Aktualności


Rok szkolny 2010/2011

Wykaz podręczników na rok szkolny 2011/2012 (pliki pdf)
 
Klasa 1 Klasa 2 Klasa 3


Dzień Języków Obcych
1.06.2011 zorganizowano Dzień Języków Obcych. To już trzecia taka impreza w naszej szkole, jednak po raz pierwszy włączyliśmy do niej także język niemiecki, stąd zmiana w nazwie. Uczniowie jak zwykle popisywali się swoją wiedzą na temat krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Zwyciężyły dziewczynki z klasy IIIb. Poza tym brali udział w konkursie piosenki i tutaj brawa dla zwycięzców z kl. IIb. W tym roku tematem przewodnim była piosenka filmowa. Był także konkurs, do którego klasy musiały przygotować się dużo wcześniej, chodziło o zaprezentowanie gazetki informacyjnej na temat jednego z krajów anglo lub niemieckojęzycznych. Zwyciężyła klasa IIIa, której uczniowie oprócz gazetki sami byli reprezentacją przedstawianego kraju czyli USA. Dodatkową konkurencją był znany nam wszystkim wiersz „Lokomotywa”, uczniowie mieli za zadanie wpisać co znajdowało się w poszczególnych wagonikach. Dla ułatwienia wiersz został odczytany ale...po niemiecku. Na szczęście w naszym gronie mamy kilku świetnie zapowiadających się germanistów, którzy poradzili sobie bez problemu. Może jest szansa na jakieś korepetycje chłopcy? ;-)
Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę.


Ostatnia wycieczka zawodoznawcza
Drukarnia Donnelley w Krakowie
W miesiącu maju uczniowie klas III mieli okazję zapoznać się z nowoczesną Drukarnią Donnelley przy ul. Igołomskiej. Jest to zakład pracy usytuowany w pobliżu naszej gminy, zatem stanowi możliwość pracy dla mieszkańców.
Nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że drukarnia działa automatycznie, wykorzystuje się wyłącznie technologie informatyczne i elektroniczne. Cykl produkcyjny jest całodobowy, wymaga współpracy z innymi oddziałami drukarni (Kraków, Starachowice).
Co się drukuje w Donnelley?
Niespodzianką było dla nas to, że w tej drukarni powstają instrukcje do składania klocków Lego, instrukcje Noki, katalogi Avonu, magazyny prasowe np.: Fokus, Murator.
Drukuje się także publikacje w innych językach.
Bardzo serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i ciekawą prezentację firmy Donnolley.
Bożena Nowak Angelika Turalińska

 


ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

Dnia 6 maja 2011 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej pod opieką nauczycieli: Beaty Krotli, Joanny Wołoszyn, Beaty Mes- Jordan. Dzieci zaprezentowały spektakl pt. „ Sejmik Uczniowski”.
Akademia przypomniała rok 1791r., w którym Sejm Wielki uchwalił tę ważną ustawę- pierwszą w Europie, a drugą na świecie.
 


28 marca kilkunastu uczniów z naszego gimnazjum udało się na Kabaret Ekologiczny. Nazwa okazała się trochę myląca. Okazało się bowiem, że znakomity kabaret DNO promuje torby ekologiczne w bardzo oryginalny sposób. Ten właśnie kabaret nakręcił śmieszne filmy w których torby ekologiczne występują w roli głównej. Krótkie filmy rozbawiły wielu z nas.
Jednak największą niespodzianką okazał się występ Pana Wojciecha Gąsowskiego. Kołysaliśmy się w rytmach jego największych hitów, takich jak: Prywatki, Zielone Wzgórza a na koniec wszyscy razem śpiewaliśmy piosenkę M jak miłość. Pan Wojciech zaskoczył nas także innymi przebojami, które bardzo przypadły nam do gustu. Ostatnią częścią prezentacji był występ Kabaretu DNO. Występ był tak wspaniały, że niektórzy śmiali się do łez. Wszyscy dobrze się bawili i w świetnych nastrojach ok. godz. 21 wróciliśmy do domu. Mamy nadzieje, że jeszcze kiedyś to powtórzymy.
Magda Latała


21 marca 2011r.
W dniu 21.03.2011r. odbył się Szkolny Dzień Profilaktyki.
W naszym gimnazjum uczniowie przygotowali się do tego dnia poprzez uczestnictwo w konkursie na gazetkę klasową o treściach profilaktycznych: „Zagrożenia współczesnego świata”.
Klasowe gazetki okazały się pełne treści profilaktycznych, bardzo pomysłowe, ciekawe pod względem plastycznym. Komisja konkursowa dostrzegła, że uczniowie są świadomi czyhających niebezpieczeństw i konsekwencji wynikających z uwikłania się młodego człowieka w uzależnienia. Tematyka gazetek była bardzo szeroka: uzależnienia od alkoholu, narkotyków, papierosów, dopalaczy, komputera, internetu, mediów oraz agresja i przemoc.
I miejsce w konkursie zajęła klasa III A, pozostałe klasy otrzymały wyróżnienia.
Uzupełnieniem tego dnia było spotkanie warsztatowe z psychologiem i pedagogiem Małopolskiego Centrum Profilaktyki dotyczące szkodliwości komputera i mediów, nieumiejętności właściwego gospodarowania czasem własnym, narażanie się na manipulacje i cyberprzemoc.
Hasłem przewodnim spotkania były słowa: „Dwa światy” – z jednej strony świat komputera, z drugiej rzeczywistych sytuacji i ludzi. Wybór wydaje się oczywisty, nie dajmy się zniewolić!!!
Bożena Nowak


