Strona główna

 Aktualności
 "Szkoła Marzeń"
 Nasz Patron
 Historia
 Samorząd
 Uczniowie
Nauczyciele
Oferta edukacyjna
Dokumenty
Kontakt

Zakończenie Roku Szkolnego
19.06.2009 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Jak co roku uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w naszym kościele parafialnym o godz. 8.30. Po Mszy Świętej nauczyciele, uczniowie oraz rodzice przeszli do nowej sali gimnastycznej gdzie Kierownik Szkoły Podstawowej Beata Sonik-Marchewka gratulowała uczniom za sukcesy, rozdawała wyróżnionym nagrody oraz życzyła wszystkim udanych wakacji.


Konkursy
W drugim półroczu roku szkolnego 2008/2009 nauczycielki klas I-III przygotowały i przeprowadziły szkolne konkursy: matematyczny, ortograficzny oraz czytania ze zrozumieniem. Wszyscy wyróżnieni uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami wręczonymi na apelu szkolnym.
Laureaci konkursu matematycznego:
Klasa I
1 miejsce: Piotr Pastuszka
2 miejsce: Urszula Kwiatek
Artur Szczypta
3 miejsce: Bartosz Bębenek
Klasa II
1 miejsce: Jacek Godzicki
2 miejsce: Julia Bakalarz
3 miejsce: Jakub Skalski
Dominik Wójcik
Klasa III
1 miejsce: Dawid Orzechowski
2 miejsce: Jan Godzicki
3 miejsce: Jakub Latała
Krzysztof Wołoszyn
Laureaci konkursu ortograficznego:
Klasa I
1 miejsce: Piotr Pastuszka
2 miejsce: Urszula Kwiatek
3 miejsce: Artur Szczypta
Aleksandra Polakiewicz
Klasa II
1 miejsce: Katarzyna Nowak
2 miejsce: Jakub Skalski
3 miejsce: Filip Kućka
Jacek Godzicki
Klasy III
1 miejsce: Kamila Sieja
2 miejsce: Jan Godzicki
3 miejsce: Eunika Wołoszyn
Jakub Kopiejka
Laureaci konkursu czytania ze zrozumieniem:
Klasa I
1 miejsce: Radek Caba
2 miejsce: Urszula Kwiatek
3 miejsce: Alicja Latała
Klasa II
1 miejsce: Monika Gruszczak
2 miejsce: Dominika Ramza
3 miejsce: Aleksandra Sieja
Klasa III
1 miejsce: Jan Godzicki
2 miejsce: Roksana Caba
Jakub Latała
3 miejsce: Dawid Orzechowski

 

