Szkoła Podstawowa
- Aktualności
- Nasz Patron
- Szkoła
- Historia
- Samorząd
- Uczniowie
- Klasy
- Rekrutacja
- Oferta edukacyjna
- Nauczyciele
- Dokumenty
- Pedagog szkolny
- Przedmioty
- Rada Rodziców
- Społeczny Komitet
- Plan lekcji
- Dni otwarte
- Kalendarz szkolny
- Dzwonki
- UKS
- Programy i Projekty
- Szkoła Promująca Zdrowie
- Projekt Comenius
- Szkoła Współpracy
- Archiwum
Obchody 30-lecia nadania naszej szkole imienia Tadeusza Kościuszki
Obchody 30-lecia nadania naszej szkole imienia Tadeusza Kościuszki stały się doskonałą okazją do zorganizowania Gminnego Konkursu Historycznego zatytułowanego: Polskie drogi do niepodległości: Tadeusz Kościuszko w walce o wolność i niepodległość. Do udziału w konkursie zaproszeni zostali uczniowie szkół podstawowych gminy Igołomia Wawrzeńczyce, a patronat nad nim objął Wójt Gminy.
Tematyka konkursu obejmowała następujące zagadnienia:
1. Tadeusz Kościuszko życie i działalność.
2. Insurekcja kościuszkowska: przyczyny, przebieg, skutki, główni bohaterowie.
3. Walka o utrzymanie niepodległości Polski w ostatnich latach XVIII wieku.
Celem konkursu, prócz popularyzowania wiedzy dotyczącej życia i działalności Tadeusza Kościuszki, było także rozwijanie zainteresowań uczniów historią Polski i regionu i kształtowanie wśród nich postaw patriotycznych.
Do zmagań konkursowych w dniu 7 maja 2015 roku przystąpiło 15 uczniów klas 4-6. Po godzinnej pracy z zestawem pytań testowych, uczestnicy i ich opiekunowie udali się do Biblioteki Jagiellońskiej na specjalnie dla nich przygotowany pokaz starodruków, muzykaliów, dokumentów rękopiśmiennych, ikonograficznych i kartograficznych, poświęconych głównie tematyce walki narodowowyzwoleńczej Polaków.
Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć nie tylko obiekty związane bezpośrednio z tematyką konkursową, ale również niezwykle cenne zabytki sztuki drukarskiej, przechowywane w najstarszej polskiej bibliotece. Pokaz rozpoczął się właśnie od zaprezentowania najstarszych druków polskich, wśród których był Almanach Cracoviense ad annum MCCCCLXXIV, czyli Kalendarz krakowski na rok 1474, najstarszy polski druk, wydrukowany w Krakowie w roku 1473, czy niezwykle pięknie iluminowany i oprawiony Mszał krakowski, wydrukowany około roku 1494. Uczniowie zobaczyli również pierwsze wydanie dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich, wydane w Bazylei w 1541 roku, o wartości kilkuset tysięcy euro.
Natomiast prawdziwym zetknięciem z historią narodowowyzwoleńczą była możliwość obejrzenia i dotknięcia pierwodruku Uniwersału połanieckiego a warto zauważyć, że konkurs odbywał się dokładnie w rocznicę wydania tego dokumentu, czyli w dniu 7 maja.
Wyjątkowym zaskoczeniem dla uczniów był widok rękopisu z lat 1788-1792. Była to książka aprowizacyjna armii rosyjskiej, w której tylnej okładce utkwiła kula i pozostała tam aż do dnia dzisiejszego bardzo możliwe, że to kula polskich żołnierzy, z okresu walk w obronie Konstytucji 3 Maja.
Następnie uczniowie mogli obejrzeć oryginalne mapy i ryciny z przełomu wieku XVIII i XIX: rysunki i szkice ukazujące bitwy rozgrywane w czasie Insurekcji, miedzioryty z lat 1797 i 1798 przedstawiające Kościuszkę w czasie jego podróży po Europie, już po uwolnieniu z rosyjskiego więzienia, czy też plany bitew z kampanii Suworowa.
Kolejną część pokazu wypełniły druki muzyczne, również pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku, zawierające pierwodruki polskich pieśni i utworów patriotycznych (Litwinka, Warszawianka, śpiewy historyczne).
Natomiast ostatnim obiektem, jaki uczniowie mieli okazję obejrzeć, było pamiątkowe, miniaturowe wydanie Poezji Adama Mickiewicza, wydane w stulecie urodzin poety, w roku 1898, wielkości połowy kciuka! Druk, zamknięty w miedzianym pojemniku, zawiera wszystkie utwory poetyckie naszego wieszcza, a do czytania ich niezbędne jest szkło powiększające, w które owo pudełko jest zaopatrzone. Tak więc uczniowie mogli obejrzeć swego rodzaju dziewiętnastowieczny pendrive.
Opisane powyżej obiekty to tylko część tego niezwykłego i wyjątkowego pokazu, w jakim mieliśmy okazję uczestniczyć.
Na pamiątkę pobytu w Bibliotece Jagiellońskiej każda ze szkół otrzymała po dwa pamiątkowe druki, przekazane na ręce nauczycieli. Były to: wykonana na papierze czerpanym techniką druku ręcznego kopia najstarszego druku polskiego (czyli oglądanego wcześniej przez uczniów Almanach Cracoviense), wydana w roku 1974 na pięćsetletnią rocznicę drukarstwa w Polsce, oraz kopia drzeworytu z roku 1642, również wytłoczona na papierze czerpanym, upamiętniającego największe dokonania królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły.
Poniżej prezentujemy listę laureatów i uczniów wyróżnionych, którym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Wszystkim uczestnikom i opiekunom dziękujemy za udział w konkursie.
Laureaci:
1. Filip Gruszczak: SP Wawrzeńczyce
2. Kamila Ćwikła: SP Wawrzeńczyce
3. Kinga Pabiańczyk: SP Dobranowice
Wyróżnienia:
4. Izabela Kozak: SP Wawrzeńczyce
5. Liliana Pluta: SP Dobranowice
6. Sandra Micuda: SP Dobranowice
Laureaci i uczniowie wyróżnieni zaproszeni zostali na obchody święta patrona szkoły w dniu 1 czerwca 2015 w naszej szkole, w czasie których zostaną im wręczone dyplomy i nagrody ufundowane przez wójta gminy.
Powrót