Nasze działania


OLIMPIADA SPORTOWA W NOWYM BRZESKU
7  czerwca  5 latki z naszego przedszkola uczestniczyły w  Międzyprzedszkolnej  Olimpiadzie Sportowej w Nowym Brzesku. Celem spotkania  było promowanie aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu oraz integracja środowiska międzyprzedszkolnego. Jak co roku i tym razem poszczególne drużyny musiały pokonać tor przeszkód (ćwiczenia dopasowane do możliwości i umiejętności dzieci) składający się z kilku elementów. Nad poprawnością i oceną poszczególnych zabaw czuwali sędziowie. Sportowe zmagania wywoływały u dzieci bardzo silne emocje, a element współzawodnictwa mobilizował przedszkolaków do osiągania jak najlepszych wyników.


KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY
Udział przedszkola w II edycji ogólnopolskiego programu ekologicznego zakończył się sukcesem. Odesłany raport z realizacji programu został pozytywnie oceniony przez jury złożone z przedstawicieli Fundacji Nasza Ziemia i firmy Tymbark. Dzieci otrzymały upominki a przedszkole pomoc dydaktyczną i kolejny certyfikat potwierdzający tytuł "Kubusiowi Przyjaciele Natury".

 

Międzyprzedszkolny Turniej Tańca Nowoczesnego Przedszkolaków
13 maja Przedszkole Samorządowe w Wawrzeńczycach po raz trzeci było gospodarzem Turnieju Tańca Przedszkolaków. Tym razem był to Międzyprzedszkolny Turniej Tańca Nowoczesnego. Konkurs został objęty patronatem Wójta Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce i odbył się na terenie hali sportowej w Wawrzeńczycach. Dzieci przybyły z różnych przedszkoli wraz z paniami i rodzicami. Gościliśmy dzieci z Proszowic ( przedszkole nr 1 i nr 2), Nowego Brzeska, Oddział z Dobranowic, zerówkę z Wawrzeńczyc i grupę z naszego przedszkola. Na początek pani Kierownik Przedszkola - Wioletta Klęk powitała gości. Powitano również Jury w składzie: Zastępca Wójta Nowe Brzesko- p. Magdalena Kwaśniewska, Zastępca Wójta Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce - p. Henryk Jończyk, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Nowym Brzesku p. Anna Maj Skowrońska, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Wawrzeńczycach, Dyrektor regionu Szkoły Języków Obcych -p. Bożena Popiela, Dyrektor Gminnego Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach - p. Mieczysława Stawarz, Kierownik Szkoły Podstawowej - p. Beata Sonik-Marchewka, Kierownik Szkoły Podstawowej w Dobranowicach - p. Urszula Nagielska - Włusek, p. Eleonora Bujacz Kusińska, p. Jolanta Migas. Następnie pani Katarzyna Wójcik przeprowadziła losowanie i poprowadziła konkurs. Aby uświetnić imprezę zaproszono profesjonalną parę taneczną z Nowego Brzeska i ich uczniów ze szkół podstawowych, którzy wykonali różnorodne tańce współczesne wprowadzając uczestników w odpowiedni klimat. Po pokazie przyszedł czas na prezentację zespołów tanecznych w ciekawych strojach. Kolejne grupy reprezentowały bardzo wysoki poziom zarówno tańca jak też stroju. Jury miało ogromny problem w wyłonieniu zwycięzców. Każda z grup przygotowywała się do konkursu długo i z dużym zaangażowaniem, pokazała taniec w którym można było dostrzec ogrom pracy włożony podczas przygotowań do konkursu, każde dziecko zasłużyło na nagrodę. I miejsce zajęło przedszkole z Wawrzeńczyc, II miejsce przedszkole z Proszowic nr 1, III miejsce przedszkole z Proszowic nr 2, pozostałe przedszkola otrzymały wyróżnienia. Każdy zespół dostał nagrodę, a każde dziecko upominek. Po konkursie wszystkie dzieci zostały zaproszone na pyszny poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy wsparli to przedsięwzięcie, a szczególnie rodzicom za czynny udział i wielkie zaangażowanie.

 
 

