Rok szkolny 2006/2007



05.06.2007
Spotkanie z piłkarzem


02.06.2007
Dzień sportu
 

4.05.2007
216 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Obchody święta Konstytucji 3-go Maja w Wawrzeńczycach jak co roku rozpoczęły się mszą święta w intencji ojczyzny. Eucharystię koncelebrowaną odprawił ks. Prałat Feliks Formas wraz z ks. Tadeuszem Korczakiem. Jak co roku Gminne Koło Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych przybyło z pocztem sztandarowym do naszego kościoła. Dołączyły do nich poczty sztandarowe S. P. im. T. Kościuszki w Wawrzeńczycach oraz Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej Polski w Wawrzeńczycach. Homilię, pięknie i bardzo obrazowo opisującą wydarzenia z 1791 roku oraz z roku 1656 (kiedy to król polski, Jan Kazimierz zawierzył ojczyznę Matce Boskiej Królowej Polski) przedstawił ks. T. Korczak. To były ważne słowa. Ludzie wsłuchiwali się w nie w wielkim skupieniu. Na koniec mszy, wszyscy odnowili przyrzeczenia złożone przez naród w obecności Prymasa Tysiąclecia,  kardynała Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze 51 lat temu. Delegacje kombatantów, szkół i władz gminy złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem bohaterów „małej ojczyzny” w Wawrzeńczycach. To była żywa lekcja historii naszego narodu, tak komentowali nasi gimnazjaliści.


14.04.07
Leśne porządki
Tego dnia klasy pierwsze gimnazjum pojechały do lasu w Stręgoborzycach aby go posprzątać i zasadzić nowe drzewka. Jako opiekunowie pojechali z nimi p. Janusz Kurleto i p. Beata Łuczywo. Uczniowie podzielili się na małe grupy i zaopatrzeni w rękawiczki i worki na śmieci ruszyli w las:) Jedna z grup wzięła łopatę, drzewka i poszli je zasadzić. Drzewka na akcję zakupił Urząd Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Po ostatnich wichurach w styczniu i marcu wiele drzew zostało uszkodzonych. Mając ciężką prace do wykonania uczniowie się tym nie smucili, chodzili po lesie w poszukiwaniu śmieci śpiewając przy tym piosenki;) Składali wszystkie worki pod dębem, a potem wyrzucili je do kontenerów. Po leśnych porządkach uczniowie pojechali na podgaj gdzie trwał mecz:)

Magdalena Wojnarowska i Karolina Jagła kl.1a


08.03.2007
Dzień Kobiet
Tego dnia chłopcy od samego rana biegali do kwiaciarni po kwiaty dla swoich koleżanek.
Wszystkie dziewczęta i panie zostały obdarowane pięknymi tulipanami lub słodkościami.
Męska część samorządu wręczyła wszystkim kobietkom lizaki :). Niespodzianka również nie
ominęła Pana Strycharza, który dostał tulipanka od dziewcząt ze swojej klasy, aby nie czuł
się dyskryminowany i urażony; P (przyjął go z uśmiechem na twarzy, jednak nie wziął go do domu,
lecz zostawił w kantorku :-)) Chłopcom gorąco dziękujemy za pamięć i bardzo mile spędzony dzień.
Ach, żebyśmy tak codziennie dostawały tyle kwiatów, DROGIE PANIE! ;)

Daria Latała ucz. kl IIb
 


23.02.07
Konkurs "Wiem więcej"
W piątek odbył się w naszym gimnazjum szkolny etap konkursu "Wiem więcej". Konkurs ten obejmuje materiał ze wszystkich przedmiotów oraz wiedzę o Małopolsce. Trzy osoby z największą liczbą punktów kwalifikują się do dalszego etapu (pozaszkolny). Walka była wyrównana. Startowali uczniowie I, II i III klas gimnazjum. Najwyższą liczbę punktów zdobył Dariusz Korepta z klasy IIb. A o drugie i trzecie miejsce była dogrywka. Sześć osób (Paweł Kwiatek, Barbara Atłas, Katarzyna Niemiec, Joanna Stec, Krzysztof Bartkiewicz i Dominika Pióro) z takimi samymi wynikami dostało arkusze z pytaniami o wyższym stopniu trudności i rozpoczęto walkę. Najlepiej napisała Dominika Pióro i Paweł Kwiatek. GRATULUJEMY!!! Ta cała trojka będzie reprezentować nasze gimnazjum
w dalszym etapie :)

Joanna Stec ucz. kl. II b


15.02.2007
Samorząd Szkolny z okazji walentynek zorganizował Dyskotekę Walentynkową. Wstęp mieli nie tylko uczniowie naszego Gimnazjum ale również absolwenci (z czego się bardzo cieszymy). Funkcję DJ-a imprezy pełnił Żaba, dzięki któremu mieliśmy sprzęt i głośniki:)
Dyskoteka trwała od 15.00 do 19.00. Wszyscy bardzo dobrze się bawili.
 
