Międzynarodowe Saletyńskie Spotkania Młodych


W dniach od 6 – do 11 lipca 2015 roku kilkunastososobowa grupa młodzieży naszego gimnazjum kolejny już raz wzięła udział w XXVIII Międzynarodowych Saletyńskich Spotkaniach Młodych w Dębowcu koło Jasła. Warto zaznaczyć, że w tej grupie znaleźli się także absolwenci nszego gimnazjum, którzy swoją przygodę z saletyńskimi spotkaniami zaczynali jeszcze jako gimnazjaliści.
Saletyńskie spotkania to dni modlitwy, refleksji ale także muzyki, wielkiej radości, spotkania z drugim człowiekiem, zwierania nowych znajomości. Hasło tegorocznych spotkań brzmiało GPS – Genialny Plan Stwórcy.
W tegorocznych spotkaniach wzięło udział blisko 2000 osób. Młodzież uczestniczyła w konferencjach, spotkaniach w grupach – tzw. „spotkanie na polanie”, koncertach, mogła porozmawiać indywidualnie o problemach czy dylematach, które pojawiają się w ich młodym życiu. Centrum każdego dnia stanowiła Eucharystia.
Bardzo oczekiwanym przez wszystkich punktem spotkania, jest piątkowy wieczór Uwielbienia, w czasie którego 2 tysiące młodych ludzi śpiewem, tańcem, modlitwą wielbi Boga ukrytego w białej Hostii wystawionego na scenie w dużej, ponad dwumetrowej monstrancji. Fenomemen jest to, że młodzież, która potrafi z niespożytą energią bawić się, tańczyć, śpiewać podczas koncertów odbywających się każdego wieczoru, jest w stanie wyciszyć się i w zasłuchaniu, zapatrzeniu, śpiewem ale także milczeniem, wielbić Boga, powierzając Mu tym samym swoje młode życie, które nie zawsze jest takie, o jakim by się marzyło..
Wśród zaproszonych gości nie można nie wymienić Darka Malejonka z zespołem MALEO oraz Panien Wyklętych, którzy w tym roku w strugach deszczu i świetle burzowych błyskawic dali niezapomnianą lekcję patriotyzmu… Młodzież bawiła się także przy tańcach i śpiewach lednickich prowadzonych przez grupę IMPRATEAM – Wodzirei Brzeskich czy też ZETAIGREKA. Patrycja Hurlak, była aktorka grająca między innymi w „Klanie” i w „Blondynce” oraz raper Arkadio dzielili się swoim świadectwem. Były takie momenty w ich życiu, że wszystko uległo przewartościowaniu, spotkali Boga i wszystko potoczyło się zupełnie innym torem…
Ci, którzy już kilkakrotnie brali udział w saletyńskich spotkaniach, nie wyobrażają sobie wakacji bez tych niezwykłych dni w Dębowcu. Spotkania odbywają się zawsze w tym samym czasie - pierwszym pełnym tygodniu lipca, jest to zatem potężny zastrzyk energii dobra, radości na całe wakacje, a może i nawet na kolejne dziesięć miesięcy nauki i pracy….
Warto przy okazji tego wydarzenia, jakim jest spotkanie młodych w Dębowcu, wspomnieć o podobnym spotkaniu ale organizowanym dla dzieci – uczniów szkół podstawowych. Od trzech lat misjonarze Saletyni w Kobylance, miejscowości położonej koło Gorlic, w czerwcu, pod koniec roku szkolnego organizują trzydniowe spotkania dla dzieci. W tym roku po raz pierwszy w tym spotkaniu uczestniczyła kilkunastoosobowa grupa uczniów naszej szkoły podstawowej.
Liczymy na to, że w następnym roku dołączą do nas nowi uczestnicy Saletyńskich Spotkań Młodych w Dębowcu …i spotkań dzieci w Kobylance!!!Powrót