WYCIECZKA DO STRAŻY I MUZEUM PRZYRODNICZEGO
7 maja 4,5 latki wyjechały na wycieczkę do Krakowa, w programie było zwiedzanie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i zwiedzanie muzeum przyrodniczego. Na wycieczce został zaprezentowany sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki Straży Pożarnej. Oglądaliśmy różnorodne wozy strażackie, sprzęt do gaszenia pożarów. Dzieci mogły usiąść za kierownicą, przymierzyć hełm strażacki, spróbować potrzymać wąż strażacki. W formie pogadanki zapoznały się z zadaniami realizowanymi przez straż pożarną, sposobami alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia. Dzieci utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej - 998 i numer alarmowy - 112. Celem programu "Edukacja przeciwpożarowa" jest opanowanie przez dzieci niezbędnych umiejętności w sytuacjach zagrożenia oraz wiedzy z zakresu edukacji przeciwpożarowej. Taka wiedza i umiejętności powinny być nabywane przez dzieci już w wieku przedszkolnym.
Natomiast Aquarium Krakowskie to przede wszystkim nowoczesne i multimedialne muzeum przyrodnicze, które umożliwia zwiedzającym aktywne uczestniczenie w życiu egzotycznych i niedostępnych na co dzień zakątków świata. W muzeum znajdują się żywe okazy fauny i flory z najodleglejszych zakątków, tworząc najbardziej egzotyczne miejsce w Krakowie i jedyny tego typu obiekt w Polsce.
W Aquarium dzieci zobaczyły ogromne żółwie, jaszczurki, warany, tropikalne żaby, kameleony, różne gatunki stawonogów, egzotyczne ryby, koniki morskie, ryby rozdymki, rozgwiazdy, koralowce i ukwiały. Dodatkowo zobaczyły jeszcze m.in. jedne z najmniejszych na świecie małpek, zagrożone wyginięciem.
W sumie było to ponad 130 gatunków zwierząt mieszkających w warunkach niemal idealnie zbliżonych do naturalnych. Muzeum zaoferowało bogaty program edukacyjny przeznaczony dla przedszkoli, którego celem było rozbudzenie zainteresowań dzieci m. in. biologią ryb, gadów i płazów.


NA ŚCIEŻCE DYDAKTYCZNEJ
Dnia 28 kwietnia 2010 odbyła się wycieczka do Igołomi, na którą pojechały wszystkie 4-5 latki z naszego przedszkola. Dzięki gościnności Pana dr Krzysztofa Tuni - Kierownika Pracowni Archeologicznej w Igołomi - mieliśmy okazję zwiedzania wnętrz pięknego pałacu jak również odbycia wspaniałej lekcji na ścieżce dydaktycznej w ogrodzie pałacowym. Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem pałacu jest przechodzący przez dwie kondygnacje okrągły salon nakryty kopułą i właśnie tutaj rozpoczęliśmy zwiedzanie. Dzieci były zachwycone bogactwem zdobień i wystrojem wnętrza. W drugim, mniejszym pomieszczeniu przedszkolaki podziwiały wyposażenie m.in. kominek z ciekawym przedstawieniem ofiary składanej Eskulapowi. Dekoracje te są dziełem Fryderyka Baumanna. Duże zainteresowanie wzbudziła również pracownia archeologiczna, co spowodowało lawinę pytań na temat dawnej historii naszego regionu. Mamy nadzieję, że wycieczka zachęci najmłodszych do poznawania swojej gminy - swojej małej ojczyzny. Kolejnym punktem wycieczki był spacer wzdłuż ścieżki dydaktycznej znajdującej się w zespole parkowo-pałacowym. Park jest miejscem w którym znajduje się wiele ciekawych okazów roślin i miejscem gniazdowania rzadkich gatunków ptaków. Dzięki tablicom usytuowanym na ścieżce dzieci nie tylko wysłuchały ciekawostek o florze i faunie parku, ale również porównywały zdjęcia okazów z rzeczywistymi. Wszystko to spowodowało, że mieliśmy bacznych obserwatorów i nowych odkrywców. Gratulujemy GCE w Igołomi inicjatywy zorganizowania ścieżki, chętnie przyjedziemy tu jesienią aby podziwiać ją w innej szacie.

     

Konkurs "Bajki znane i nieznane"
Czas pobytu dziecka w przedszkolu płynie według określonego ramowego rozkładu dnia. Po obiedzie dzieci słuchają bajek, uczestniczą w ćwiczeniach relaksacyjnych i zabawach tematycznych. Zwieńczeniem uważnego słuchania bajek był udział czwórki 5-latków w konkursie pt. "Bajki znane i nieznane", który odbył się 15.04.2010r.
Zadania konkursowe były w formie:
- Pytań słownych i rysunkowych;
- Rekwizytów charakterystycznych dla danej bajki i odgadnięcie tytułu;
- Wysłuchania fragmentu bajki i rozpoznanie tytułu;
- Układania obrazka z części i odgadnięcie tytułu;
- Podania nazwiska autora bajki.
Nasza drużyna zdobyła II miejsce, otrzymała pamiątkowy dyplom i zestaw książek oraz na zakończenie obejrzała teatrzyk.