Gminny Dzień Sportu

Miesiąc czerwiec, stojący na progu lata i wakacji, jest czasem, w którym każdy człowiek marzy o spotkaniu z przyrodą, o wysokogórskich podbojach, zasłuchaniu się w szum morza, czy też dalekiej podróży rowerem...Po czasie nauki, zmagania się z szkolną, niejednokrotnie bardzo męczącą rzeczywistością, w młodych ludziach drzemią ogromne pokłady energii. Czasem pozytywnego jej zużycia, wykazania się sprytem, sprawnością fizyczną był Gminny Dzień Sportu zorganizowany 16 czerwca przez Gminne Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach. Zdawać by się mogło, że czerwiec obdarzy nas słońcem, niestety pogoda nie podzieliła entuzjazmu młodych ludzi, Dzień Sportu nie mógł odbyć się na boisku sportowym w Wawrzeńczycach, jednak dzięki temu, że szkoła posiada dużą salę gimnastyczną, impreza mogła się odbyć bez zgodnie z planem. W konkurencjach sportowych zmierzyli się reprezentanci szkół z całej gminy w odpowiednich kategoriach wiekowych. Rozgrywkom towarzyszył radosny doping koleżanek i kolegów. Na zwycięzców czekały nagrody, największą jednak nagrodą była możność wykazania się swoimi sprawnościami, którym towarzyszy młodzieńcza radość i entuzjazm. Zmaganiom młodych ludzi, wspierając ich duchowo, przyglądali się licznie zaproszeni goście. Należy tutaj wspomnieć o przedstawicielach gminy, kuratorium oraz przedsiębiorcach i ludziach życzliwych szkole i zaangażowanych w dbałość o rozwój fizyczny dzieci i młodzieży.
Mówiąc o sporcie, nie można nie wspomnieć o tych, dla których sport jest pasją i zamiłowaniem, któremu poświęcają całe swoje życie. Oddając się swej pasji, wcielają w życie najwyższe ideały, sport nie tylko kształtuje ich ciało, ale przede wszystkim ich człowieczeństwo. Do takich ludzi należy niewątpliwie pan Rafał Sonik, który był wyjątkowym gościem tego dnia. Rafał Sonik jest Prezesem Stowarzyszenia Czterokołowców ATV Polska. Zdobył III miejsce w Quado Dakar 2009. Jest sportowcem z zamiłowania, człowiekiem z pasją. Dzisiaj młodym ludziom tak bardzo brakuje ludzi autentycznych, którzy mają pasję i potrafią się nią dzielić, zachwycając jednocześnie innych. Rafał Sonik z niezwykłym zafascynowaniem, zaangażowaniem opowiadał o swoich przygodach, to co mówił było autentyczne, ten człowiek żyje tym co robi . To, co najistotniejsze to to, że pokazał młodym ludziom, że można wiele zdobyć, przemierzyć z sukcesem niejedną pustynię i zachować odpowiednią hierarchię wartości. Dobrze mieć świadomość, że na wielkiej mapie świata, na której rozgrywają się przygody Rafała, znalazły się także Wawrzeńczyce...
Inną pasją jest taniec, który potrafi również oczarować, zachwycić. Tym talentem podzielili się uczniowie Szkoły Tańca w Proszowicach. Obserwowaliśmy z nieukrywanym zachwytem i podziwem poczynania tych młodych ludzi. Ktoś kiedy powiedział, że najpiękniejsza jest kobieta w tańcu...
Obok strawy duchowej, nie może też zabraknąć cielesnej, bo skąd by się wzięła tężyzna fizyczna? Z uśmiechem i wielką radością dziękujemy wszystkim, którzy podarowali nam na ten dzień drożdżówki i napoje. Cieszymy się, że w środowisku lokalnym posiadamy tylu sprzymierzeńców i ludzi dobrej woli, którzy mają świadomość troski o piękno i dobro młodego człowieka...


Dzień Dziecka

01.06.2009 odbył się w Szkole Podstawowej w Wawrzeńczycach Dzień Dziecka. Uczniowie w tym dniu uczestniczyli w licznych konkursach sportowych jak również w konkursie karaoke.


Międzyprzedszkolny Turniej Tańca Ludowego

W dniu 28.04.2009 r. uczniowie oddziału przedszkolnego brali udział
w organizowanym na terenie naszej szkoły Międzyprzedszkolnym Turnieju Tańca Ludowego  Wawrzeńczyce 2009.  Patronat Honorowy objął Wójt Gminy Igołomia –Wawrzeńczyce pan Józef Rysak.  Uczniowie zaprezentowali taniec ludowy – Krakowiak. Sukcesem naszej grupy było zdobycie II miejsca spośród 6 prezentowanych grup tanecznych. Jako grupa otrzymaliśmy nagrodę w postaci mikrowieży, a każdy z uczestników „prezent niespodziankę”.  Przed konkursem i w trakcie obrad jury mieliśmy okazję oglądnąć pokaz profesjonalnych tancerzy, którzy zatańczyli tango i sambę.


Sukcesy Sportowe

19.03.09 r. w Piekarach odbył się Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej. Wzięło w nim udział sześć szkół z powiatu krakowskiego. Drużyna dziewcząt z naszej szkoły zajęła I miejsce i tym samym zakwalifikowały się do zawodów rejonowych. Drużyna chłopców zajęła II miejsce.
03.04.09 r. w Szarowie odbył się Rejonowy Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt. Zajęliśmy III miejsce w tych rozgrywkach po Bochni i Szarowie.


