"NIE PAL MIECI TRUJESZ DZIECI"
W naszej szkole na pocztku grudnia obya si akcja proekologiczna. Akcja miaa na celu uwiadomienie mieszkacom Wawrzeczyc i okolic zagroe wynikajcych ze spalania odpadw komunalnych w tzw. "domowych spalarniach", czyli w piecach. Podczas akcji dzieci zapoznay si tematyk zatruwania powietrza, niebezpiecznymi zwizkami pochodzcymi z dymu. Wszystkie klasy wraz z wychowawczyniami obejrzay filmy dokumentalne: "Czym grozi spalanie mieci", "Nie pal mieci nie truj", "Nie am prawa". Opracowana zostaa ulotka, ktra miaa na celu przypomnienie o wanych kwestiach dotyczcych palenia mieci oraz kar jakie za to gro. Ulotk dzieci zaniosy do swoich domw.
Odpady w warunkach domowych palone s w niskich temperaturach. To powoduje wydzielanie si mnstwa zanieczyszcze w dymie z kominw moemy znale ca tablic Mendelejewa. Tlenek i dwutlenek wgla, dwutlenek siarki, metale cikie, kadm, chlorowodr i cyjanowodr to tylko cz szkodliwych substancji, jakie powstaj przy spalania odpadw w przydomowych instalacjach grzewczych. Przy spalaniu jednego kilograma odpadw polichlorku winylu popularnego PCV, z ktrego wykonane s wykadziny, butelki, otoczki kabli, folie, powstaje a 280 litrw chlorowodoru, ktry w poczeniu z par wodn tworzy kwas solny. Spalajc jeden kilogram pianki poliuretanowej do powietrza emitowane jest a 50 litrw cyjanowodoru, ktry tworzy z wod trucizn kwas pruski. Nie mona spala rwnie sklejek czy pyt wirowych, bo emitowany jest szkodliwy formaldehyd. Szczeglnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadw z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, workw foliowych, odpadw z gumy czy lakierowanych materiaw. W wyniku spalania tego typu odpadw emitowane s rakotwrcze dioksyny, ktrych toksyczny wpyw na zdrowie moe objawi si dopiero po kilkudziesiciu latach np. w postaci chorb nowotworowych.
Poza tym spalanie wilgotnych odpadw grozi zatkaniem przez mokr sadz przewodw kominowych. Skutek? Cofa si tlenek wgla i moe doj do zatrucia. Problem jest bardzo powany, bo jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, co roku na choroby wywoane zym stanem powietrza umiera 28 tys. Polakw.
Dlaczego decydujemy si na spalanie mieci w piecach? Gwnie z oszczdnoci. Po co wydawa pienidze skoro mona spali odpady. Zaoszczdzimy na surowcu opaowym i nie bdziemy musieli paci za wywz mieci. Fakt zyskujemy pienidze, ale czy warto tak naraa zdrowie swoje i swoich bliskich?
![]() |
![]() |
Powrt

Opis projektu
„Ja też potrafię być przedsiębiorczy”