Światowe Dni Młodzieży w Wawrzeńczycach


Lipiec był dla naszej parafii szczególnie gorącym czasem. Pierwsze tygodnie minęły na przygotowaniach i dopracowaniu szczegółów, aby wszystko było gotowe, gdy pierwsi pielgrzymi się pojawią. Podczas światowych Dni Młodzieży parafia w Wawrzeńczycach gościła Włochów. Pielgrzymi przybyli z trzech diecezji Aosta, Savona i z Wspólnoty Misyjnej Jana Pawła II w San Remo. Z młodzieżą przyjechało 17 księży, dwie siostry zakonne i dwóch biskupów. Większość pielgrzymów zamieszkała w Gminnym Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach, natomiast część z nich przyjęły rodziny. Organizacją pobytu gości zajmowali się wolontariusze Parafialnego Komitetu Organizacyjnego, którego przewodniczącą była Katarzyna Puchalska. Ciepły posiłek na dużą skalę dla wszystkich przyrządzały Koła Gospodyń Wiejskich z Wawrzeńczyc, Złotnik, Żydowa i Stręgoborzyc. Kilka gospodyń wykazało się ogromnym sprytem i organizacją przygotowując posiłki "NA JUŻ" Parafianie swoją gościnność okazali odwiedzając pielgrzymów i przynosząc ze sobą warzywa, ciasta, napoje oraz wszystkie niezbędne rzeczy.
Włosi do Wawrzeńczyc przyjechali w poniedziałek 25 lipca po południu. We wtorek przed południem w Kościele parafialnym w Wawrzeńczycach odprawiono Mszę świętą w języku włoskim, w której uczestniczył także biskup z diecezji Aosta. Kolejną Mszę po włosku odprawiono w środę przed południem, zostali na nią zaproszeni także parafianie. Po Mszy Włosi udali się do ogrodu parafialnego, gdzie wysłuchali katechezy głoszonej przez biskupa. Czwartkowe przedpołudnie każda z grup spędziła w inny sposób: pielgrzymi z Aosty odwiedzili Częstochowę, natomiast pielgrzymi z Savony wraz z grupą z San Remo udali się do Łagiewnik. Po południu wszystkie grupy uczestniczyły w powitaniu Papieża Franciszka na Krakowskich Błoniach. W piątek goście z Aosty udali się do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a wieczorem uczestniczyli w drodze krzyżowej z Papieżem. Grupa z Savony ten dzień spędziła w Wawrzeńczycach, odprawiając drogę krzyżową w ogrodzie parafialnym. W sobotę przed południem pielgrzymi z Aosty i Savony uczestniczyli w Mszy świętej odprawianej w kościele w Wawrzeńczycach, po której wyruszyli do Krakowa. Pielgrzymi z San Remo pozostali w szkole, gdzie uczestniczyli w modlitwie i Mszy świętej, do której zaprosili wszystkich wolontariuszy. Po zakończeniu nabożeństwa udali się w drogę na Campus Misericordia. Noc z soboty na niedzielę wszyscy pielgrzymi spędzili w Brzegach pod Wieliczką na czuwaniu z Papieżem. Po ich powrocie w niedzielne popołudnie pożegnaliśmy grupę z Aosty, a w poniedziałek wczesnym rankiem gości z Savony.
Wolny czas goście spędzali grając w piłkę nożną i koszykówkę na szkolnych boiskach, spacerując po odnowionym przez Stowarzyszenie "Odnowa Wsi Wawrzeńczyce" Ogrodzie Parafialnym oraz tańcząc i śpiewając do polskich i włoskich piosenek. Światowe Dni Młodzieży pozostaną niezapomnianym przeżyciem zarówno dla gospodarzy, jak i dla gości. Ze strony pielgrzymów padło wiele ciepłych słów skierowanych do gospodarzy, chwalili polską gościnność, jedzenie i troskę. Z kolei gospodarze dzięki obecności Włochów mogli poczuć atmosferę ŚDM nie wyjeżdżając do Krakowa; goście podzielili się ogromną dawką radości, energii, jak również modlitewnej zadumy.
Gabrysia Gruszczak - WolontariuszPowrót