Spotkanie z podróżnikiem


Jak co roku w naszej szkole zagościł przedstawiciel grupy podróżniczej "Trzask" p. Samuel Kempski. Grupę tworzą młodzi i pełni pasji ludzie, zwiedzający najdalsze zakątki świata.
W środę 28 marca 2018 roku p. Samuel przedstawił nam zdjęcia z podróży do Japonii. Dzięki jego niezwykłym opowieściom mogliśmy podczas dwugodzinnego spotkania poznać kulturę i obyczaje "kraju kwitnącej wiśni". Dowiedzieliśmy się np. jak wygląda strój gejszy, jak działają japońskie toalety, że da się zjeść trującą rybę Fugu. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek na temat zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki.
Pan Samuel przywiózł ze sobą pamiątki z wyprawy: strój gejszy oraz japońskie "japonki".
Podróżnik zabrał nas również na spotkanie z zawodnikami sumo. Mieliśmy szczęście, ponieważ wszyscy zawodnicy wyruszyli na zawody, a został tylko jeden z nich z powodu kontuzji. Pan Samuel mógł przeprowadzić z nim wywiad, z którego dowiedzieliśmy się, że zawodnik sumo żyje tylko do 60 lat z powodu swojej ogromnej wagi ciała. Podróżnik opowiedział nam o wybrzeżu Japonii. Co kilka lat pojawia się tam ogromna fala, zwana tsunami. Któregoś roku osiągnęła ona aż 15 metrów wysokości, przez to wybrzeże w odległości 10 kilometrów zostało całkowicie zalane. ZnaleŸliśmy się również w japońskim onsenie. Pan Samuel opowiedział nam, że Japończyk przed wejściem i po wyjściu z basenu musi wziąć dokładny prysznic. Wywnioskowaliśmy z tego,że Japończycy są ludŸmi, którzy bardzo dbają o czystość i higienę.
Niestety na tym nasze spotkanie się zakończyło. Prezentacja bardzo nam się podobała i mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów będziemy mogli gościć grupę podróżniczą "Trzask".
Patrycja Nowak
Klasa 7a


Powrót