Warsztaty ze Zbigniewem Masternakiem


W dniu 26 października 2015 roku z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej w Wawrzeńczycach trzecioklasiści Gimnazjum z Wawrzeńczyc spotkali się z pisarzem, dziennikarzem, scenarzystą filmowym – Zbigniewem Masternakiem.
Na początku gość opowiedział trochę o swojej twórczości, jak zaczęła się jego przygoda z pisarstwem. Nie była ona taka oczywista gdyż najpierw jego wielką pasją była i jest piłka nożna. Następnie młodzież otrzymała zadanie napisania synopsisu czyli zarysu pomysłu na swój własny film, którego akcja toczyć się będzie w Wawrzeńczycach. Podzieleni na kilku osobowe grupy gimnazjaliści chwycili długopisy, wytężyli umysły i zabrali się do pracy. śmiechu było przy tym co nie miara. Każda z grup przedstawiła swój pomysł. Jak zwykle okazało się iż młodzież ma nie lada fantazję. W Wawrzeńczycach rozgrywały się sceny mrożące krew w żyłach takie jak porwania, zabójstwa, gangi i narkotyki. Na kartach nie zabrakło też szalonych pościgów na wspaniałych maszynach – oczywiście z mieszkańcami wioski w rolach głównych. Nie mogło również zabraknąć nieszczęśliwej miłości i scenariusza, który pisze samo życie.
Wszystkie prace były ciekawe i oryginalne. Autor wybrał dwa najlepsze, które zaowocowały bardzo dobrymi ocenami z języka polskiego.
Dwugodzinne warsztaty minęły w miłej i przyjaznej atmosferze, myślę iż były one dla uczniów wspaniałą okazją by sprawdzić swe umiejętności pisarskie i pobudzić wyobraźnię.
Może w przyszłości rzeczywiście powstanie z któregoś scenariusza film o akcji rozgrywającej się w Wawrzeńczycach.
Małgorzata Zimny


Powrót