16 marca 2011r.
W dniu 16.03.2011r. uczniowie Gimnazjum w Wawrzeńczycach uczestniczyli w spotkaniu z Panią Policjantką Inspektorem ds. Nieletnich przy Komisariacie Policji w Słomnikach.
Prelekcja dotyczyła konsekwencji prawnych wynikających z udziału młodego człowieka w czynach przestępczych. Poznaliśmy terminologię prawną z zakresu odpowiedzialności prawnej nieletnich sprawców czynów karalnych, wiemy co oznacza określenie małoletni, nieletni, niedostosowany i zagrożony niedostosowaniem społecznym.
Coraz bardziej jesteśmy świadomi, że każdy ponosi odpowiedzialność za swoje postępowanie.


Poezja kobiet

Ponad 200 osób z Małopolski uczestniczyło w dorocznym konkursie recytatorskim organizowanym przez Dom Kultury „Podgórze” z okazji Dnia Kobiet. Nasze gimnazjum reprezentowało trzech panów (P. Janik, L. Długajczyk i J. Skrężyna) oraz dwie panie (M. Latała i K. Puchalska). Recytowano wiersze poetek polskich i obcych. Nasza grupka wybrała repertuar M. Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej, K. Iłłakowiczówy, W. Szymborskiej oraz A. Achmatowej. Drugie miejsce zdobyła M. Latała z klasy II b za interpretację wiersza „Zamęt”, a wyróżnienie J. Skrężyna za recytację wiersza W. Szymborskiej.
19 marca rozdano również nagrody w wojewódzkim konkursie mitologicznym „W kręgu mitów i kultury antycznej”. Uczniowie pisali test obejmujący materiał z mitologii rzymskiej, sztuki greckiej i teatru antycznego. Nasze gimnazjum reprezentowało 6 osób (K. Kotaba, O. Zapała, M. Szmyd, S. Kralka, K. Dąbroś, K. Czyż. Zdobyliśmy wyróżnienie- S. Kralka- i list gratulacyjny K. Dąbroś. Gratulujemy uczniom nagród i wyróżnień.
Anna Chojka
 


Mobilne Centrum Informacji Zawodowej w Wawrzeńczycach

W dniu 17 lutego uczniowie klas 3 a i 3 b wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej z Krakowa. Celem dwugodzinnej prelekcji było doskonalenie umiejętności samooceny, rozpoznawania swoich atutów i ograniczeń, co w konsekwencji wpływa na wybór przyszłej szkoły i zawodu oraz pracy w poszczególnych grupach zawodowych. Była to także prezentacja struktury szkolnictwa w Polsce, możliwości kontynuacji edukacji po każdym etapie kształcenia, kwalifikacji wynikających z zakończenia nauki w konkretnej szkole ponadgimnazjalnej. Zajęcia urozmaiciła ankieta, pytania , czynna rozmowa i wymiana poglądów. Uczniowie dowiedzieli się więcej jak funkcjonuje rynek pracy, jakie są wymagane kwalifikacje, jak trafnie wybrać zawód poszukiwany na rynku pracy. Doradcy zawodowi przekazali uczniom informacje statystyczne o najczęściej wybieranych kierunkach w roku ubiegłym na poziomie szkół zawodowych i techników.
Miejmy nadzieję, że spotkanie pomogło, chociaż niektórym uczniom rozwiać dylematy oraz wszelkie niezdecydowanie związane z niedaleka przyszłością.
Bożena Nowak