PRZYGODY KRASNALA PĄCZKA
Dnia 25.03.2010 w naszym przedszkolu gościł teatrzyk z przedstawieniem pt. "Przygody Krasnala Pączka". Aktorzy w sposób zabawowy zwracali uwagę na przestrzeganie nawyków zdrowego żywienia. Poprzez pokazanie dwóch postaw: łakomczucha jedzącego słodycze - ospałego grubasa myślącego tylko o jedzeniu słodyczy- oraz krasnala zdrowo odżywiającego się uwrażliwiali i przestrzegali dzieci przed spożywaniem nieodpowiednich produktów w nadmiarze. Poprzez rozmowy na temat wartości odżywczych warzyw i owoców uświadomili najmłodszym pozytywne walory zdrowego odżywiania. W bardzo trafny sposób angażowali i dobierali formy przekazu . Na uwagę także zasługuje scenografia, która wraz z przeżyciami krasnala Pączka oraz jego przemianami na pewno długo pozostanie w pamięci dzieci.

 

ZIELONY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU
W dniu 26 marca nasze przedszkole obchodziło "Zielony dzień". Tego dnia wszystkie dzieci przyszły ubrane na zielono, od samego rana zrobiło się wiosennie. Każda grupa bawiła się właśnie tym kolorem: były zagadki, piosenki, pląsy, degustacje warzyw i owoców mających właśnie ten kolor a także ważne treści: dzieci dowiedziały się, że kolor zielony jest kolorem przyjaznym środowisku i dlatego w ważnych miejscach naszego przedszkola zawiesiliśmy symbole działań proekologicznych np. chronię lasy - zbieram makulaturę, nie śmiecę, oszczędzam energię, oszczędzam wodę, segreguję śmieci, dbam o czystość powietrza, nie hałasuję, troszczę się o zwierzęta. Symbole tych czynności będą dzieciom przypominać, że należy każdego dnia dbać i troszczyć się o naszą przyrodę. Podsumowaniem obchodów zielonego dnia, była zabawa w zielone, ze wszystkimi grupami przedszkolnymi.

   

DZIEŃ KANAPEK
We wtorek 16 marca 2010 wszystkie 5-latki z naszego przedszkola brały udział w KONKURSIE NA NAJZDROWSZE, NAJSMACZNIEJSZE I NAJBARDZIEJ KOLOROWE KANAPKI. W tym dniu wszystkie dzieci zamieniły się w kucharzy. Pod bacznym okiem nauczycielek wyczarowywały smaczne, zdrowe i kolorowe kanapki. Celem konkursu było:
- pokazanie dzieciom bogactwa smaków i kolorów zdrowego jedzenia;
- rozbudzanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci;
- poznanie korzyści płynących z upraw sadowniczo-warzywniczych, ich wpływ na człowieka i środowisko naturalne.
Za udział w konkursie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.


DZIEŃ WODY W PRZEDSZKOLU
W związku z realizacją programu ekologicznego "Kubusiowi przyjaciele przyrody" 4 marca 2010 wszystkie nasze przedszkolaki obchodziły DZIEŃ WODY. Przedszkolaki ubrały się na niebiesko, były małymi kropelkami wody. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy po śniadaniu, każdy w swojej grupie. Podczas zajęć dydaktycznych przy ilustracjach dzieci rozmawiały na temat znaczenia wody w życiu człowieka, roślin i zwierząt . Woda jest źródłem życia-to hasło przewodnie całego dnia. Kolor niebieski jest kolorem wody. Dzieci wykonały też pracę plastyczną malując kropelki niebieską farbą lub wyklejając je niebieskimi bibułkami. Głównym celem tego przedsięwzięcia było przybliżenie dzieciom znaczenia wody w przyrodzie, zapoznanie z jej właściwościami oraz uświadomienie znaczenia wody i różnego rodzaju napojów dla życia i zdrowia człowieka.

 

BAL MASKOWY
W dniu 16.02.2010 w przedszkolu został zorganizowany Bal Maskowy. W dniach poprzedzających bal dzieci samodzielnie wykonały maski. Zaangażowanie było ogromne, każdy starał się aby jego maska była najpiękniej ozdobiona. Ogromną radość sprawiło dzieciom zakładanie masek i pamiątkowe zdjęcie w przebraniu. W balu maskowym uczestniczyły wszystkie dzieci. Zabawy organizowane przy akompaniamencie muzyki wyzwalały u dzieci dużą swobodę oraz ekspresje ruchowe i były dostosowane do wieku. Podczas przerwy w zabawie, dzieci zostały poczęstowane słodyczami od sponsorów. Na twarzach dzieci było widać ogromną radość i zadowolenie podczas wszystkich tańców i zabaw. Bal był bardzo udany, co można było zauważyć w czasie kiedy rodzice odbierali swoje pociechy z przedszkola. Dzieci wychodząc zakładały maski i z radością opowiadały rodzicom wrażenia z balu.
 

