Gimnazjum
- Aktualności
- Nasz Patron
- Samorząd
- Uczniowie
- Klasy
- Oferta edukacyjna
- Nauczyciele
- Dokumenty
- Pedagog szkolny
- Przedmioty
- Rada Rodziców
- Dzwonki
- Dni otwarte
- Kalendarz szkolny
- Plan lekcji
- Egzaminy
- Wyniki egzaminów
- Lepszy start lepsza przyszłość
- Projekt Comenius
- Comenius Chorwacja
- Erasmus+
- Stypendyści
- Olimpiady i konkursy
- Doradztwo zawodowe
- Archiwum
Pierwsza pomoc
W dniu 15. 05. 2017 r. w naszej szkole odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas 0- III, IV VI oraz gimnazjalistów. Szkolenie nieodpłatnie przygotowali Pan Paweł Cygan i Pan Marcin Sitarz. W ramach szkolenia uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat reagowania i postępowania w sytuacjach wymagających działań ratujących zdrowie i życie dorosłych i dzieci. Ratownik medyczny Pan Marcin Sitarz zwrócił uwagę na obowiązek prawny udzielania i wzywania pomocy oraz na bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy i bezpieczeństwo poszkodowanego. Szczególną uwagę zwrócił na sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej oraz wzywanie pomocy.
Uczniowie zapoznając się z powyższym tematem ćwiczyli, w jaki sposób sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna i jakie należy podjąć działania. Uczyli się rozpoznawania trzema zmysłami (słuch, wzrok, dotyk) czy poszkodowany oddycha. Podczas ćwiczeń pozycji bocznej ustalonej dzieci uczyły się jak ułożyć osobę poszkodowaną, by spokojnie i bezpiecznie móc doczekać się przyjazdu karetki pogotowia oraz w jaki sposób
kontrolować stan rannego. Wykorzystując manekin uczyli się jak pomóc rannemu, który nie oddycha. Ćwiczyli oddechy ratownicze, zwracając uwagę na ruch klatki piersiowej. Ratownik medyczny zwrócił szczególną uwagę na ilość wdechów u dorosłych i dzieci, jaka powinna być wykonana, żeby ich pomoc była skuteczna. Na profesjonalnym sprzęcie dalszy etap ćwiczeń oparty był na opanowaniu umiejętności odpowiedniego uciskania klatki piersiowej oraz zapamiętania liczby dokonywanych ucisków.
Uczniowie utrwalili sobie numery telefonów ratunkowych oraz zapoznali się z całą procedurą zgłaszania wypadku i wzywania fachowej pomocy.
Podsumowanie zajęć to zapamiętywanie Łańcucha Przeżycia. Ratownik medyczny Pan Marcin Sitarz wskazał najważniejsze działania ratownicze, jakie powinny być w tym zakresie wykonane.
Uczniowie objęci szkoleniem już od najmłodszych lat wdrażani są do konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego reagowania w nagłym wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Takie działania uczą dzieci odpowiedzialności za siebie i innych.
Powrót