15 lutego 2011 r. Wawrzeńczyce odwiedzili dziennikarze TVP Kraków. Wizyta ta była związana z realizacją cyklu programów pt. Parafia z sercem. Tym razem ekipa telewizyjna kręciła film dokumentalny poświęcony naszej parafii.
Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Wawrzeńczyc była wizyta Jadwigi królowej Polski, która odwiedziła miejscowy kościół 13 listopada 1393r. Właśnie dlatego gimnazjum w Wawrzeńczycach przyjęło imię św. Jadwigi królowej Polski.
W związku z tym dziennikarze odwiedzili także szkołę. Filmowano fragment katechezy poświęconej naszej patronce prowadzonej przez ks. Grzegorza Zastawnego, rozmawiano z dyrektor szkoły panią mgr Mieczysławą Stawarz i uczniami. Przedstawiono symbole szkoły związane jej patronką: portret królowej, sztandar, a także specjalne błogosławieństwo, które szkoła otrzymała od Ojca Świętego Jana Pawła II.
Największą atrakcją tej wizyty była jednak rekonstrukcja przyjazdu królowej do Wawrzeńczyc. Uczniowie gimnazjum w strojach historycznych zagrali scenę przyjazdu jej wysokości , która zajechała pod kościół bryczką, entuzjastycznie witana przez miejscową ludność. W towarzystwie swojej świty, przywitana w progu przez ks. proboszcza Feliksa Formasa weszła do kościoła, gdzie modliła się przed głównym ołtarzem.
Młodzież naszej szkoły miała szansę wziąć udział w kręceniu prawdziwego filmu, co wzbogaciło ją o nieznane dotąd doświadczenia i dostarczyło nowych emocji i wiedzy na temat pracy filmowej.
Inscenizacja została przygotowana przez mgr Ewę Nowakowską i mgr Beatę Mes – Jordan przy pomocy technicznej mgr Jadwigi Puchalskiej.
   


IX Spotkania Gimnazjalistów

W dniu 27 stycznia 2011 roku uczniowie klas 3 a, b uczestniczyli w IX Spotkaniach Gimnazjalistów organizowanych przez Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji w Krakowie. Mieli możliwość brania udziału w interesującym programie: konkursy, pokazy i prezentacje, występy estradowe oraz przede wszystkim pełna prezentacja oferty edukacyjnej krakowskich szkół zawodowych na rok szkolny 2011/2012.
Uczniowie bezpośrednio rozmawiali z przedstawicielami szkół, gromadzili materiały informacyjne o ofertach i lokalizacji szkół.
Wyjazd ten był także okazją do uczestnictwa w Dniu Otwartym Technikum Kolejowego w Krakowie ul. Ułanów i bliskiego zapoznania się z ofertą edukacyjna oraz bazą dydaktyczną szkoły. Coraz więcej informacji - coraz bliżej wybór przyszłej szkoły !
Bożena Nowak


Dnia 26 stycznia klasa 2b, oraz trzy osoby z klasy 2a udały się na wycieczkę do Muzeum Fabryka Schindlera. Ponieważ na miejscu byliśmy `trochę` za wcześnie, postanowiliśmy pójść na krótki spacer. Poszliśmy nad Wisłę, gdzie oczywiście nie mogło obejść się bez małej sesji zdjęciowej. Samo muzeum poświęcone jest historii Krakowa w czasach niemieckiej okupacji (1939-1945). Ukazuje Kraków i jego mieszkańców w okresie II Wojny Światowej. W bardzo ciekawy sposób zostały odtworzone ówczesne miejsca. Mogliśmy usiąść na dworcu z tamtych lat, zobaczyć jak wyglądał salon fryzjerski czy zająć miejsce w tramwaju. Każda z 47 sal ukazywała coś innego. Pokazywała szarą rzeczywistość tamtych czasów. Pan przewodnik opowiadał także o strasznym sposobie traktowania Żydów. Wszystko poparte było wspaniałymi fotografiami, czasem były one tragiczne. W jednej z sal pokazane były zdjęcia wszystkich Żydów uratowanych przez Oskara Schindlera, dzięki tzw. Liście Schindlera. Powstał również film o takim samym tytule. Mieliśmy nawet okazję wychodzić po schodach, które zostały użyte do jednej ze scen w tym właśnie filmie. Dla nas było to niesamowite uczucie, przenieść się na chwilę w czasie i zobaczyć to, czego my nie musimy dzisiaj przeżywać, dzięki tym, którzy polegli. Dziękujemy opiekunom; p. M. Partyce oraz p. G. Kulas. Wycieczkę możemy zaliczyć do tych jak najbardziej udanych!
M. Latała


Kolęda Misyjna

Kolęda misyjna została zorganizowana po raz trzeci. W tym roku kolędowało 30 uczniów - 21 ze szkoły podstawowej, 7 z gimnazjum oraz 2 osoby z Krakowa, które przebywając w okresie świątecznym w naszej parafii zapragnęły uczestniczyć w kolędzie.
W dniu 26.12.2010r. kolędnicy uczestniczyli we mszy świętej w kościele parafialnym, skąd po błogosławieństwie zostali posłani z kolędą. Sześć grup kolędniczych odwiedziło mieszkańców naszej parafii. Razem z uczniami chodzili rodzice, opiekunowie, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Odwiedzając mieszkańców parafii kolędnicy występowali w przygotowanych strojach i z samodzielnie wykonanymi puszkami. Prezentowali scenkę „Z kolędą w domu”, śpiewali kolędy oraz zostawiali gwiazdki z portretami dzieci z krajów misyjnych. Ofiarodawcy oprócz kwoty pieniężnej, przeznaczonej na misje, dzielili się z kolędnikami słodyczami, owocami, które wrzucali do niesionych przez dzieci toreb ekologicznych, chwalili stroje i prezentację, zapraszali na poczęstunek. W tym roku udało się zebrać kwotę 4 571,57 zł. Grupa kolędników misyjnych uczestniczyła w dniu 15.01.2011r.  w Archidiecezjalnym spotkaniu Kolędników Misyjnych w Krakowie.
   


