Debiut naszych Przedszkolaków w Przeglądzie Teatrzyków Przedszkolnych


03.06.2016r. przedszkolaki uczestniczyły w Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych zorganizowanych przez Przedszkole Samorządowe Misia Uszatka w Igołomi. Nasze maluchy przygotowały inscenizację pt. "Coś".

Mali aktorzy weszli na scenę w szarych podkoszulkach z wymalowanymi znakami graffiti. Bose stopy dotykały sceny i … tak jakby powiało awangardą. Skrót i minimalizm łączył całe przedstawienie. Nie było dekoracji. Elementem scenografii były kolorowe plamy na ekranie zmieniające się niczym w kalejdoskopie. Tak rozpoczęła się współczesna bajka. Nie wiadomo gdzie, nie wiadomo kiedy i nie wiadomo kto został bohaterem. Po chwili na scenie pojawiło się krzesło- jedyny rekwizyt przedstawienia. Przedmiot stał się zagadką o niejasnym przeznaczeniu. Okazało się, że to co dla jednych jest oczywiste dla innych jest tajemnicą. To tak jakby elektryk postawił transformator przed laikiem i spytał jak on działa. Tak dziecko odnajduje się w otaczającym świecie. Dorośli przyjmują go jako coś znanego, bez zaskoczenia. Dziecko nie rozumie, nie zna, pyta i poszukuje. "Coś" to mebel, krzesło. Jednak kiedy mówi, że ktoś ma coś w sobie. Oznacza to sens i znaczenie czegoś głębszego. Dlatego słyszymy ze sceny;

„ jeśli to coś się pojawiło
To chyba w jakimś celu
I my powinniśmy na to jakoś zareagować”

Reagowali wszyscy. Po omacku, chaotycznie, z ciekawości i ze strachu. Bo każdy ma prawo do błędu. O tolerancję prosi też to "Coś". Stoi wciąż nieruchomo i nie mówi nic, a nad nim wciąż wypowiadane są sądy i oskarżenia. Aż w końcu słyszymy:

Dać mu szansę
--------------------
Na życie! Każdy dostał kawałek życia;
Nudny, lub ciekawszy, lecz każdy jest tu po coś.
Niezwykłym walorem przedstawienia była szczera, naturalna gra aktorska. Dzieci autentycznie buntowały się, prosiły o zrozumienie, szukały rozwiązania. Każda bajka kończy się dobrze. Grupa przygarnia nowego przybysza. Ja patrząc na scenę myślałam o wszystkich bajkowych smokach, czarownicach, potworach. Może spróbujmy podobnie jak mówi jedna z bohaterek:

„Oswoić, proponuję oswoi慔
Przedstawienie "Coś" zajęło I miejsce w Przeglądzie Teatrzyków Przedszkolnych.
Małgorzata NiemiecPowrót