Szkolna kampania: "HAAS TO NASZ WRG DBAJMY O CISZ"
W dniach 3 lutego 2016r. 4 marca 2016r. w Szkole Podstawowej odbya si kampania majca na celu uwiadomienie uczniom negatywnego wpywu haasu na zdrowie czowieka, wskazanie sposobw zapobiegania skutkom haasu, upowszechnianie ciszy jako zasady ksztatowania kultury zachowa i potrzeb czowieka. Uczestnikami kampanii byli uczniowie klas 1-6, nauczyciele, rodzice, szkolna pielgniarka. Partnerem przedsiwzicia bya Pastwowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Krakowie a gociem honorowym: prof. nadzw. dr hab. Teresa Olearczyk.
Kampani rozpoczlimy prelekcj dla rodzicw podczas spotkania z rodzicami w szkole, w wykonaniu wychowawcw klas na temat szkodliwoci haasu na zdrowie czowieka. Na zajciach lekcyjnych nauczyciele wraz z uczniami realizowali tematy dotyczce negatywnego wpywu haasu na nasze zdrowie, wykorzystujc materiay typu: prezentacja "Haas niewidzialny wrg", opracowanie pt. "Midzynarodowy Dzie wiadomoci Zagroenia Haasem", film wykad na temat szkodliwoci haasu profesora Henryka Skaryskiego z Instytutu Fizjologii i Patologii Suchu, publikacja pt. "Cisza w teorii i praktyce" redakcja naukowa Teresa Olearczyk. W ramach praktycznej dziaalnoci uczniw przygotowano w klasach gazetki tematyczne oraz dekoracje drzwi sal lekcyjnych emblematem reklamujcymi cisz, powoano "stranikw ciszy" w klasach 1-6 promujcych spdzanie przerw bez haasu i strzegcych wzorowego zachowania swoich koleanek i kolegw ze swojej klasy. Samorzd Uczniowski opracowa i umieci na korytarzach szkolnych zasady funkcjonowania uczniw podczas przerw pt. "cicha
i bezpieczna przerwa", opracowa prob do Samorzdu Uczniowskiego Gimnazjum
o wspudzia w naszej kampanii. Zostaa utworzona "szkolna strefa ciszy" /miejsce,
w ktrym jest cicho i mona w spokoju spdzi czas przerwy suchajc cichej muzyki, rozmawiajc szeptem, rysujc przy stole na papierowych obrusach woskowymi kredkami, przegldajc czasopisma, robic cichutko zakupy w sklepiku. Opracowano zasady funkcjonowania w strefie ciszy a take uczniowie wykonali i umiecili na korytarzu plakat pt. "szkolny przyjaciel ciszy to ja" caa spoeczno szkolna zoya deklaracj dbania
o cisz wasnym podpisem. Samorzd Uczniowski opracowa w porozumieniu
z wychowawcami klas sposoby "oswojenia ciszy" i zaprezentowa je na zakoczenie kampanii. W czasie kampanii wicedyrektor GCE i przewodniczca zespou nauczycieli wychowawcw naszej szkoy wziy udzia w konferencji dla nauczycieli szk podstawowych "Cisza w przestrzeni szkoy". W szkole odbyo si zebranie szkoleniowe Rady Pedagogicznej z udziaem gocia honorowego prof. nadzw. dr hab. Teresy Olearczyk oraz zaproszonych goci. Tematami spotkania byy: "Cisza we wspczesnym rodowisku szkolnym psychologiczne i pedagogiczne uwarunkowania skutecznego wychowania" oraz analiza kampanii szkolnej "Haas to nasz wrg dbajmy o cisz".
Dziaaniami ewaluacyjnymi byy konkursy dla uczniw: konkurs plastyczny dla klas 1-3 dla chopcw "Portret Stworka Haasorka", dla dziewczt "Portret Ksiniczki Ciszy" i konkurs dla klas 4-6: haso lub wierszyk reklamujce cisz i negujce haas z uwzgldnieniem ciekawej oprawy plastycznej a take pomiar haasu w naszej szkole w dniu podsumowania kampanii. Pomiaru dokonay przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Krakowie Pani Grayna Natkaniec i Pani Mariola Koziarz. Podczas przerwy urzdzenie do pomiaru haasu zarejestrowao 75 dB a wic wynik zadawalajcy.
W dniu 4 marca odbyo si zakoczenie kampanii szkolnej podczas Dnia Profilaktyki Szkolnej, ktry nazwalimy "Dniem Ciszy". W tym dniu uczestniczyy Panie z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Krakowie, ktre przedstawiy prezentacj multimedialn oraz uczestniczyy w rozstrzygniciu konkursw i wrczaniu nagrd. Uczniowie uczestniczyli w profilaktycznych przedstawieniach w wykonaniu teatru "KURTYNA" z Krakowa. "Z mioci do serduszka" to spektakl, ktry obejrzeli uczniowie klas I III. "Nie jeste sam" ten spektakl obejrzeli uczniowie klas IV VI. Uczniowie zaprezentowali efekty pracy nad sposobami "oswajania ciszy" i zoyli deklaracj udziau w Midzynarodowym Dniu wiadomoci Zagroenia Haasem (NAD), ang. Noise Awareness Day) wito ustanowionego przez Lig Niedosyszcych (League for the Hard of Hearing) w celu zwrcenia uwagi na powszechne wystpowanie haasu w yciu ludzi, jego wpywu na zdrowie, i zwikszania wiadomoci wystpowania tego szkodliwego zjawiska. W 2016 roku Midzynarodowy Dzie wiadomoci Zagroenia Haasem wypada 25 kwietnia.
Zmieniajca si rzeczywisto wychowawcza, wszechobecny haas, skoni naukowcw do bada na temat moliwoci wczenia ciszy w proces dydaktyczno wychowawczy. Przy czym cisz naley rozumie nie tylko jako "bycie cicho". Naley poszukiwa moliwoci obniania poziomu nadpobudliwych, a nawet agresywnych zachowa wczajc cisz jako zasad pedagogiczn i warto w procesie wychowania. Nasza szkoa wzia udzia w dziaaniach badawczych w celu opracowania publikacji przez pracownikw Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego. Kampania pt. "Haas to nasz wrg dbajmy o cisz" to kolejne bardo wane przedsiwzicie w ramach dziaa "Szkoy Promujcej Zdrowie" i szkoy nalecej do "Klubu Przodujcych Szk". Caa spoeczno Szkoy Podstawowej im. T. Kociuszki wyraa serdeczne podzikowania i wdziczno Wszystkim, ktrzy przyczynili si do osignicia zamierzonych celw kampanii i wzmocnienia dziaa profilaktyki szkolnej.
Opracowanie tekstu: Beata Sonik Marchewka
Wicedyrektor GCE w Wawrzeczycach
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Powrt

Opis projektu
„Ja też potrafię być przedsiębiorczy”