SZKOLNA WIGILIA
Ostatni dzień przed Świętami Bożego Narodzenia, jaki spędzamy w szkole, to tradycyjnie już dzień, kiedy urządzamy klasowe spotkania opłatkowe, składamy sobie życzenia i wspólnie kolędujemy. Tak było również w środę, 22 grudnia. Dużą atrakcją tego dnia były jasełka przygotowane przez uczniów naszego gimnazjum pod kierunkiem pani Beaty Mes – Jordan i księdza Grzegorza. Artyści zaskoczyli nas niekonwencjonalnym i pełnym humoru wydaniem uwspółcześnionej historii narodzin Jezusa. Gratulujemy pomysłu i znakomitej gry młodych aktorów. Tego dnia rozstrzygnięty został też zorganizowany przez Samorząd Uczniowski konkurs na najpiękniej świątecznie przystrojoną klasę – zwyciężyła klasa IIIa, a obok niej na podium znalazły się klasy IIa i Ib. Gratulujemy!


Turniej Mikołajkowy 2010r
Dnia 08 grudnia 2010r w naszej szkole odbył się klasowy turniej mikołajkowy piłki koszykowej. Planowo turniej miał być rozgrywany w dwóch grupach , lecz niestety w ostatniej chwili drużyna dziewcząt klas 1 zrezygnowała. Dlatego drużyny, które pozostały grały każda z każdą. Dziewczyny bardzo się starały a by wygrać każdy mecz, ale tylko jednej drużynie się to udało. Mecz klasy 3B na klasę 2B był bardzo zacięty. Obie drużyny reprezentowały taki sam poziom gry, lecz ostatecznie wygrała klasa 2B przewagą dwóch koszy. Wszystkim drużyną gratulujemy a w szczególności klasie 2B, która wygrała turniej.. W nagrodę dziewczyny pojadą do kina.
 


Mikołaj


Turniej Andrzejkowy 2010r.
Piłka halowa chłopców 01.12.2010r.
Dnia 01.12.2010r. w naszej szkole odbył się II andrzejkowy turniej piłki halowej chłopców. Rozgrywki odbyły się zgodnie z planem. Mecze rozgrywane były w dwóch grupach. Łącznie w turnieju wzięło udział 8 drużyn. Wszyscy bardzo się starali aby dojść do finału ale nie wszystkim to się udało. Najlepszymi okazali się chłopcy z klasy IIIB, a tuz zaraz za nimi klasa IIA. Wszystkim biorącym udział w turniej gratulujemy. W nagrodę wygrani pojada do kina. Za tydzień odbędzie się kolejny turniej tym razem Mikołajkowy dziewcząt w koszykówkę. Wszystkich serdecznie zapraszamy.


II Wielicki Turniej Piłki Nożnej z okazji Święta Niepodległości

Dnia 11 listopada 2010r. odbył się II Wielicki Turniej Piłki Nożnej z okazji Święta Niepodległości na boisku „Orlika” w Wieliczce. W rozgrywkach uczestniczyło osiem drużyn juniorów , biorących udział w rozgrywkach ligowych organizowanych przez Wielicki Podokręg MZPN oraz zespół Orlika Wieliczka. W całym turnieju wzięło udział 96 zawodników. Obsada sędziowska, wyznaczona przez Komisję Sędziów Podokręgu Wieliczka, prowadziła zawody społecznie. Juniorzy naszego klubu sportowego Wawrzynianka tez wzięli udział. W skład naszej drużyny weszli: Krzysiek Bartkiewicz, Paweł Bartkiewicz, Konrad Komenda, Darek Ulicki, Dawid Wołoszyn, Kamil Gajda, Arek Skalski, Dawid Gucwa, Adrian Nowak, Łukasz Głowa, Marek Latała, Piotrek Guzik. Toczyła się zacięta rywalizacja. Nasi chłopcy spisywali się świetnie, walczyli do ostatniej sekundy każdego meczu. Wysiłek jaki włożyli w każdą minutę gry opłacił im się. Do finału doszli do bez żadnych problemów. Mecz finałowy zagrali z Orlikiem Wieliczka, który zakończył się remisem 1:1. Odbyła się dogrywka w karnych. Wygrali ja 5:4 juniorzy Wawrzynianki na czele z trenerem Piotrem Strycharzem. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