   

WIELKI BAL KSIĘŻNICZEK
W dniu 04.02.2010 w przedszkolu odbył się "Wielki Bal Księżniczek" związany z ogólnopolskim konkursem organizowanym przez Firmę Egmont Polska w Warszawie. Rodzice przygotowali na tą okazję wspaniałe, kolorowe i pomysłowe stroje. Dziewczynki jak nakazywał regulamin konkursu były przebrane za księżniczki, natomiast chłopcy za dowolne postacie z bajek Disneya. Bal prowadzony był przez wodzireja, który oprócz tańców organizował dzieciom zabawy z chustą animacyjną włączając do zabawy wychowawców oraz rodziców. W przerwie podczas balu dzieci zostały poczęstowane słodyczami, które podarowali sponsorzy. Na koniec balu, ku radości rodziców "fotoreporterów" wodzirej zorganizował korowód księżniczek a potem innych postaci bajkowych. Dało to możliwość wszystkim rodzicom uwiecznienia na zdjęciach swoich pociech w niecodziennych pięknych strojach. Chociaż dzieci były zmęczone zabawą, to na ich twarzach namalowała się radość, uśmiech i zadowolenie oznaczające wspaniale spędzony czas w przedszkolu. Zabawy dzieci podczas balu zostały nagrane i rodzice mieli możliwość otrzymania płyty na pamiątkę dla siebie i swoich pociech. Dzieci wraz z wychowawcami wykonały Kronikę, która zostanie wysłana na konkurs.

 

Dzień Babci i Dziadka - I 2010
Dnia 14.01.2010 odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki wraz
z wychowawcami przygotowały program artystyczny, laurki i upominki dla zaproszonych gości. Rodzice postarali się o coś słodkiego oraz zajęli się organizacją spotkania w sali Remizy Strażackiej w Wawrzeńczycach. Podczas uroczystości, najpierw w imieniu wszystkich przedszkolaków przywitała gości i złożyła życzenia pani kierownik oraz pani dyrektor Gminnego Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach. Dzieci z każdej grupy przedstawiły przygotowany program artystyczny: wiersze, piosenki i tańce. Grupa dzieci 5-letnich zaprosiła wszystkich do wspólnego kolędowania w czasie przedstawionych "Jasełek". Zaproszeni goście wielkimi brawami nagrodzili wysiłek swoich "milusińskich". Po zakończeniu części artystycznej głos zabrał Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Następnie dzieci wręczyły wykonane przez siebie laurki i drobne prezenty-pomalowane gipsowe aniołki, zaprosiły swoich "dziadków" do wspólnego posiłku oraz rozmów.
Duże podziękowania należy złożyć Radzie Rodziców oraz wszystkim rodzicom, którzy w różnoraki sposób przyczynili się do zorganizowania uroczystości.

 

MIKOŁAJKI W NASZYM PRZEDSZKOLU
W dniu 04.12.2009 o godz. 11.00 przedszkole odwiedził św. Mikołaj. Poprzedził to spotkanie teatrzyk pt "Worek szczęścia". Aktorzy poprzez elementy bajkowe utrwalili z dziećmi zasady bezpieczeństwa na drodze oraz odpowiedniego zachowania się podczas kontaktów z nieznajomymi. Aktywne uczestnictwo dzieci w przedstawieniu uwrażliwiło bardziej na niebezpieczeństwa, które mogą je spotkać podczas zabaw i spacerów. Postacie bajkowe wskazały poprawne zachowanie dzieci oraz drogę pomocy w trudnych sytuacjach na które mogą napotkać w życiu. Forma nagradzania dzieci kulkami za poprawne odpowiedzi wpływała motywacyjnie na zaangażowanie się dzieci podczas przedstawienia. Aktywne uczestnictwo dzieci w przedstawieniu na pewno bardziej pozwoliło zrozumieć przesłanie bajki - pewnych zasad trzeba się nauczyć, aby móc bezpiecznie się bawić. Nagrodą za aktywne uczestnictwo dzieci w przedstawieniu była wizyta św. Mikołaja w towarzystwie aniołka. Dzieci zostały obdarowane prezentami w poszczególnych grupach. Śpiewały Mikołajowi piosenki oraz recytowały wiersze. Na koniec każda grupa zrobiła pamiątkowe zdjęcie.

 

WYGRALIŚMY KONKURS PLASTYCZNY
20 dzieci z grupy 5-latków brało udział w konkursie plastycznym "Moja ulubiona pora roku" organizowanym przez firmę artykułów spożywczych - Kruger. Przedszkolaki wykonały cztery prace grupowe:
- wiosna
- lato
- jesień
- zima
Wśród nagrodzonych prac w kategorii "Praca zbiorowa" znalazła się praca dzieci z naszego przedszkola. W ramach nagrody przedszkole otrzymało: dyplom za udział w konkursie, w ramach nagrody głównej: zestaw gier "Granna" dla przedszkolaków oraz jako nagrodę pocieszenia każde dziecko otrzymało podkładkę śniadaniową i naklejkę z wizerunkiem żyrafy Mix Fix- maskotkę kakao rozpuszczalnego Mix-Fix firmy Kruger. Takie sukcesy motywują nas do dalszej pracy, dzisiaj gratulujemy starszakom.