Oto nasze piękne koleżanki z męską obstawą;) Tańce hulanki swawole :) Szczyga - Król parkietu wyrywał każdą dziewczynę do tańca:) Nasza ukochana Pani Beata przechadza się pomiędzy przytulonymi parami,
jakby nigdy nic...
   
A tu taniec-przytulaniec...:) wszyscy w głębi serca czekają tylko na wolną piosenkę... Mała awaria... Na szczęście Pani Mes-Jordan uratowała nas przed potopem :P    

Dziękujemy organizatorom i wszystkim którzy przyczynili się do zorganizowania dyskoteki:)
Joanna Stec ucz. kl. II b


W dniach 11-15 grudnia 2006 w naszym gimnazjum gościliśmy delegację nauczycieli ze szkoły szwedzkiej w składzie:
1. Suzanne Sundstrőm-Sandling- Dyrektor szkoły
2. Lena Rullander-nauczyciel
3. Anna Wikstrőm-nauczyciel
4. Bo Sundrall-nauczyciel
Szkoła znajduje się w miejscowości Boden, położonej 100 km od koła podbiegunowego i 40 km od Morza Bałtyckiego.
Goście w trakcie wizyty odwiedzili Oświęcim oraz kopalnie soli w Wieliczce. Bardzo spodobał im się Kraków. Wiele rzeczy widzieli pierwszy raz, między innymi pierwszy raz była na polskiej wigilii i łamali się białym opłatkiem. Współpracując z Panią Renatą Pomykalską został stworzony projekt współpracy szkół z wymianą uczniów. Goście byli pod ogromnym wrażeniem powitania przez uczniów. W czerwcu nauczyciele tej szkoły będą na wycieczce w Krakowie i chcą bardzo pokazać naszą szkołę swoim kolegom i koleżankom. Kto chciałby bliżej poznać kulturę i zwyczaje krajów skandynawskim, zapraszamy na stronę www.skandynawia.pl

 

Lekcja historii na wykopalisku archeologicznym w Wawrzeńczycach

18 i 19 października 2006 r. wszystkie klasy gimnazjum uczestniczyły w nietypowej lekcji historii, która odbyła się na wykopalisku archeologicznym w Wawrzeńczycach Kolonii. Zgromadzeni wokół jednoarowego wykopu uczniowie wysłuchali interesującego wykładu głównego archeologa, a dotyczącego najnowszych wykopalisk prowadzonych w naszej gminie. Odkrycia datuje się na czasy rozbicia dzielnicowego i poprzedzają one lokację miasta Wawrzeńczyc, która miała miejsce ok. 1222-1225 r. Na wzgórzu nieopodal Wisły znaleziono szkielety ludzkie (dorosłych, dzieci poniżej dziesiątego roku życia, niemowlęcia), a także resztki naczyń glinianych i prawdopodobnie tzw. Polepy i pieca do wypalania naczyń. Ciekawostką jest to, że ludzie są pochowani według pochówku chrześcijańskiego, czyli w pozycji na placach ( z głowami przechylonymi na bok), a jedna z postaci miała w ustach dwie monety, co sugeruje kultywowanie w Polsce tradycji greckiej. Szkielety są dość dobrze zachowane, a nasi przodkowie mieli zdrowe zęby, mocno starte od twardego, wymagającego przeżuwania jedzenia. Nieopodal cmentarza biegł średniowieczny trakt, który szczególnie dobrze jest widoczny na zdjęciach satelitarnych, ale gołym okiem można dostrzec w tym miejscu teren bardziej zagłębiony. Zwłoki owinięte w skóry zwierząt ułożone były równolegle do drogi.
W czasie prelekcji padało wiele pytań uczniów. Uczniowie pytali szczegóły dotyczące ich przodków, a także o okoliczności, które doprowadziły do rozpoczęcia tych prac. Główny archeolog zapewnił, że szczątki ludzkie naszych przodków będą wydobyte z ziemi i z należytą czcią pochowane w innym miejscu. Lekcja na świeżym powietrzu nie była czasem straconym, ponieważ zainteresowała uczniów problematyką i może skłonić do własnych poszukiwań i odkryć archeologicznych. 
Lekcję zorganizował dyrektor GCE w Wawrzeńczycach mgr inż. Henryk Jończyk wraz z Panem Mazurem, archeologiem kierującym pracami.