W dniu 30.11.2010 roku uczestnicy warsztatów dziennikarsko – literackich oraz innych kół zainteresowań realizowanych w ramach projektu Lepszy start – lepsza przyszłość” mieli okazję zwiedzić studio Radia Kraków. Udaliśmy się na wycieczkę z opiekunami Panią Bożeną Nowak oraz Panią Anną Chojką.
Naszym przewodnikiem po rozgłośni był Pan Grzegorz Bernasik, dziennikarz radiowy specjalizujący się w audycjach sportowych. Z wielkim zaangażowaniem oraz korzystając z własnego 20 – letniego doświadczenia radiowca, przybliżył nam historię rozgłośni oraz przedstawił specyfikę pracy w radiu oraz cechy osobowości wkomponowane w charakter pracy dziennikarskiej.
Radio Kraków to jedno z 17 rozgłośni radiowych w Polsce, nadaje całodobowy program regionalny na teren województwa małopolskiego. Siedziba rozgłośni mieści się w nowoczesnym gmachu przy Al. Słowackiego 22. Nie wiedzieliśmy dotąd, że to właśnie ta stacja nadaje co godzinę na żywo hejnał z Wieży Mariackiej, i to już od 1927 roku. Obejrzeliśmy studio emisyjne i nagraniowe im. Romany Bobrowskiej, będące jednocześnie salą koncertową dla publiczności. Ponadto byliśmy w studiu montażowym oraz mieliśmy okazję zobaczyć trwające nagranie programu podróżniczego.
Nasze wrażenia to: akustyka studia, atmosfera rozgłośni, w której dostrzegliśmy
„ ducha radiowego”. I jeszcze jedno, od Pana Bartosika wiemy, że dziennikarz – radiowiec nigdy nie spóźni się na randkę, ponieważ mocno w jego świadomości zakorzenione jest poczucie czasu antenowego, co do sekundy niemal.
Wycieczka była super, może ktoś z nas odkrył w sobie dziennikarskie powołanie?
 


W dniu 18.11.2010 roku klasy II i III naszego gimnazjum w ramach warsztatów tematycznych obejrzały sztukę Janusza Głowackiego pt. „ Antygona w Nowym Jorku” w wykonaniu aktorów Teatru Ludowego w Krakowie. Przedstawienie wystawiono na Scenie Pod Ratuszem, w reżyserii Piotra Szałszy.
Zrobiła na nas duże wrażenie opowieść o trójce bezdomnych emigrantów: Portorykance Anicie, Rosyjskim Żydzie Saszy oraz Polaku Pchełce. Doszukaliśmy się nawiązań do omawianej lektury „ Antygony” Sofoklesa. Anita tak jak Antygona chce pochować swojego bliskiego. Kieruje nią chęć zachowania resztki ludzkiej godności, pomimo tragicznego naznaczenia przez los. Pojawiający się nieoczekiwanie na scenie Policjant to Sofoklesowski Chór komentujący rozgrywające się zdarzenia o informujący o tym , co dzieje się poza sceną.
Byliśmy na widowni sami – tylko my, bardzo blisko czwórki aktorów, z bliska widzieliśmy profesjonalizm warsztatu aktorskiego oraz bardzo duże zaangażowanie aktorów w prezentowanie postaci.
Wielkie brawa dla Anity – Beaty Schimscheiner, Pchełki – Jacka Wojciechowskiego, Saszy – Andrzeja Franczyka oraz Policjanta – Tadeusza Łomnickiego.
       


WYCIECZKA DO FABRYKI MAN W NIEPOŁOMICACH
Wycieczka ta, zorganizowana w ramach projektu „Lepszy start – Lepsza przyszłość”, była szczególnie ekscytująca dla męskiej części naszej grupy, chociaż przyznam, że niektóre dziewczyny słuchały z równie wielkim zaangażowaniem co koledzy. My zachwycałyśmy się fenomenem tej fabryki raczej od strony praktycznej. Pomimo tego, iż zakład ten prowadzi produkcję taśmową, nie możemy powiedzieć, że każdy samochód jest taki sam. Nabywca ma możliwość wyboru spośród oferowanego asortymentu. Może to być: kolor, części wyposażenia, a także jego indywidualne cechy. Jak wielokrotnie powtarzał nam nasz przewodnik, każdy samochód jest robiony na życzenie klienta. Skrupulatna kontrola pracowników, montowanie części, a następnie gotowego już samochodu jest niezmiernie ważna, ponieważ całemu przedsiębiorstwu chodzi przede wszystkim o najwyższą jakość produkowanego towaru.
Zakład ten, zbudowany na wzór niemieckich fabryk MAN-a w Monachium i Salzgitter, jest obecnie najnowocześniejszym zakładem produkującym samochody ciężarowe na świecie. Produkcja jest w ogromnym stopniu zmechanizowana, jednakże i tak wielu ludzi znalazło tutaj zatrudnienie (szczególnie zachwycił nas wszystkich widok pracowników fabryki w identycznych uniformach).
Po zakończeniu zwiedzania, wszyscy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie obok „Orzełka” - pierwszego samochodu wyprodukowanego w tej fabryce. Oraz oczywiście nasze orzełki (chłopcy z 3a) robiły sobie zdjęcia na zamówienie z tym właśnie orzełkiem.
Wycieczkę na pewno możemy zaliczyć do udanych. Dodajmy jeszcze, że w porównaniu do odwiedzanego niedawno koncernu hutniczego, warunki tutaj były o wiele bardziej zadowalające - przede wszystkim napawaliśmy się ciepłem, którego przy dużych mrozach bardzo nam brakowało. W końcu ten zakład ma dopiero trzy lata! Pomimo światowego kryzysu zakład MAN-a nadal się bardzo dobrze rozwija i może zatrudniać wielu nowych pracowników. Kto wie, może niektórzy z nas kiedyś tam trafią…?
Katarzyna Puchalska
   