 ŚWIĘTO SZKOŁY

 Święto Patrona Szkoły Tadeusza Kościuszki w Szkole Podstawowej w Wawrzeńczycach to dzień szczególny dla społeczności szkolnej z kilku powodów:
       *   jest to czas podsumowań Tygodniowej Lekcji Patriotyzmu wokół Tadeusza Kościuszki,
       *  mówimy wtedy o niekwestionowanych autorytetach, wzorach do naśladowania,
       *   wzbogacamy naszą wiedzę oraz  zbiory historyczne w szkole,
       *  gościmy osoby, które mają wpływ na naszą obecną rzeczywistość  budowaną na bogactwie dziedzictwa narodowego.
19 marca 2009 roku  powrócimy do przeszłości do epoki kościuszkowskiej aby za pomocą obrazów i tekstów autorstwa Andrzeja Kozła pt. ,,Zapomniany Kraków – spis rzeczy minionych” przybliżyć czasy dawne miasta, z którym związany był Tadeusz Kościuszko, rozbudzić w widzach refleksję na temat czasu minionego i odnieść się do  dnia dzisiejszego. Rozważać będziemy chwilę nadania imienia naszej szkole a wcześniej przybliżymy czasy , kiedy to podjęto decyzję o budowie szkoły w Wawrzeńczycach. Dzięki darowi Pana Edwarda Ćwikły dla szkoły w postaci odręcznie pisanego pisma na papierze pergaminowym, jesteśmy w posiadaniu informacji w jakich okolicznościach zapadła tak ważna dla społeczeństwa decyzja. Akt potwierdzający poświęcenie i założenie kamienia węgielnego pod Dom Ludowy – Szkołę w Wawrzeńczycach w dniu 7 października 1928 roku ma szczególną wymowę, ponieważ stanowi wyrażenie pragnień społeczności wawrzeńczyckiej o ogromnej potrzebie rozwoju oświaty po 10 latach odzyskania niepodległości. W akcie między innymi czytamy: ,, … Spełniają się więc życzenia ludzi dobrej woli, wznosi się Dom Ludowy – Szkoła, który ma jaśnieć promieniami swemi, jako przybytek, niosący zapał dobrych czynów obywatelskich, opartych na zasadach Jezusa Chrystusa w kościele katolickim i miłości Ojczyzny, wznosi się dom, który ma być miejscem oświaty prawdziwej, to jest szkołą dla naszych dzieci, który ma być zaczątkiem pracy społecznej w Wawrzeńczycach, salą zabawy godziwej; w tem celu muszą się znaleźć dziesiątki przewodników, którzy w codziennym trudzie o byt zjednoczą swe myśli w kierunku wychowania przyszłych pokoleń Wawrzeńczyc na dobrych obywateli Ojczyzny naszej.” Akt ten jako niezwykle wartościowy dokument wzbogaci naszą pracownię historyczną pod nazwą ,,Z dziejów wsi Wawrzeńczyce i okolic”, której uroczyste otwarcie nastąpi 19 marca 2009 roku podczas Uroczystości Święta Patrona Szkoły. Zapraszam wszystkich zainteresowanych naszą przeszłością do współtworzenia pracowni historycznej będącej namiastką dziedzictwa kulturowego naszego narodu.
 

 

 Wypoczynek zimowy dzieci i młodzieży z Wawrzeńczyc i okolic.