PRZEDSZKOLNE ANDRZEJKI
W ostatnim dniu listopada nasze przedszkolaki poznawały tradycje ludowe związane z ANDRZEJKAMI. Było lanie wosku- jako wróżba dla całego przedszkola. Wywróżyliśmy sobie w niedalekiej przyszłości wizytę Mikołaja - bardzo nas to ucieszyło. Była też:
- wróżba z butelką - "Co nas czeka w najbliższym czasie"
- wróżba z kostką - "Ile prezentów dostaniemy od Mikołaja"
- wróżba z ciasteczkami - "Kto miał szczęście wylosował ciasteczko z niespodzianką".
Nie obyło się też bez zabaw tanecznych i słodkiego poczęstunku w postaci ciasteczek przyniesionych przez rodziców. Za co serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również naszej pani Ani, która w tym dniu zamieniła się we wróżkę i zachęciła wszystkie dzieci do udziału.

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM
25 listopada 2009r. nasze przedszkole odwiedziła policjantka z Komendy Powiatowej Policji
w Słomnikach. W trakcie prelekcji dzieci zostały zapoznane z zagadnieniami związanymi
z bezpieczeństwem zarówno na drodze jak też podczas zabawy na podwórku i pobytu w domu. Dzieci poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym czyli jak przechodzić przez jezdnię, po której stronie drogi należy chodzić, co oznaczają poszczególne znaki drogowe oraz jak powinny być przewożone w samochodzie. Policjanci omówili także zasady zachowania się podczas kontaktu z obcą osobą, podczas samodzielnego pobytu w domu oraz podczas kontaktu z agresywnym zwierzęciem.

   

TEATRZYK W PRZEDSZKOLU
W dniu 30 X gościł w przedszkolu teatrzyk z przedstawieniem pt. " Żółw i zając, bocian i lis". Aktorzy w doskonały sposób potrafili rozbawić i zaangażować dzieci. Wprowadzenie elementów humorystycznych oraz angażowanie dzieci w czasie trwania przedstawienia pozwoliło lepiej przekazać przesłanie skierowane do dzieci. Wprowadzona personifikacja pozwoliła dzieciom na lepsze zrozumienie poruszanych w przedstawieniu zagadnień związanych z relacjami międzyludzkimi. Świat zwierząt i ich relacje są dla dzieci bardziej bliskie co powoduje, że dziecko bardziej rozumie przesłanie i potrafi przenieś pewne zachowania do kontaktów w rówieśnikami. Przekazana przez aktorów zasada nie czyń drugiemu co tobie niemiłe oraz problem wyśmiewania się z innych, mniej sprawnych zapewne utkwił dzieciom w pamięci i zaowocuje to we wzajemnych relacjach dzieci w grupie przedszkolnej.

   

DZIEŃ MARCHEWKI
15 października przedszkolaki obchodziły Dzień Marchewki. W tym dniu każde dziecko przyszło ubrane w kolorze pomarańczowym oraz poznawało sposoby przetworzenia tego warzywa i jego walory. Dzień w przedszkolu rozpoczęła zabawa "Urodziny marchewki", która wprowadziła wszystkich w radosny nastrój. Następnie dzieci poznały różne produkty, w których występuje marchew, a nawet niektórych kosztowały. 5-latki samodzielnie zrobiły surówkę i sok z marchewki a do ich spożycia nie trzeba było zachęcać. Młodsze dzieci wykonały "marchewkowe stworki", które można było przez dłuższy czas podziwiać.


Szanowni Państwo,
Ustawa o systemie oświaty wprowadza obniżenie wieku obowiązku szkolnego.
W latach 2009-2011
decyzja o rozpoczęciu nauki w szkole ( w I klasie) przez dziecko 6-letnie należy do Rodziców.

Od 1 września 2012 zostanie wprowadzony obowiązek szkolny dla wszystkich 6-latków.
Dyrektor szkoły podstawowej może przyjąć Wasze dziecko do szkoły ( do I klasy), jeżeli:
-było objęte wychowaniem przedszkolnym w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny.
-Jeżeli wasze dziecko nie było objęte wychowaniem przedszkolnym (w przedszkolu, w oddziale przedszkolnym) w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego) warunkiem przyjęcia do pierwszej klasy jest pozytywna opinia o możliwości rozpoczęcia przez dziecko spełniania obowiązku szkolnego, wydana przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.


ZACZĘLIŚMY NOWY ROK SZKOLNY 2009/2010

Nowy rok szkolny wnosi wiele zmian, będziemy pracować wg nowej podstawy programowej. Naszym wychowankom zapewnimy możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych. Zagwarantujemy obserwacje pedagogiczne mające na celu poznanie możliwości i potrzeb rozwojowych dzieci. Przygotujemy dzieci 5-letnie do podjęcia nauki w szkole.