Na naszych oczach tworzy się historia

W tym roku przypada okrągła piąta rocznica Święta Patrona Szkoły. W Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej Polski w Wawrzeńczycach obchodziliśmy ją bardzo uroczyście. Obchody są związane z datą 13 listopada 1393 roku, kiedy to królowa modliła się w naszym kościele parafialnym, co upamiętnia napis znajdujący się w prezbiterium po lewej stronie, stojąc od wejścia. Jak co roku uroczystość uświetniło przybycie wielu znakomitych gości na czele z wójtem gminy mgr inż. H. Jończykiem. Poza tym przybyli: A. Majka kierownik gminnego ZEAS radni E. Kasprzyk, E. Ćwikła oraz kierownicy i dyrektorzy sąsiednich szkół: D. Ryńca -Ropek, U. Nagielska - Włusek, B. Sonik- Marchewka. Było również Prezydium Rady Rodziców oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego szkoły podstawowej J. Wołoszyn.
Uroczystość rozpoczęła się w kościele, gdzie udali się uczniowie wraz z nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi. Uświetniły ją swoją obecnością poczty sztandarowe gimnazjum i szkoły podstawowej. O godz. 8.45 rozpoczęła się uroczysta msza święta, którą odprawił ks. G. Zastawny. W swej homilii zwrócił uwagę na mniej znane fakty z życiorysu patronki. Dowiedzieliśmy się na przykład, że królowa Jadwiga w czasie jednej z podróży dotarła do Biecza, gdzie była fundatorką szpitala istniejącego do lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Pod koniec mszy św. odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Przedstawiciele obu klas w osobach: A. Sagan, K. Miernik, M. Majka /Ib/, W. Wójcik. D. Jakubowski, M. Rożdżyńska/ Ib/, powtarzali rotę ślubowania, które czytała pani dyrektor M. Stawarz.
Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Na początku wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn, po czym głos zabrała pani dyrektor. Powitała zebranych gości i oddała głos uczniom klas drugich i trzecich, którzy pod kierunkiem pań: A. Chojki, B. Nowak i B. Mes- Jordan przygotowały część artystyczną.
Był to montaż poetycko- muzyczny zatytułowany „O Patronce szkoły – świętej Jadwidze Królowej” Na scenie pojawiły się współczesne rekwizyty- laptopy, z których to uczniowie /M. Rybak, K. Skrężyna, D. Gucwa, / czerpali wiedzę o świętej patronce i prezentowali ją wszystkim zebranym. Całość przeplatały recytacje poetyckie K. Puchalskiej, A. Turalińskiej, P. Guzik M. Szmyda, K. Pabiska i O. Zapały.
Dużym zaskoczeniem była znakomicie zagrana scenka historyczna opowiadająca o rozterkach Jadwigi żegnającej się z Wilhelmem. W główne role wcielili się M. Latała i D. Mietła.
W partiach muzycznych wyróżniły się M. Szopa, D. Adamiec i K. Rybak. Akademia zakończyła się uroczystym odśpiewaniem pieśni, która od następnego roku ma szansę zostać hymnem szkoły. Podczas uroczystości podsumowano 5-letnią działalność szkoły w postaci prezentacji multimedialnej.
Po części artystycznej nastąpiło wręczenie pamiątkowych medali Przyjaciół Szkoły. W tym roku odebrali je Marek Bartkiewicz i pielęgniarka szkolna Maria Pawelec.
Na sam koniec głos zabrali goście. Wójt H. Jończyk przypomniał historię sprzed pięciu lat, a zwłaszcza trud wspólnych dwuletnich starań nad wyborem patrona gimnazjum. Absolwentka szkoły A. Wojnarowska opowiadała o przeżyciach uczniów przygotowujących się do pierwszego przedstawienia, które odbyło się w kościele. Przewodniczący rady pochwalił uczniów za coraz to większy poziom artystyczny inscenizacji szkolnych. Głos zabrał również łowczy tutejszego kola łowieckiego „Sarenka” J. Pacocha, który zwrócił uwagę na dobrą współpracę z naszą szkoła i jej rolę w integracji społeczeństwa.
Uroczystość zakończył wspólny poczęstunek przygotowany przez dyrekcję i nauczycieli, podczas którego nie było końca dalszych rozmów i podsumowań ostatnich pięciu lat życia szkoły.
A. CH.
 


