Święto Patrona Szkoły


"Wolność nie jest możliwa bez autorytetu, bo inaczej będzie chaosem - a autorytet bez wolności stanie się tyranią." /St. Zweig/

Co roku na progu wiosny, w okolicach daty upamiętniającej złożenie przysięgi przez Tadeusza Kościuszkę na płycie Rynku Krakowskiego, w naszej szkole obchodzone jest Święto Patrona Szkoły. Dzień ten poprzedzony jest tygodniową lekcją patriotyzmu. W tym roku uroczystość ta miała miejsce 20 marca. O godzinie 8.30 wszyscy uczniowie, dyrekcja, nauczyciele oraz zaproszeni goście zgromadzili się na uroczystej mszy świętej, następnie udali się do szkoły, gdzie miała miejsce akademia poświęcona postaci niezwykłego człowieka, wielkiego Polaka i patrioty -Tadeusza Kościuszki.
Życie i działalność Tadeusza Kościuszki to wycinek wielkiej opowieści, jaką jest historia naszej Ojczyzny... Historia ma także miejsce dla nas. Pragnieniem wszystkich kształtujących młodych ludzi, zabiegających o ich dobre życie jest to, aby jak najpiękniej wpisali się w historię Polski śmiało realizując swoje wielkie marzenia i wcielając w życie prawdziwe, uniwersalne wartości.
Młodym ludziom potrzebne są autorytety, stąd hasło przyświecające dzisiejszemu świętu: "Tadeusz Kościuszko - nasz autorytet". W przygotowaniu tegorocznego święta wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, co jest dowodem na to, że postać Tadeusza Kościuszki jest obecna w kształtowaniu osobowości młodego człowieka na każdym etapie jego edukacji.
Występom naszych dzieci i młodzieży towarzyszyły chwile radości, ale także wzruszenia, wspomnień. Lajkonik, Krakowiaczek - postaci tak bliskie tym wszystkim, którzy nie raz bywali na krakowskim Rynku... Wspaniała postać Naczelnika krzyczącego: "Ogłaszam przed niebem Narodu Powstanie", dzielni kosynierzy, czy wreszcie imponujące dzieło uczniów klasy piątej - Panorama Racławicka - wszystko to jest niezbitym dowodem na to, jak ważne jest pielęgnowanie w młodych ludziach umiłowania i szacunku dla tradycji, kultury, polskiej historii, a przede wszystkim poszanowania i docenienia wartości, jaką jest wolność.
W bibliotece można było oglądnąć wystawę pt: "Panorama Racławicka" w zbiorach biblioteki szkolnej, która wyeksponowała ten jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej namalowany pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.
Tadeusz Kościuszko opuszczając Stany Zjednoczone swym amerykańskim przyjaciołom zostawił przesłanie, które zwłaszcza dzisiaj zmusza do głębokiej refleksji:
"Idźcie tylko wyznaczoną już drogą, a poznacie, ze życie we własnym domu w wolności jest najlepszym darem..."


Powrót