Kierownik Szkoły Podstawowej w Wawrzeńczycach w ramach współpracy z Krajowym Stowarzyszeniem Pomocy Szkole kolejny już raz zaprosiła dzieci i młodzież na wypoczynek w okresie ferii zimowych, tym razem do Murzasichla koło Zakopanego. To trzecie już przedsięwzięcie o zasięgu krajowym, w którym udział biorą dzieci szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego, zachodnio – pomorskiego i tarnowskiego. Z KSPS współpracowali: Beata Sonik – M., Beata Marzec, Piotr Strycharz stanowiąc zespół kierowniczy wypoczynku dzieci i młodzieży rodzin rolniczych z różnych regionów kraju. Turnus sponsorowany był przez KRUS, Stowarzyszenie Pomocy Szkole ,,Małopolska”, Wójta Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce, Wójta Gminy Dobrcz. Uczestnicy turnusu w liczbie 95 osób realizowali bardzo bogaty program rekreacyjno – wypoczynkowy, edukacyjno – kulturany oraz zdrowotny. Uczyli się jazdy na nartach i snowbordzie, jeździli na łyżwach, pływali na basenach termalnych w Szaflarach. Jeździli na wycieczki po Podhalu i do Zakopanego. Zdobywali wiedzę na temat regionu górskiego, życia i działalności górali, zwiedzali zabytki świeckie i sakralne. Uczestniczyli w prelekcji w izbie regionalnej, prelekcjach profilaktycznych prowadzonych przez przedstawiciela medycznego, brali udział w turniejach sportowych i konkursach a najlepsi otrzymali cenne nagrody. Były także organizowane spotkania integracyjne i zabawy. Uczestnicy turnusu kształtowali i doskonalili umiejętności właściwej komunikacji interpersonalnej, współpracy, prezentacji, samożądności oraz okazywania empatii i wrażliwości. Ważnym elementem była integracja młodzieży z różnych regionów kraju, wymiana wiedzy i doświadczeń oraz adresów. Kolejny wyjazd wypoczynkowy to ,,Wakacje 2009”, na który już zapraszam.
Beata Sonik - Marchewka
 


Ferie zimowe

Od 16 do 27 lutego trwały ferie zimowe dla uczniów. W Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Wawrzeńczycach nauczyciele zorganizowali liczne zajęcia, każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Odbyły się na terenie szkoły : 16.02 zabawy i gry świetlicowe, zajęcia sportowe, zajęcia informatyczne, zajęcia plastyczne, kółko chemiczne, swój dyżur pełniła również pani pedagog. 17.02 – kółko matematyczne , zajęcia informatyczne , zajęcia plastyczne, zajęcia sportowe. 18.02 - zajęcia informatyczne , zajęcia plastyczne, turniej szachowy. 19.02 - , zajęcia informatyczne , zajęcia plastyczne, kółko polonistyczne. 23.02 - zabawy i gry świetlicowe, kółko matematyczne, kółko biologiczne.23.02 –trening piłki nożnej, gry i zabawy sportowe, zajęcia na siłowni. 24.02 -kółko j.angielskiego , trening piłki nożnej, gry i zabawy sportowe, zajęcia na siłowni. 25.02- trening piłki nożnej, gry i zabawy sportowe, zajęcia na siłowni. 26.02 - trening piłki nożnej, gry i zabawy sportowe, zajęcia na siłowni, zawody strzeleckie o puchar Prezesa Koła LOK Igołomia- Wawrzeńczyce. 27 .02 trening piłki nożnej, gry i zabawy sportowe, zajęcia na siłowni. 13 02 grupa 40 uczniów wyjechała na zimowisko do Murzasichle zorganizowane przez naszych nauczycieli i Stowarzyszenie Pomocy Szkole ,16.02 i 17.02 odbyły się wyjazdy do kina na filmy: „Opowieści na dobranoc” i „Madagaskar 2”.


