Gimnazjum
- Aktualności
- Nasz Patron
- Samorząd
- Uczniowie
- Klasy
- Oferta edukacyjna
- Nauczyciele
- Dokumenty
- Pedagog szkolny
- Przedmioty
- Rada Rodziców
- Dzwonki
- Dni otwarte
- Kalendarz szkolny
- Plan lekcji
- Egzaminy
- Wyniki egzaminów
- Lepszy start lepsza przyszłość
- Projekt Comenius
- Comenius Chorwacja
- Erasmus+
- Stypendyści
- Olimpiady i konkursy
- Doradztwo zawodowe
- Archiwum
DZIEŃ ZIEMNIAKA
16 października 2014 r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość "Dnia Ziemniaka".
W tym dniu dzieci przyszły ubrane w kolorze ziemniaka i brały udział w różnych zabawach. Próbowały także potraw i smakołyków wykonanych z ziemniaków. Główną atrakcją tego dnia było wykonanie ziemniaczanych jeżyków, które nasi milusińscy ozdabiali wg własnych pomysłów. Wszystkie prace trafiły na wystawę i zdobią szatnię przedszkolną ciesząc oczy dzieci i wszystkich, którzy codziennie odwiedzają nasze przedszkole. Jak na święto przystało nikogo nie ominął poczęstunek. Odbyła się degustacja pieczonych w piekarniku ziemniaków, które smakowały, jak potrawy z najlepszej kuchni świata.
Trochę z historii ziemniaka
Ziemniaki, zaraz po zbożach i ryżu, są jednymi z najważniejszych roślin jadalnych na świecie. Badania genetyczne wskazują, że wszystkie ziemniaki na świecie pochodzą od wspólnego przodka, który pierwotnie rósł na obszarze południowego Peru. Najstarszego, liczącego sobie 2,5 tys. lat ziemniaka archeologowie odkryli w ruinach cywilizacji Inków, którzy cenili je na równi ze złotem: oddawali im cześć, chowali ze zmarłymi, a nawet ukrywali ich duże ilości na wypadek wojny, głodu lub suszy.
Dlatego też kiedy konkwistador hiszpański Francisco Pizarro podbijał kraj Inków, król Atahualpa pytał ich, czy Hiszpanie jedzą ten żółty metal (czyt. złoto), skoro potrzebują go w takiej ilości.
Do Polski ziemniaki trafiły za pośrednictwem Jana III Sobieskiego, który otrzymał je w podarunku od cesarza austriackiego Leopolda I, a następnie wysłał swojej ukochanej królowej Marysieńce. Ona jednak potraktowała je jedynie jako roślinę ozdobną, egzotyczny akcent w pałacowym ogrodzie, nie domyślając się wcale ich kulinarnej i gospodarczej wartości. Podczas obiadu w Wilanowie, na którym po raz pierwszy w Polsce podano ziemniaki, szlachta sarmacka krzywiła się i z pewnością sarkała na te "nowinki" z Zachodu. Dopiero za panowania Augusta II ziemniaki zostały rozpowszechnione w całym kraju, choć wciąż jako roślina ozdobna lub baza dla medykamentów.
Powrót