PROJEKT COMENIUS


"Moja droga do kariery..." opowiadają przedsiębiorcy z naszej gminy
W ramach realizacji projektu Comenius Regio "Ja też potrafię być przedsiębiorczy" uczniowie Gimnazjum w Wawrzeńczycach spotkali się z lokalnymi przedsiębiorcami z Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce.
Czytaj dalej...

Konkurs "Polska kuchnia - zdrowa kuchnia"
Czytaj dalej...


13-16 marca 2013 - wizyta we Włoszech
W ramach realizacji projektu Comenius "Zdrowa żywność, zdrowe dzieci, zdrowa i silna Europa" realizowanego przez nasze gimnazjum, 3 nauczycieli uczestniczyło w wizycie roboczej we Włoszech.
Czytaj dalej...


"Jakie matki, takie dziatki" - czytamy na plakacie promującym kampanię na temat otyłości Polaków. Skąd takie hasło? Dlaczego mowa tylko o matkach, a nie o rodzicach? Kampania wywołała dyskusję w sieci.
Czytaj dalej...


Grubi z automatu. Jak uchronić dzieci przed nadwagą?
Czytaj dalej...


Comenius: Healthy Food, Healthy Children - Healthy and Strong Europe.
W dniu 17 października naszą szkołę odwiedziło 38 uczniów i 5 nauczycieli ze szkoły partnerskiej w Weronie, we Włoszech
Czytaj dalej...


Nasze gimnazjum już drugi rok realizuje projekt Comenius: Healthy Food, Healthy Children – Healthy and Strong Europe (Zdrowa Żywność, Zdrowe Dzieci - Zdrowa i Silna Europa).
Czytaj dalej...


Dzień projektu Comenius w Gimnazjum w Wawrzeńczycach
W ramach Tygodnia Comeniusa zorganizowaliśmy w naszym gimnazjum dzień projektu Comenius. Przedstawiliśmy podsumowanie pierwszego roku projektu "Zdrowa żywność. Zdrowe dzieci, zdrowa i silna Europa".
Czytaj dalej...


Uwaga!
Dominika Wantuch, Kraków. Gazeta Wyborcza, 12 maja 2012.
Robimy z dzieci grubasy!
Polskie nastolatki w czołówce najbardziej otyłych i najmniej ruchliwych.
Czytaj dalej...


7 maja 2012 organizujemy w gimnazjum Comenius Day! W tym dniu podsumujemy działania zrealizowane w pierwszym roku projektu "Zdrowa żywność, zdrowe dzieci, zdrowa i silna Europa".
Czytaj dalej...


Nasza podróż do Finlandii
O godzinie 6.15 zebraliśmy się pod szkołą by wyruszyć w podróż pełną wrażeń. Z niecierpliwością czekaliśmy na to wydarzenie - wyjazd do Finlandii w ramach realizacji projektu Comenius "Zdrowa żywność, zdrowe dzieci, zdrowa i silna Europa"
Czytaj dalej...


Oto ostateczna wersja logo projektu "Healthy Food Healthy Children Healthy and Strong Europe"
Zostało stworzone przez Simonettę - nauczycielkę plastyki ze szkoły włoskiej w Weronie. Simonetta wykorzystała propozycje uczniów z Finlandii, Włoch, Hiszpanii i Polski i wypracowała logo, które łączy motywy ze wszystkich tych krajów. Zobaczcie i oceńcie sami;-)))

Zobacz

Z przyjemnością przedstawiam listę uczniów naszej szkoły, którzy wyjadą do Finlandii w ramach realizacji projektu Comenius. Poznajcie 8 szczęśliwców, którzy w poprzednim roku osiągnęli najwyższe wyniki w nauce (ich średnia waha się między 4,8 a 5,27!).

Czytaj dalej...

Co słychać w projekcie Comenius?
Nasi uczniowie na bieżąco realizują działania projektu.
W grudniu szkoły partnerskie wymieniły się prezentacjami na temat kulinarnych tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Nasi uczniowie z klas III przygotowali prezentację Power point, przepisy na polskie potrawy wigilijne i kartki świąteczne.

Czytaj dalej...

Miłościwie nam panująca kanapka
W ramach realizowanego przez nasze Gimnazjum projektu Comenius przeprowadziliśmy ostatnio ankietę na temat nawyków żywieniowych naszych uczniów. Wzięło w niej udział 34 losowo wybranych uczniów z klas I-III. Oto czego się dowiedzieliśmy:
Pytanie pierwsze " Jak często wychodzisz z domu bez śniadania?"

