Święto Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej w Wawrzeńczycach


Dzień 18 stycznia 2018 roku zapowiadał się mroŸny i ponury, jednak nie dla uczniów naszej szkoły. Od rana bowiem panowała podniosła atmosfera. Dzieci elegancko wystrojone w przejęciu powtarzały wiersze, piosenki i choreografie, by jak najlepiej zaprezentować się przed mającymi przybyć dostojnymi gośćmi. W końcu wybiła godzina 9.00, a drzwi naszej szkoły przekroczyli Babcie i Dziadkowie, by wspólnie z wnuczętami celebrować swoje święto. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważnymi osobami w naszym życiu są dziadkowie. Ci cudowni ludzie to trochę rodzice, trochę nauczyciele, a trochę najlepsi przyjaciele. Nic więc dziwnego, że ich obecność w tym szczególnym czasie ich święta sprawiła wszystkim wnuczętom tak wiele radości, ale i stała się wyzwaniem, by jak najpiękniej złożyć im życzenia płynące prosto z serca. A wszystko to na tle zimowej scenerii, która prezentowała zimne barwy, a została rozgrzana sercami dzieci. Osobami, które jako pierwsze winszowały Babciom i Dziadkom była Pani Dyrektor Mieczysława Stawarz, Pani Wicedyrektor Beata Sonik-Marchewka oraz Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce, Pan Józef Rysak. W rolę konferansjera wcieliła się Pani Wicedyrektor Beata Sonik-Marchewka, która przywitała zebranych gości oraz złożyła zgromadzonym dziadkom serdeczne życzenia. Po uroczystym rozpoczęciu nastał czas na prezentację kolejnych pięciu zespołów klasowych. Na początek swój występ przedstawiła klasa I a pod opieką Bożeny Sobczyk. Uczniowie "na krakowską nutę" śpiewali piosenki i recytowali wiersze, w których tłumaczyli za co kochają swoich dziadków. Prezentacji popularnego tańca - ludowego krakowiaka towarzyszył pochód Lajkonika, który "obijał" buławą zebranych gości, a wszystko po to, by szczęście i pomyślność dopisały przez cały rok.
Koncert życzeń dla Babci i Dziadka przygotowały dwa oddziały przedszkolne pod bacznym okiem wychowawczyń Jolanty Nakielskiej i Justyny Kozery. Dzieci zadedykowały dziadkom życzenia na każdy dzień tygodnia, a ze śpiewem na ustach dziękowały im za ogrom okazywanej miłości, cierpliwości, opieki i pomocy.
Klasa I b pod opieką Barbary Lupy "powróciła jak za dawnych lat", by w rytm minionych melodii przypomnieć czasy dzieciństwa oraz młodości Babć i Dziadków. Wspomnieniom najpiękniejszych chwil w życiu naszych seniorów towarzyszyły skoczne kroki polki. Tanecznym krokiem podziękowania dziadkom składała także klasa II co pilnie obserwowała wychowawczyni Elżbieta Jelonek. Uczniowie zaprezentowali dwa układy choreograficzne do piosenek z repertuaru Filipinki. Były to: "Babcia z portretu" i "Parasolki". Uwieńczeniem stał się "alfabet życzeń dla babć i dziadków", gdzie w humorystyczny sposób dzieci życzyły nie tylko "ekstra emerytury" i "figury nienagannej bez gimnastyki porannej", ale przede wszystkim "zdrowia doskonałego, bo reszta do bani bez niego". Dziadkowie nie kryli wzruszenia oraz dumy, jaka rozpierała ich na widok tak przejętych wnuków.
Na koniec występów mury sali gimnastycznej wypełniło gromkie STO LAT odśpiewane przez wszystkie wnuczęta. Kiedy opadły emocje związane z występami dzieci, wszyscy zgromadzeni goście raczyli się przepysznymi smakołykami przygotowanymi przez rodziców, którzy czuwali nad organizacją tego święta. Nagłośnieniem zajął się Bartłomiej Sobieraj, a zdjęcia z ukrycia i nie tylko robił Krzysztof Kalinowski.
Choć Dzień Babci i Dziadka już za nami, to chcemy pamiętać o naszych kochanych dziadkach na co dzień, nie tylko od święta. Stąd jeszcze raz składamy im najserdeczniejsze życzenia, a wspomnienia tych wspólnie spędzonych chwil niech na długo zagoszczą w naszej pamięci.
Opracowała: Justyna Kozera


Powrót