 Koszykarskie zmagania

Gimnazjum w Wawrzeńczycach gościło uczennice i uczniów ze Szkół Podstawowych i Gimnazjum Powiatu Krakowskiego; zwycięzców gminnych; na turniejach koszykówki rozgrywanych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Gimnazjady Szkolnego Związku Sportowego.
Rywalizację rozpoczęły dziewczęta ze Szkól Podstawowych 20 stycznia grało 5 drużyn w grupie eliminacyjnej : SP Cianowice , SP Michałowice , SP Prandocin, SP Zielonki, SP Wawrzeńczyce. Do finału powiatowego awansowały dwie drużyny SP Zielonki, SP Wawrzeńczyce oraz dwie drużyny z grupy eliminacyjnej rozegranej w Piekarach: SP Bolechowice i SPnr 1 w Skawinie. Turniej finałowy rozegrany został 27 stycznia: 1 miejsce i awans do rundy rejonowej uzyskały dziewczęta z SPnr 1 w Skawinie następnie 2 miejsce SP Zielonki 3 miejsce , SP Wawrzeńczyce (Patrycja Caba, Katarzyna Duda, Aleksandra Wilk, Aleksandra Nowak, Monika Nowakowska, Magda Latała, Magda Galus, Angelika Maziarz, Justyna Adamczyk, Klaudia Niemiec, , Justyna Duda , 4miejsce SP Bolechowice.
21 stycznia rywalizowały 4drużyny chłopców :SP Minoga, SP Prandocin, SP Zielonki, SP Wawrzeńczyce w naszej szkole rozegrane zostały eliminacje do finału powiatowego . Wyniki : 1 miejsce SP Zielonki , 2 miejsce SP Prandocin, 3 miejsce SP Wawrzeńczyce (Łukasz Głowa, Karol wilk, Konrad Buszczyk, Kamil Giemza, Arek Solarz, Dawid Nagacz, Leszek Długajczyk, Patryk Pasternak, Damian Tylko, Rafał Galus, Kamil Matias, Piotr Guzik), 4miejsce SP Minoga, dwie pierwsze drużyny uzyskały awans do finału powiatowego, który odbył się w Piekarach.
Gimnazjaliści rywalizowali: 29 stycznia dziewczęta i 30 stycznia chłopcy, były to eliminacje do finału powiatowego. Turniej dziewcząt zgromadził 5 drużyn wymienię w kolejności zdobytych miejsc :1 Gimnazjum Zabierzów,2 Gimnazjum Michałowice,3 Gimnazjum Bibice, 4 Gimnazjum Wawrzeńczyce (Anita Kotaba, Katarzyna Samborek, Aleksandra Durak, Angelika Jagła, Karolina Jagła , Monika Nowak, Justyna Cicha, Renata skalska, Katarzyna Fularska, Monika Kwiatek, Natalia Piechno, Michalina Rybak, Magdalena Wojnarowska), 5 Gimnazjum Słomniki. Na rozgrywki chłopców przyjechały tylko dwie drużyny: Gimnazjum Słomniki i Gimnazjum Igołomia (Adrian Dobosz, Kamil Gajda, Kamil Nowak, Damian Pieniążek, Szymon Jagła, Piotr Guzik, Patryk Wcisło, Przemysław Latała, Piotr Szeląg). Do finału powiatowego awans uzyskały po dwie drużyny dziewcząt i chłopców . Chłopcy grali w naszej szkole 11lutego : 1 miejsce i awans do rundy rejonowej uzyskali uczniowie Gimnazjum Minoga, 2 miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum Krzeszowice, 3 miejsce uczniowie Gimnazjum Słomniki. Dziewczęta turniej finałowy rozegrały w Skawinie.
W 6 turniejach uczestniczyło 266 zawodniczek i zawodników .Organizatorem zawodów była Katarzyna Osiakowska.
 


Karnawał

Karnawał to czas zimowych zabaw. W karnawale od wieków odbywają się najwspanialsze bale, zabawy i przyjęcia. Także w naszej szkole zorganizowaliśmy karnawałowy bal przebierańców. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 0-III. W ten jedyny dzień roku szkolna świetlica zamieniła się w salę balową, w której można było spotkać królewny, baletnice, wróżki, piratów, muszkieterów i spajdermenów. Wszyscy świetnie bawili się w rytm nie tylko dziecięcych przybojów. Dużym powodzeniem cieszyły się zabawy z wykorzystaniem „chusty Klanzy”. Bal prowadził wodzirej przy profesjonalnym nagłośnieniu i efektach wizualnych. Zabawa była wspaniała! O poczęstunek i słodkości zadbali sponsorzy: Rada Rodziców oraz rodzice naszych dzieci, którym serdecznie dziękujemy. Szkoda, że karnawał nie trwa cały rok!