Z okazji V rocznicy nadania imienia w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę okolicznościową „Święta Jadwiga Królowa Polski w zbiorach biblioteki szkolnej”. Celem wystawy było ukazanie wielości i różnorodności zbiorów biblioteki poświęconych Królowej Jadwidze oraz popularyzowanie patronki szkoły. Uczniowie po zwiedzeniu wystawy składali wpisy w księdze pamiątkowej.


Dnia 8 listopada uczniowie klasy 2b i dwóch członków klasy 2a wybrali się na wycieczkę do muzeum Podziemia Rynku Krakowa. Wraz z opiekunami Panią Magdą Partyką i Panem Piotrem Strycharzem udaliśmy się na przystanek autobusowy gdzie oczekiwaliśmy na autobus. Na początku udaliśmy się do McDonalda aby cos przekąsić. Potem poszliśmy na Rynek, gdzie weszliśmy do podziemi. Po kolei oglądaliśmy różne ekspozycje pod czujnym okiem Przewodniczki, która bardzo ciekawie opowiadała nam historie średniowiecznego Krakowa. Duże zainteresowanie przyciągnęły dotykowe ekrany. W muzeum spędziliśmy około półtorej godziny. Po wyjściu od razu pobiegliśmy na przystanek aby nie spóźnić się na autobus. Około 14 wróciliśmy do szkoły.
Katarzyna Duda


Wycieczka do Muzeum Przyrodniczego

29.10.2010r odbyła się wycieczka klas trzecich gimnazjalnych do krakowskiego Muzeum Przyrodniczego.
Uczniowie uczestniczyli w lekcji o ewolucji, która była bardzo ciekawa.
Następnie wraz z panią przewodnik zwiedzali całe muzeum. Oglądali głównie zwierzęta, których w większości w Polsce nie ma.
Dowiedzieli się wiele ciekawostek i przydatnych informacji na temat tych zwierząt.
 


Wizyta klas III  w Urzędzie gminy Igołomia-Wawrzeńczyce

W dniu 27.10.2010r. udaliśmy się na wycieczkę zawodoznawczą do Urzędu Gminy w Wawrzeńczycach. Przyjął nas wójt gminy P. Józef Rysak oraz jego zastępca P. Henryk Jończyk. Naszym przewodnikiem była P. Iwona Kubik - sekretarz Urzędu Gminy. Odwiedziliśmy wszystkie referaty w urzędzie, zapoznaliśmy się z zakresem ich działań skierowanych do mieszkańców gminy.
Byliśmy pod wrażeniem obszaru zagadnień, którymi zajmują się urzędnicy samorządowi, z zaciekawieniem słuchaliśmy informacji z zakresu spraw budownictwa, księgowości, opieki społecznej, geodezji oraz ewidencji ludności oraz pozyskiwania funduszy unijnych. Najbardziej byliśmy zaskoczeni tym, że tak wiele spraw załatwia się w takim niewielkim lokalu, że zmieszczą się tam i pracownicy i petenci.
Życzymy jednym i drugim dobrej współpracy oraz pozytywnych rozwiązań w przyszłości.


Dnia 15.10.2010r odbyła się w naszej szkole prelekcja na temat spektakularnego tematu jakim są dopalacze i narkotyki. Specjaliści z Małopolskiego Centrum Profilaktyki przygotowali dla nas warsztaty pt: „Start w dorosłość”.
Każdy z nas zdał sobie sprawę z tego, jakie mogą być konsekwencje zażywania takich środków, jak ważna jest umiejętność odmawiania, szczególnie wtedy gdy jesteśmy pod presją grupy rówieśniczej.
Panie prowadzące przedstawiały problemy z perspektywy młodzieży i starały się jak najlepiej dotrzeć do naszego rozsądku.
Później pracowaliśmy w grupach wypisując powody, którymi może kierować się młody człowiek sięgający po narkotyki oraz skutki, które zostawiają ślad na resztę życia.
Oglądaliśmy również fragment filmiku, w którym młody chłopak opowiadał o swoim nałogu.
Myślę, że dzięki tej prelekcji każdy z nas zrozumiał, że nie warto psuć sobie całego życia i zdrowia dla chwili przyjemności.
Bez dopalaczy i innych używek życie jest bardziej sensowne i bezbolesne.