9 września 2006 r. w Rabie Wyżnej odbyła się wojewódzka prezentacja szkół realizujących program Szkoła Marzeń. W uroczystości udział wzięli min. kurator małopolski Józef Roztworowski, marszałek Janusz Sepioł, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, nauczyciele, rodzice i uczniowie reprezentujący 30 szkół, jakie od 15 października 2005r. realizowały zadania mające na celu zwiększanie szans edukacyjnych młodzieży wiejskiej. Podczas prezentacji regionalnej wspomniane placówki przedstawiły efekty całorocznego wdrażania programu. Oprócz wystawy prac i zdjęć nasze gimnazjum zaprezentowało regionalne przyśpiewki, jakie zaśpiewały uczennice klas drugich i trzecich oraz absolwentki szkoły przygotowywane przez mgr Beatę Mes Jordan. Dużą popularnością cieszył się folder i tomik poetycki zatytułowany Ad fontes, w którym znalazły się wiersze naszych gimnazjalistom. Podczas prezentacji nie tylko przedstawiono efekty pracy, ale również zapoznano się z dorobkiem innych placówek, a młodzież naszego gimnazjum miała okazję nawiązać kontakty z uczniami z innych części województwa.


 Z serdecznymi pozdrowieniami i życzeniem Bożego błogosławieństwa dla Dyrekcji, Nauczycieli i Uczniów Gminnego Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach.

Stanisław Dziwisz
Arcybiskup Metropolita


"Pierwszy dzień wiosny"

Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu i Pani Mes Jordan-Jordan za super powitanie WIOSNY 2006.


Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy 
uczniów, absolwentów i całą społeczność Wawrzeńczyc 
na uroczystość nadania imienia Świętej Jadwigi Królowej Polski Gimnazjum w Wawrzeńczycach. 
Odbędzie się ona 13 listopada (niedziela) 2005 roku.

Dyrektor, 
Rada Pedagogiczna 
oraz rodzice uczniów Gimnazjum w Wawrzeńczycach.


Porządek uroczystości nadania imienia Świętej Jadwigi Królowej Polski Gimnazjum w Wawrzeńczycach

11.00  Msza święta w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny w Wawrzeńczycach. Poświęcenie sztandaru szkoły.
12.15  Inscenizacja w wykonaniu uczniów.
12.35  Przejście pod budynek szkoły, poświęcenie tablicy pamiątkowej.
12.50  Odsłonięcie i poświęcenie obrazu Świętej Jadwigi Królowej Polski.
13.00  Wernisaż prac plastycznych uczniów i pamiątek historycznych.


Trwają przygotowania do nadania imienia Gimnazjum w Wawrzeńczycach. Uroczystość planowana jest na rok szkolny 2005/2006. Decyzjami Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego szkoła wybrała na swojego patrona św. Jadwigę, królową Polski. Wybór ten nie jest przypadkowy, albowiem osoba świętej Jadwigi jest ściśle związana z historią naszej miejscowości. Królowa Jadwiga przed wiekami, tj. 13 listopada 1393r. odwiedzała Wawrzeńczyce i modliła się w tutejszym kościele. Wydarzenie to miało i ma ogromne znaczenie dla całej naszej społeczności. Dodatkowo za obraniem tej patronki dla szkoły przemawia fakt, że Jadwiga zawsze wspierała naukę  i młodzież kształcącą się. Przez to chcemy aby jej postawa i wyznawane wartości stały się bliskie i  ważne także dla naszej młodzieży. 

    Nasze gimnazjum uzyskało również zgodę i poparcie papieża Jana Pawła II dla takiego wyboru. 
Ojciec Święty pobłogosławił szkole, co zostało uwiecznione na piśmie z symboliczną datą 13 listopada 2004r.