FESTIWAL FILMÓW DZIECIĘCYCH IX 2009
22 IX 2009 braliśmy udział w II festiwalu filmów dziecięcych, który odbył się w kinie Kijów- w Krakowie. Dzieci miały okazję obejrzenia filmów, m.in. z: Kanady, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Finlandii i Meksyku, mogły sprawdzić się również w działaniach plastycznych, animacyjnych oraz muzycznych. Oto repertuar, który zobaczyliśmy :
1. "Kozucha Kłamczucha", reż. Andrzej Kukuła, Polska 2008, 13 min.;
2. "Peter Piper i kontrola techniczna", reż. Pascal Blais, Canada 2008, 5 min.,
3. "Zimowe wróżki", reż. Anna Dudek, Polska 2008, 13 min.,
4. "Davy Crockett w Kosmosie", reż. Ru Kuwahata, Max Porter, David Cowles, USA 2008 , 2min.,
5. "Złota jabłoń", reż. Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Polska 2008, 13 min.,
6. "Legenda o nietoperzu", reż. Luicia Margan, Wielka Brytania/Meksyk 2008, 7,5 min.,
7. "Pułapka", reż. Joni Mannisto, Finlandia 2008, 4,5 min.,
8. "Karzeł i Księżniczka", reż. Juan Galinanes, Hiszpania 2007, 9 min.,
9. "Różowy Nanuk", reż. Jeanine Reutemann, Szwajcaria 2009, 6 min.,
10. "Ergo", reż. Geza M. Toth, Węgry 2008, 12 min.,
11. "Ułóż historię ze słów...", reż. Fabio Pacifio, Włochy 2008, 3 min.
10:30 Czytanie przy ekranie 70-lecie Muminków "Szczęśliwe dni Muminków" reż. K. Kulczycka, J. Kudrzycka, Polska 1985, 59 min.
Festiwal był dla dzieci wydarzeniem niezwykłym, pełnym niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Organizatorzy przygotowali ciekawe konkursy z wiedzy o filmie, zagadki muzyczne oraz atrakcyjne nagrody dla zwycięzców.


"Kiedy śmieje się dziecko,
śmieje się cały świat" (J. Korczak)


PRZEDSZKOLE W WAWRZEŃCZYCACH MA NOWY PLAC ZABAW
6 czerwca 2009 roku w przedszkolu w Wawrzeńczycach odbył się festyn "Mamo, Tato baw się ze mną", podczas którego otworzyliśmy nowy plac zabaw. Czekaliśmy dość długo na tą chwilę, na miejsce gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie o odpocząć. Kosztowało nas to dużo pracy, wysiłku i oczywiście pieniędzy. Dzięki przyjaznym ludziom, zaangażowaniu kierownika i nauczycieli przedszkola, przyjaznej polityce władz samorządowych nasze marzenie się ziściło. Powstał plac zabaw na miarę standardów europejskich. A zaczynaliśmy od likwidowania starego ogrodzenia i powiększenia obszaru, który udało się ogrodzić. Trzeba było wykopać stare fundamenty ogrodzenia, które dość pokaźnych rozmiarów i przygotować teren pod kostkę. W rekultywacji terenu i zasiewie trawy pomagali rodzice, pracownicy przedszkola, sponsorzy a nawet najbliżsi sąsiedzi. Trudno było sobie wtedy wyobrazić miejsce zabaw dla dzieci, wydawało się to takie odległe. Następnym etapem było ogrodzenie terenu, wybraliśmy taki rodzaj by był funkcjonalny i jednocześnie estetyczny. Cały teren okala ogrodzenie betonowe w żywym kolorze, natomiast część frontowa jest drewniana, podzielona na otwieralną bramę i furtkę W kolejnym roku wybrukowaliśmy chodniki na wcześniej przygotowanej podbudowie. Nauczycielki same rysowały projekt, co wprawiło fachowców w niemałe zakłopotanie, a nawet niezadowolenie. Efekt jest zadowalający- mamy piękny, szeroki chodnik z wzorami "gier w klasy". Jak to miło popatrzeć na dzieci, które skaczą po chodniku. Jesienią 2008 roku wspólnie z Radą Rodziców posadziliśmy drzewka i krzewy, bo tylko trzy drzewa zachowały się z poprzedniego placu. Wiosną tego roku ogród był już ogrodzony, zakrzewiony i wybrukowany, brakowało urządzeń do zabaw. Mieliśmy tylko piaskownicę ufundowaną przez Bank Spółdzielczy w Wawrzeńczycach. Dzięki naszym władzom samorządowym (Radzie Gminy i Wójtowi), którzy zabezpieczyli środki zakupiliśmy jeden z najpiękniejszych i największych zestawów, karuzelę, sprężynowce, ławki i kosze. Rada Sołecka ze Złotnik ufundowała maty, które zapewnią dzieciom bezpieczną zabawę i zostały zamontowane w najbardziej newralgicznych miejscach. To co do tej pory było tylko na zdjęciach w katalogach czy dużych miastach pojawiło się przy naszym przedszkolu. Z ogromną satysfakcją patrzymy na dzieci, które dopytują się kiedy pójdą na plac zabaw. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania ogrodu. Plac zabaw jest ogólno dostępny, dlatego liczymy że każdy korzystający będzie szanował go i dbał o czystość. Trzeba było ogromnego wysiłku i zaangażowania, by to miejsce tak wyglądało.
Podczas festynu dzieci miały nie tylko okazję do wspólnej zabawy z rodzicami, ale pochwaliły się dotychczas zdobytymi umiejętnościami. Przedstawiły dla rodziców i gości piękny repertuar m.in. wierszyki, piosenki, tańce, bajkę a potem wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Dla pociech było również wiele atrakcji: smaczne ciasta, napoje, upominki a nawet dmuchany zamek. Wszyscy bawili się wyśmienicie i mimo chłodnej pogody tryskali dobrym humorem.


