"Dukaty Decjusza"


Uczniowie klas V w dniach 9.11. – 10.11. 2015 r. wzięli udział w nietypowym i bardzo interesującym programie pt. "Dukaty Decjusza" popularyzującym wiedzę o ekonomii, historii i numizmatyce. Udział w programie był prezentem od pana Bogusława Sonika dla szkoły z okazji 30 – lecia nadania imienia Tadeusza Kościuszki Szkole Podstawowej w Wawrzeńczycach.
9.11 około godziny 15 uczniowie obu klas piątych pod opieką pani wicedyrektor, wychowawców oraz nauczyciela historii udali się do Krakowa, do Wilii Decjusza. Wyjazd i cały program był nietypowy, tym samym bardzo ciekawy,dlatego, że uczniowie w Willi Decjusza mieli spędzić cały wieczór, noc i następnego dnia po sniadaniu wrócić do szkoły. Możliwość spędzenia nocy w jednej z najsłynniejszych willi w Krakowie nie jest czymś, co zdarza się często, trudno zatem dziwić się wielkiej euforii i enztuzjazmowi, jaki ogarnął uczniów.
Nasz pobyt w tym miejscu, gdzie tak mocno czuje się obecność historii, jej wielkie powiązanie z tym, co współczesne i nowoczesne, rozpoczęliśmy od zwiedzania zespolu pałacowo – parkowego Willii Decjusza. Cisza wieczoru, listopadowa jesienna aura sprzyjały zapomnieniu o tym, że to miejsce jest częścią wielkiego miasta…
Kolejnym punktem programu była lekcja historii pieniądza: wykład multimedialny – Od pieniądza pierwotnego do elektronicznego – historia i rola pieniądzy od starożytności po współczesność; Decius i Copernicus – polityka monetarna Królestwa Polskiego okresu Renesansu ilustrowana działalnością Justusa Decjusza i Mikołaja Kopernika; prelekcja "Hej Euro! – polityka monetarna Polski i Unii Europejskiej". Po niecodziennej, ale jakże ciekawej lekcji, wszyscy udali się na kolację do Restauracji w Willi Decjusza. Po kolacji uczniowie pod okiem prowadzących wzięli udział w warsztatach numizmatycznych, mieli możliwość samodzielnego wykonania wzorów starych monet. Każdy mógł zabrać swój model.Na zakończenie tego bardzo bogatego i ciekawego wieczoru uczniowie wzięli udział w zabawach edukacyjnych – prezentacji zbroi, ubioru i etyki dworskiej. Zapewne ogrom wrażeń, niezwykłe miejsce, powiew minionych epok sprawiły, że trudno było zasnąć…
Kolejny dzień rozpoczęliśmy śniadaniem w murach Willi Decjusza. Podsumowanie programu oraz drobne upominki, które otrzymali uczniowie zakończyły naszą niecodzienną wizytę. Trudno było nagle przestawić się na czasy współczesne i powrócic do szkoły. Jeszcze długo uczniowie w swoich rozmowach będą wracali do wspomnień związanych z pobytem w uroczym miejscu ulokowanycm w sercu Woli Justowskiej... Z wielką radością dziękujemy wszystkim tym, dzięki którym moglimśmy uczestniczyć w tym programie poszerzając swoją wiedzę i zdobywając nowe doświadczenia.


Powrót