Dzień nauczyciela

14.10.2010r odbyło się w naszej szkole Święto Edukacji Narodowej- DZIEŃ NAUCZYCIELA.
Główna uroczystości miały miejsce na hali sportowej.
Uczniowie gimnazjum przygotowali przedstawienie, które miało wątki historyczne i nie tylko.
Został przeprowadzony konkurs wśród uczniów pt: "Który to nauczyciel".
Natomiast nauczyciele musieli zmierzyć się z pytaniami z wiedzy o swoich wychowankach.
Te konkurencje przebiegły bardzo sympatycznie i sprawnie.
Nie zabrakło również recytowanych wierszy i śpiewania piosenki z akompaniamentem gitary. Na koniec uczniowie zaśpiewali STO LAT wszystkim pracownikom szkoły przy dźwięku akordeonu
i złożyli życzenia wręczając kwiaty.
 
 


07 października uczniowie klas 2 oraz paru uczniów z innych klas udali się na wycieczkę do Chorzowa, do planetarium. P. Janusz Kurleto, P. Piotr Strycharz, P. Małgorzata Rudzińska i P. Romana Kamińska dbali o to aby wycieczka była dobrze zorganizowana. Po długiej podróży dotarliśmy na miejsce. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy dwóch lekcji o gwiazdach i planetach. Następnie udaliśmy się do McDonalda żeby coś zjeść. Zmęczeni ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.
Angelika Maziarz
 


Zawody sportowe
   


W dniu 29.09.2010r. udaliśmy się (trzecie klasy) się na wycieczkę do Nowej Huty w Krakowie. Odwiedziliśmy zakład przemysłowy – Kombinat Metalurgiczny AlcerolMittal Poland S.A. Na początek musieliśmy założyć ochronne fartuchy, kaski i okulary. Bez tego nie weszlibyśmy na teren kombinatu i hal produkcyjnych. Zostali nam przydzielenie dwaj przewodnicy. Starsi panowie, którzy doskonale znali historię i działalność tego zakładu. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy tak aby każdy mógł sobie spokojnie wszystko obejrzeć. Widzieliśmy jak postępuje produkcja w walcowni ciepłej i zimnej, ludzi którzy tam pracują i atmosferę jaka tam panuje. Ta wycieczka objaśniła nam cały proces jaki towarzyszy powstawaniu stali.
Michalina Rybak


Dnia 29 września odbyła się szkolna dyskoteka organizowana przez samorząd. Okazji było kilka: Dzień Chłopaka, przywitanie pierwszych klas oraz chrzest i przysięga, którą składali uczniowie klas I i II. Słowa przysięgi były bardzo zabawne: My koty dachowe przyrzekamy:
-że nigdy nie zawiedziemy naszej szkoły
-że nie będziemy jej przynosić wstydu
-że będziemy słychać nauczycieli
-że zawsze będziemy słuchać i szanować naszych starszych kolegów
-że nie będziemy denerwować naszych pań woźnych nie przebierając butów
-że nie będziemy opuszczać zajęć lekcyjnych z błahych powodów
-że nie będziemy często odwiedzać dywanika u naszej Pani Dyrektor
-że nie będziemy łamać serc naszym sympatiom
-że zawsze będziemy mili i uśmiechnięci
Po złożeniu przysięgi nasi koledzy z klas III przygotowali PYSZNĄ niespodziankę. Specjalnie dla nas upiekli babeczki. Wyglądały one tak apetycznie, że wszyscy od razu zabrali się do jedzenia. Okazało się jednak, że babeczki te były z dodatkiem papryczki chilli i pieprzu... Każdy z nas musiał zjeść choć kawałek. Dalsza część dyskoteki przebiegła dobrze. Wszyscy świetnie się bawili w rytmach muzyki disco-polo i nie tylko. Dziękujemy wszystkim opiekunom za poświęcony nam czas i gratulujemy pomysłowości uczniom klas III.

Magdalena Latała
Michalina Rybak


Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011

Dnia 1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011.
Jeszcze tak niedawno spotkaliśmy się wszyscy razem by pożegnać rok szkolny,
a okazuje się, że czas mija szybciej niż nam się wydaje.
Jak każdego roku uroczystość została rozpoczęta Mszą Świętą o 8.30 w kościele parafialnym w Wawrzeńczycach.
Następnie wszyscy uczniowie, zaproszeni goście i grono pedagogiczne udali się do szkoły na apel.
Pani Dyrektor Mieczysława Stawarz serdecznie wszystkich powitała i oficjalnie rozpoczęła nowy rok szkolny.
Wszyscy wzajemnie życzyli sobie wytrwałości i wielu sukcesów w nauce.
Mury naszej szkoły pachną nowością i znów zaczęło w nich tętnić życie.


Wykaz podręczników 2010/2011
Klasa 1
Klasa 2
Klasa 3


Archiwum rok szkolny 2009/2010
Archiwum rok szkolny 2008/2009
Archiwum rok szkolny 2007/2008
Archiwum rok szkolny 2006/2007
Archiwum 1999-2005