Święto Odzyskania Niepodległości


"Zwyciężonemu za pomnik grobowy
Zostaną suche drewna szubienicy,
Za całą sławę krótki płacz kobiecy
I długie nocne Polaków rozmowy."

Matka żegnająca ze łzami w oczach syna, drżącą ręką czyniąca znak krzyża, kobieta żegnająca ukochanego - oto ostatnie wspomnienia, ostatnie obrazy, które pozostały przed oczami tym, którzy szli przywrócić słowo Niepodległa, tej, której na imię Polska... a potem były długie nocne Polaków rozmowy... Tak było przed ponad stu laty, przed 95 i tak będzie zawsze, ilekroć zagrożona zostanie wolność i niepodległość Kraju nad Wisłą.
Tuż przed zbliżającym się Świętem Odzyskania Niepodległości młodzież Gminnego Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach w montażu słowno - muzycznym przybliżyła część, bardzo znaczącą, naszej historii, przywracającej Wolność i Niepodległość, wartości, które stanowiły nadrzędny cel działań tysięcy młodych, odpowiedzialnych ludzi.
"Wojenko, wojenko,
Cóżeś Ty za Pani, że za
Tobą idą chłopcy malowani ?" - człowiek, który wolność otrzymał niemalże w prezencie, który nie wyobraża sobie, co to znaczy żyć w kraju, którego nie ma na mapie politycznej świata, nie zrozumie, tych, którzy zostawiali wszystko i ruszali walczyć... Wielu młodych ludzi rodziło się i umierało w zniewolonym kraju, nigdy nie doświadczając radości wolnych obywateli. Na twarzach uczniów dało się zauważyć zasłuchanie i zapatrzenie, na tyle na ile potrafią - zdają sobie sprawę z wartości, jaką jest Niepodległość, a w ich młodych sercach z pewnością obecna jest wdzięczność wobec tych, którzy byli przed nami i nie zawahali się narazić swojego życia... Otrzymana Wolność niesie w sobie także zadanie odpowiedzialności za to, co sami tworzymy.
Listopad skłania do szczególnej pamięci, o tych, których już nie ma, cicho, ponad zmarzniętą ziemią unoszą się słowa: "Wieczne odpoczywanie racz im wszystkim dać Panie..."



Powrót