 

UROCZYSTOŚĆ DNIA BABCI I DNIA DZIADKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W WAWRZEŃCZYCACH


W dniach 22 i 23 stycznia 2009 r. w Szkole Podstawowej w Wawrzeńczycach odbyły się uroczyste obchody Dnia Babci oraz Dnia Dziadka, które wpisały się już na stałe w tradycję szkoły. W tych dniach na zaproszenie swoich wnuczek i wnuczków pojawili się w szkolnych murach wyjątkowi goście: Babcie i Dziadkowie.
Z okazji ich święta, uczniowie klas 0 – III pod opieką swoich wychowawczyń przygotowali uroczystą akademię ze specjalnym programem artystycznym dedykowanym babciom i dziadziusiom. Dumne babcie i szczęśliwi dziadkowie, raz po raz, nagradzali występujących na scenie gromkimi brawami. Dzieci śpiewały, tańczyły, pięknie recytowały wiersze i wcielały się w role różnych bajkowych postaci. Wszystkim Babciom i Dziadkom występ ich wnucząt bardzo się podobał, o czym mogły świadczyć głośne brawa i uśmiechy zadowolenia na ich twarzach. Niespodziankom nie było końca. Na zakończenie występów goście otrzymali laurki lub drobne upominki wykonane przez dzieci.
Przy pięknie udekorowanych stołach babcie i dziadkowie zostali poczęstowani słodkimi wypiekami przygotowanymi przez mamy. Były to bardzo przyjemne chwile. Mamy nadzieję, że tak miło spędzony czas, wspólne rozmowy na długo pozostaną w pamięci seniorów. Po raz kolejny udało się przełamać bariery pokoleniowe i udowodnić, że w każdym wieku można miło spędzać czas, wzruszać się i bawić.
Najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich przybyłych babć i dziadków przekazali: Dyrektor GCE Mieczysława Stawarz, Kierownik Szkoły Podstawowej Beata Sonik – Marchewka, oraz przedstawiciele władz lokalnych: wójt Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce Józef Rysak, zastępca wójta Henryk Jończyk oraz Przewodniczący Rady Gminy Stefan Nawrot.

 
   

SPOTKANIE MIKOŁAJKOWE

3 grudnia uczniowie klas 0 – 3 z niecierpliwością oczekiwali na spotkanie z Mikołajem. Zanim jednak przybył, dzieci oglądnęły bajkę świąteczną pt: " Wigilijna Gwiazdka" o magii świąt, zimy, dobroci serca i kształtowaniu charakterów przedstawioną przez aktorów z teatru „CANON" z Krakowa. Po przedstawieniu uczniowie z każdej klasy ustawili się w pociąg do Mikołaja, aby otrzymać pluszową maskotkę. Na koniec spotkania każda klasa zrobiła wspólne pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem.



Z dobrem przychodzi serce...

Jednym z wielu zadań pracy Samorządu Uczniowskiego w Szkole Podstawowej w Wawrzeńczycach jest organizowanie wszelkiego rodzaju pomocy osobom w różnych sytuacjach losowych. Zwykle najbardziej potrzebujące są dzieci. Organizowana jest pomoc koleżeńska w nauce, wsparcie koleżeńskie, wreszcie pomoc finansowa osobom szczególnie potrzebującym. Na początku działalności obecnego samorządu podjęliśmy się zebrania funduszy na zakup specjalistycznego urządzenia medycznego dla dziewczynki cierpiącej na bardzo poważne upośledzenie. Agnieszka Głowa, o której tutaj mowa, obowiązek szkolny realizuje w domu. Przy jej niepełnosprawności niezbędne jest urządzenie do ściągania wydzieliny gromadzącej się w drogach oddechowych, jej zaleganie powoduje ciągłe infekcje. Dzięki aktywności, wielkiej wrażliwości i przede wszystkim dobroci naszych dzieci, udało nam się zakupić ów sprzęt. Na początku przeprowadzono wśród uczniów zbiórkę pieniędzy, później dzieci zorganizowały „Kiermasz rozmaitości”, podczas którego sprzedawano „rozmaitości” ofiarowane przez dzieci, nauczycieli. Ceny były dostosowane do możliwości finansowych uczniów. W wyniku przeprowadzonej zbiórki i sprzedaży udało nam się zebrać ponad 1200 zł. Suma, którą pozyskaliśmy przeszła nasze oczekiwania! Radość nasza była ogromna! Urządzenie, które zakupiliśmy, kosztowało 1000 zł. Pozostałe pieniądze przeznaczone zostaną na doraźną pomoc innym dzieciom, np.: bilet do teatru, kina, paczka Mikołajowa itp. Mamy w sobie tę dziecięcą ufność, że pieniędzy będzie nam przybywało, abyśmy naszą pomocą mogli obdarowywać jak najwięcej dzieci...Zakupiony sprzęt w obecności przedstawicieli uczniów i Samorządu odebrała mama Agnieszki, pani Iza Głowa.
Pragniemy z całego serca podziękować WSZYSTKIM, dzięki którym udało się nam zrealizować to zadanie. Wierzymy, że w ludziach są ogromne pokłady dobra, trzeba je tylko umiejętnie eksploatować...W naszych dzieciach jest dużo wrażliwości, chęci do niesienia pomocy, potrafią dostrzec innych, swoim entuzjazmem zarażają dorosłych. Wierzymy, że uda nam się jeszcze niejednej osobie pomóc pokonać smutek i strach spowodowany nieprzewidzianymi życiowymi sytuacjami...
Składamy gorące podziękowania Właścicielom Apteki „Anna- Maria” w Nowym Brzesku za podarowane dla Agnieszki środków do leczenia i pielęgnacji skóry. Dziękujemy za życzliwość i wielkie zrozumienie.
W obliczu wyjątkowego czasu, jakim jest czas oczekiwania na Boże Narodzenie i czas przeżywania tych Świąt, wszystkim tym, którzy dzieląc się dobrem, nieśli swoje serce, dedykujemy słowa poety, księdza Jana Twardowskiego, który jak nikt, wierzył w taką zwyczajną, ludzką dobroć...

„Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka
gdyby wszyscy byli silni jak konie
gdyby wszyscy byli jednakowo bezbronni w miłości
gdyby każdy miał to samo
nikt nikomu nie byłby potrzebny

Dziękuję Ci że sprawiedliwość Twoja jest nierównością
to co mam i to czego nie mam
nawet to czego nie mam komu dać
zawsze jest komuś potrzebne(...)
nierówni potrzebują siebie
im najłatwiej zrozumieć że każdy jest dla wszystkich (...)


 


Wizyta przedstawicieli Stowarzyszenia Pomocy Szkole

            8 listopada Szkoła Podstawowa w Wawrzeńczycach miała zaszczyt gościć przedstawicieli regionów Stowarzyszenia Pomocy Szkole oraz Prezesa Krajowego Stowarzyszenia z Warszawy, Panią Zofię Grabisz-Nowicką.
Zaprezentowano poczynania w ramach działań Społecznego Komitetu Pomocy Szkole.
            Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli zaprezentowali bardzo bogaty program artystyczny, będący żywym świadectwem wzbogacania wiedzy dotyczącej tradycji, kultury i zwyczajów polskich, jednocześnie dowodem postaw otwartych, tolerancyjnych i twórczych dzieci i młodzieży
         „Ziemia i jej skarby są dla człowieka. Zakorzenienie obok zadomowienia, to druga forma przywiązania do ziemi. Głównym źródłem siły przywiązania są ci, dla których człowiek pracuje.
            Człowiek jest istotą dziedziczącą. Być dziedzicem znaczy mieć udział w godnościach tych, którzy byli przed nami.”
           Jesteśmy dziedzicami kultury, tradycji naszych przodków, swoim życiem tworzymy ciąg dalszy historii, którą oni zapisali swoim życiem.  W repertuarze programu zaprezentowanego gościom została przedstawiona namiastka dawnego, urokliwego Krakowa Śledząc reprodukcje wielkich malarzy, stare fotografie, podążaliśmy urokliwymi zakątkami dawnego Krakowa, pilnie wsłuchując się w spis rzeczy minionych...Nieodłącznym elementem miasta królów polskich są krakowskie legendy...Uczniowie naszej szkoły przedstawili uwspółcześnioną wersję legendy o Smoku Wawelskim. Nie mogło zabraknąć tak bliskiego nam Krakowiaka, w wykonaniu najmłodszych uczniów. Zwieńczeniem naszego programu było zaprezentowanie obrazów przedstawiających  miejsce, w którym żyjemy, naszą Małą Ojczyznę. Tu i teraz jesteśmy odpowiedzialni za tworzenie naszej historii, wpisanej w ciągłość tego co przemija , jednocześnie dochowując wierności, tym którzy byli przed nami, bo „każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie...”