SPOTKANIE Z WIESŁAWEM DRABIKIEM - 18 V 2009
Dnia 18 V przedszkolaki miały przyjemność uczestniczyć w spotkaniu ze znanym autorem książek dla dzieci Wiesławem Drabikiem. Pisarz barwnie prezentował swoje książeczki, często cytował ich fragmenty z pamięci oraz zachęcał dzieci do odgadywania zakończenia przytaczanych wierszyków. Przedszkolaki radziły sobie z tym świetnie. Ponadto dzieci poznawały utwory pisarza poprzez zabawne konkursy, zagadki, rymowanki, aktywnie uczesticzyły w zabawach, a najbardziej zaangażowane dostały nagrody książkowe z dedykacją (4 -letnia Zuzia i 6 -letni Kacper).


TEATRZYK "Wirusy i bakterie" - V 2009
Przedszkolaki obejrzały teatr promujący zdrowy styl życia. Historia opowiada o chłopcu, który jadł dużo słodyczy, nie lubił warzyw i mleka. On nigdy nie mył rąk przed jedzeniem, zębów po posiłku i był ciągle umorusany. Chłopiec miał przyjaciółkę Zuzię, która zachęcała go do jedzenia warzyw, częstego mycia zębów i uprawiania sportów na placu zabaw. Ale on nie chciał słuchać, nie rozumiał dlaczego ma tak postępować. Chłopiec natomiast namawiał koleżankę do niezdrowego stylu życia, objadania się słodyczami, zabaw w kałużach itp. Aż tu pewnego razu zaatakowały go wirusy i bakterie. Zuzia nie zostawia przyjaciela w potrzebie i zaproponowała mu zmianę dotychczasowych nawyków. Chłopiec zrozumiał dlaczego powinien jeść owoce i warzywa a unikać słodyczy, zrozumiał też jak ważna jest higiena osobista. Rozmawiał o tym z dziećmi. Teraz dzieci wiedzą jak troszczyć się o swoje zdrowie. Dyskutowały o tym w przedszkolu.


BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK 23 IV
Grupa 5-latków uczestniczyła w tygodniowym cyklu zajęć dotyczącym zasad bezpieczeństwa oraz radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia. Zwieńczeniem był udział dwóch trzyosobowych drużyn ( dzieci 5-letnich wraz z wychowawcą Anną Kusior) w quizie pt: "Jestem bezpieczny w domu, miejscach publicznych i na drodze", który odbył się 23.04.2009 w Nowym Brzesku.
Drużyna chłopców zdobyła dyplom z III miejscem a drużyna dziewczynek dyplom za udział.
Quiz adresowany był do dzieci 6-letnich, które znają cyfry i potrafią czytać, dlatego też z wielką satysfakcją odbieraliśmy zdobyte nagrody rzeczowe.

Międzyprzedszkolny konkurs tańca - zobacz


PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE  "Wielkie sprawy małej żaby" 22 III
Czy wiesz:
Dlaczego niektóre smoki nie mogą latać? Czy żabce jest tylko dobrze w zielonym i czy Makrauchenia to najnowszy model japońskiego samochodu, czy wymarły gatunek zwierząt?
Nie wiesz? Koniecznie musisz obejrzeć przedstawienie "Wielkie sprawy małej żaby" .
My mieliśmy to szczęście 22 III 2009r., obejrzeliśmy spektakl wystawiony przez teatr lalek "Bajka" z Barcic.
Urzekła nas zabawna opowieść o tolerancji wobec odmiennych osobowości i wyglądu. To nauka obserwowania świata wokół nas - różnorodnego i ciekawego chociaż odmiennego. Celem sztuki jest także kształtowanie właściwego szacunku do przyrody i umiejętności życia w przyjaźni. Każdy ma swoją opowieść, należy tylko uważnie patrzeć i słuchać by wysłuchano nas. Po przedstawieniu aktorzy umożliwili nam widzom fajną zabawę kukiełkami, mogliśmy wejść za kulisy. Zuzia zaglądała nawet duszkowi pod białą szatę, choć spektakl oglądała trzymając się kurczowo nauczycielki za rękę. Mnie najbardziej podobały się czerwone korale żaby i superowskie kapcie... choć trochę za duże.
Małgorzata N.


