Wycieczka do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa


Dnia 25 stycznia 2018 roku odbyła się wycieczka do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdującego się pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego.
Zbiórka była o godzinie 8:30 przed szkołą. Autokar zawiózł nas na miejsce o 9:30. Gdy już weszliśmy do Podziemia Rynku Głównego, czekał na nas Pan przewodnik, to on oprowadzał nas po muzeum. Stworzył nam krótką lekcje historii w skrócie, opowiadał ciekawostki, które wcześniej nie były nam znane. W muzeum są wykorzystane liczne nowoczesne techniki multimedialne np.: urządzenie holograficzne do prezentacji rekonstrukcji budynków, mające stworzyć w muzeum atmosferę pozwalającą wczuć się w Kraków sprzed siedmiuset lat. Na terenie muzeum znajduje się też ekran z pary wodnej oraz kilkadziesiąt wyświetlaczy i projektorów. Wszystkie przedmioty (ceramika, narzędzia, ozdoby) zostały znalezione podczas badań archeologicznych, potwierdzają wielowiekową tradycję wymiany handlowej prowadzonej na krakowskim rynku. Przedmiotem na skalę światową w muzeum jest 693-kilogramowa bryła z ołowiu. W skład ekspozycji wchodzą m.in : historiografia miasta Krakowa, osada przedlokacyjna, dawne wodociągi, mapa handlu dalekiego. Wszystkich zainteresowały filmy wyświetlane z projektorów, obrazowały one życie mieszkańców Krakowa. Do szkoły wróciliśmy około godziny 14.
Ta wycieczka była niesamowitą lekcją historii. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądał Kraków i życie jego mieszkańców sprzed wieków.
Julia Plebanek i Paulina Cygan


Powrót