   


ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

28 października 2008r. w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki
w Wawrzeńczycach odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klasy I. Jest to ważny moment wżyciu każdego pierwszoklasisty, rodziców oraz społeczności szkolnej.
Uczniowie klasy I w obecności uczniów klas O – III, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości zaprezentowali program artystyczny, którego najważniejszym momentem było uroczyste ślubowanie. Aktu Pasowania dokonała Kierownik Szkoły pani Beata Sonik – Marchewka. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje i upominki od rodziców. Dzieciom przyjętym w grono społeczności szkolnej życzenia złożyła Dyrektor GCE pani Mieczysława Stawarz i Wójt Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce pan Józef Rysak.
Roześmiane i rozśpiewane buzie dzieci, błyszczące z przejęcia oczy świadczyły, że dla tych małych ludzi jest to wyjątkowy dzień. Zdali sobie sprawę z tego, że wokół miejsca jakim jest szkoła będzie się toczyło najbliższe kilka lat. Tutaj będą się zmagali ze swymi radościami, smutkami i sukcesami. Rodzice również z przejęciem i łzą w oku patrzyli na swoje pociechy. Dla niejednych było to pierwsze ważne doświadczenie w zadaniach i obowiązkach związanych z wychowaniem dziecka. Aby upamiętnić ten dzień, zgodnie z tradycją, uczniowie wraz z rodzicami ufundowali i posadzili drzewko.
Dzieciom życzymy jak najpiękniejszego i najlepszego wpisania się w historię naszej szkoły bo jak pisze W. Szymborska:
„ Każdy przecież początek
to tylko ciąg dalszy,
a księga zdarzeń
zawsze otwarta w połowie”.

                         
 

 
 

Dzień Nauczyciela

13 października odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Nauczyciela w którym uczestniczyli nauczyciele z Gminnego Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach, uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Wawrzeńczycach oraz prezydium Rady Rodziców. Z tej okazji uczniowie wraz z nauczycielami z Gimnazjum przygotowali inscenizację dla wszystkich uczniów i nauczycieli z całego Gminnego Centrum Edukacji.


Wycieczka do kopani soli w Wieliczce klasy II-III

17.10 2008r  uczniowie z klas II i III Szkoły Podstawowej w Wawrzeńczycach wraz z opiekunami odbyli wycieczkę do Wieliczki. Odwiedzili - najstarszą czynną kopalnię soli kamiennej na świecie.
W programie naszej wyprawy była wizyta w Zamku Żupnym, gdzie dzieci brały udział w zajęciach edukacyjnych na temat „Kuchnia z solą czy bez?”. Podczas zajęć dowiedziały się do czego wykorzystuje się sól, co to jest  sól kamienna i warzona. Najwięcej frajdy sprawiło dzieciom własnoręczne ubijanie kapusty jako przygotowanie do kiszenia. Zajęcia przeplatane były opowieściami o Świętej Kindze, a zakończyły się lepieniem solniczek z ciasta solnego.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzania na III poziomie, czyli na głębokości 750m. pod ziemią Muzeum Żup Krakowskich. W poszukiwaniu solnego skarbu zwiedziliśmy 13 komór podziemnej ekspozycji. Odnaleziony duży kawał solnej skały jest szkolną pamiątką po naszej ciekawej wycieczce.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2008/2009

1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2008/2009. Jak co roku uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w naszym kościele parafialnym o godz. 8.30. Po Mszy Świętej nauczyciele, uczniowie oraz rodzice przeszli do nowej sali gimnastycznej gdzie Dyrektor Mieczysława Stawarz oficjalnie rozpoczęła nowy rok szkolny. Pani Dyrektor życzyła wszystkim uczniom wytrwałości i sukcesów w nauce, szczególnie gorąco powitała uczniów klas zerowych, którzy po raz  pierwszy przywitali rok szkolny w szkole podstawowej. Na uroczystości obecny był Wice-Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce Henryk Jończyk.


Rok szkolny 2007/2008

Rok szkolny 2006/2007