Nauczyciele przedszkola w Wawrzeńczycach z wizytą w Hiszpanii


Minął już III semestr realizacji zadań partnerskiego międzynarodowego projektu ekologicznego Comenius -realizowanego w Przedszkolu Samorządowym w Wawrzeńczycach. W polskim tłumaczeniu nazwa projektu brzmi: "Harmonijny rozwój środowiska w całej Europie". Na podsumowanie pracy w tym semestrze przedstawiciele naszego przedszkola udali się do hiszpańskiej szkoły COLLEGIO LA PRESENTACION MALAGA. W dniach 22-26 II 2012 odbyła się piąta wizyta robocza partnerskich placówek. Okazją do wizyty w tym terminie było święto Andaluzji (regionu, w którym położona jest Malaga). Na tę okazję wszystkie sale przedszkolne i klasy szkolne przystrojone były w elementy pokazujące kulturę ludową regionu. Specjalnie dla naszej i szwedzkiej delegacji nauczycieli- Hiszpanie zaprezentowali występy dzieci i przedstawienia o Andaluzji. Były hiszpańskie tańce (Flamenco) oraz barwne widowisko w wykonaniu 150 dzieci przedszkolnych i 150 dzieci szkolnych, przedstawiające Corridę z finalnym jej zakończeniem, czyli walkę torreadorów z bykami. Nie obyło się też bez wystawek regionalnych, na których prezentowane były charakterystyczne produkty i dzieła sztuki ludowej pochodzące z danych obszarów Andaluzji. Na wspólnych lunchach mieliśmy okazję do degustacji hiszpańskich potraw przygotowanych przez rodziców dzieci uczęszczających do szkoły, oraz zjeść typowe andaluzyjskie śniadanie (bułkę moczoną w oliwie z oliwek).
Podczas pracy nad projektem partnerskie kraje pokazały prezentacje multimedialne z realizacji z dziećmi zadań projektowych, oraz nastąpiła wymiana doświadczeń i wytworów prac dzieci. W tym semestrze dzieci poznawały historię drzewa, wygląd i nazwy wybranych drzew liściastych i iglastych rosnących w danym kraju, dowiadywały się o znaczeniu drzew w życiu człowieka, w tym o zjawisku fotosyntezy. Wdrażane były w dalszym ciągu do oszczędzania papieru, segregacji śmieci oraz własnoręcznie z zebranej makulatury zrobiły papier. Dzieci z naszego przedszkola na własnoręcznie wyprodukowanym papierze wykonały obrazki promujące naszą ojczyznę oraz kartki walentynkowe dla przedszkola z Boden w Szwecji i dla przedszkola z Malagi w Hiszpanii.
Comenius to niezwykle wartościowy projekt zarówno dla dzieci jak i dla nauczycieli, bowiem pomaga przybliżyć naszemu młodemu pokoleniu tak ważne i trudne problemy jakimi jest dbanie o środowisko naturalne, segregacja odpadów, recykling. Nauczycielom zaś projekt daje okazję do wymiany doświadczeń z pracy z dziećmi, możliwość doskonalenia zawodowego w zakresie poznania odmiennych metod i form nauczania stosowanych przez kraje partnerskie i zastosowania we własnej placówce w pracy z dziećmi.
I choć trzy kraje tak odległe, różniące się pod wieloma względami wspólnie osiągają ten sam cel - "Harmonijny rozwój środowiska w całej Europie".
Anna KusiorPowrót