Czytaj dalej...

Nasze gimnazjum po raz drugi będzie realizowało projekt współpracy międzynarodowej w ramach programu Comenius - Uczenie się przez całe życie.
Dla tych, którzy nie pamiętają lub są na naszej stronie po raz pierwszy, przypominamy, że w latach 2007-2009 współpracowaliśmy z gimnazjum w Boden (północna Szwecja), a projekt nosił tytuł "Tacy sami choć różni".
Przez najbliższe dwa lata będziemy współpracować ze szkołami z Hiszpanii (miejscowość, w której znajduje się nasza szkoła partnerska to Cinco Casas czyli po hiszpańsku "pięć domów", Włoch (Verona - miasto na północy kraju, w którym angielski dramaturg Shakespeare umiejscowił akcję dramatu "Romeo i Julia" i Finlandii - Kuopio, ta nazwa jest znana chyba każdemu szanującemu się fanowi Adama Małysza;-)))
Projekt, który będziemy wspólnie realizować nosi tytuł "Zdrowa żywność, zdrowe dzieci, zdrowa i silna Europa" ('Healthy Food Healthy Children Healthy and Strong Europe'). Nie trudno odgadnąć, że będzie on dotyczył odżywiania. Co to konkretnie oznacza? W skrócie chodzi o to, że od jakiegoś czasu zauważamy wśród młodzieży niewłaściwe nawyki żywieniowe przejawiające się spożywaniem niezdrowych produktów typu: chipsy, zapiekanki, gazowane napoje, słodycze itp. Problem jest istotny, ponieważ jedzenie tego typu produktów niestety nie jest sporadyczne lecz staje się codzienną rutyną także wśród naszych gimnazjalistów. Jakie są skutki takiego odżywiania? Nietrudno zgadnąć - otyłość, problemy zdrowotne: kiepska koncentracja, bóle głowy, problemy z cerą itp. Sami przyznacie, że brzmi to nieciekawie. Dlatego właśnie wspólnie z naszymi partnerami z Włoch, Hiszpanii i Finlandii postanowiliśmy zrobić coś, aby uświadomić Wam zgubne skutki zapiekanek, pepsi i innych burgerów czy batonów. Chcemy przekonać Was, że lepiej zjeść jabłko niż czekoladkę, a woda mineralna o niebo lepiej gasi pragnienie niż jakikolwiek słodki sok. Wasi rówieśnicy z Europy już dawno to wiedzą, większość z Was także, teraz tylko musimy przekonać tych, którzy zamiast domowej kanapki wolą na siadanie cheeseburgera lub czekoladowy batonik!
Projekt działa już od początku września, jak dotąd pracowali głównie nauczyciele, którzy rozpoczęli od zebrania informacji wśród uczniów o tym, czego oczekują od projektu.
Zadaliśmy uczniom dwa pytania:
- czego chciałbyś się dowiedzieć dzięki uczestnictwu Twojej szkoły w projekcie "Zdrowa żywność, zdrowe dzieci, zdrowa i silna Europa". Odpowiedzi były przeróżne, na przykład:
- co jedzą na śniadanie w Hiszpanii, Finlandii i Włoszech?
- jak zrobić zdrową pizzę?
- dowiedzieć się czegoś o krajach partnerskich
- co nasi koledzy z Europy jedzą na śniadanie/obiad/kolację?
- jakie są ich potrawy narodowe/tradycyjne?
- chcę pokazać kolegom w Europie nasze polskie tradycyjne potrawy
- chcę jechać zagranicę w ramach projektu

Wasze propozycje jak najbardziej zgadzają się z tym, co zaplanowaliśmy w projekcie i na pewno wszystkie te kwestie zostaną poruszone w ciągu dwóch lat. Zapraszam serdecznie WSZYSTKICH uczniów do udziału w projekcie. Będziecie mogli poznać rówieśników z Hiszpanii, Włoch i Finlandii, korespondować z nimi w języku angielskim, a niektórzy z Was będą mieli okazję pojechać do któregoś z tych krajów.
Pierwszy wyjazd już w marcu! Najlepsi uczniowie z klas III pojadą do Kuopio w Finlandii. Głównym kryterium szansy na wyjazd za granicę są wyniki z przedmiotów i zachowania za poprzedni rok szkolny. Jak widać warto się uczyć i starać o dobre wyniki. To także zachęta dla naszych drugoklasistów - najlepsi z nich będą mieli szansę pojechać w październiku na następnego roku do Hiszpanii!