WIELKI BAL KSIĘŻNICZEK 4 LUTY 2009
- To był prawdziwy zjazd księżniczek... książąt i pozostałej elity baśniowych salonów.
Szeleściły suknie zaprojektowane w najbardziej stylowych pracowniach krawieckich. Oczy raził blask prawdziwych brylantów i rubinów. Koki, loczki i fryzury na żelu frywolnie i z dystynkcją wirowały w tańcu. Tylko tutaj Batman wdzięcznie podrygiwał z Winnetou, Tygrysek brykał z Kopciuszkiem i nikt nie mówił, że są z innej bajki. Jak na bal przystało imprezę prowadził prawdziwy mistrz ceremonii -
czarnoksiężnik i wodzirej w jednym - Bartek. To on skinieniem dłoni uciszał tańczących, tworzył barwne korowody z manierą iście dworską wprowadzał na parkiet kroki, kroczki, podskoki. Nasz Mag raz po raz zmieniał salę balową w prawdziwy salon gier i zabaw. Była gra w kolory, rzuty piłeczką do celu a nawet... karuzela. Zabawa była dosłownie przepyszna, bo co chwila padał prawdziwy deszcz
cukierków. Na przyjęciu w dobrym stylu konieczna jest uczta. Po balowych  szaleństwach wybornie smakowały czekoladowe ciasteczka, a wtajemniczeni twierdzili, że były to prawdziwe pierniczki z chatki Baby- Jagi. Jednak wszystko co dobre szybko się kończy i tak nasz bal dobiegł końca.
No cóż teraz na podobną imprezę przyjdzie nam czekać rok...


DZIEŃ BABCI I DZIADKA STYCZEŃ 2009
- 21 stycznia odbyło się niezwykle gorące spotkanie przedszkolaków z babciami i dziadkami. Babci i dziadka nie da się przecenić, wiedzą o tym nie tylko dzieci i rodzice ale także pracownicy przedszkola. Starszaki wspólnie z maluszkami zaprezentowały Jasełka oraz pełne miłości i wdzięczności wiersze, piosenki i złożyły życzenia. Oto jedne z nich: "Niechaj dziadzio z babunią, tak długo nam żyją, póki komar i mucha morza nie wypiją". Dziadkowie ciepło i tkliwie, a niekiedy ze łzą w oku przypatrywali się występom swoich wnucząt. Po zakończonej części artystycznej dzieci zaprosiły gości na poczęstunek a następnie wręczały swojej babci i dziadziusiowi własnoręcznie wykonane upominki. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania imprezy szczególnie rodzicom i strażakom( od dwóch lat bezpłatnie wypożyczają nam salę widowiskową).


ZABAWA ANDRZEJKOWA LISTOPAD 2008
- 27 listopada wszystkie nasze przedszkolaki bawiły się na zabawie andrzejkowej, którą poprowadziła p. A. Kusior. Impreza ta była świetna okazją do tańca przy przebojach różnego rodzaju muzyki. Przedszkolaki tańczyły, bawiły się w korowodach, wykonywały pląsy oraz brały udział w konkursach. Poprzez wspólne wróżby miały także okazję do poznania tradycji ludowych związanych z dniem Św. Andrzeja. Dzieci wspaniale się bawiły i nikt się nie nudził.
Na koniec uroczystej imprezy był słodki poczęstunek.


WARSZTATY CERAMICZNE LISTOPAD 2008
- "Nie święci garnki lepią"..., że przysłowia są mądrością narodu można się było przekonać niedawno podczas zajęć ceramicznych w naszym przedszkolu. Warsztaty odbyły się 5 listopada i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Fantastyczna zabawa z gliną i kształtowanie postawy artystycznej już na najwcześniejszym etapie rozwoju to główne walory zajęć. A w efekcie...istne cudeńka: dzbanuszki, serwetniki, świeczniki. Unikalne i jedyne w swoim rodzaju. Będą z pewnością ozdobą niejednej uroczystości przedszkolnej. Na rekomendację zasługuje sama firma Angoba, rzetelna i solidna - szczerze polecamy.


SPOTKANIE Z POLICJANTEM - listopad 2008
Jak każdego roku, tak i w tym nasze przedszkole odwiedził policjant, który w czasie spotkania z dziećmi przybliżył zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy i zasady bezpiecznych zabaw. W czasie rozmowy dzieci mogły wykazać się znajomością przepisów drogowych, nauczyły się reagować na niebezpieczne sytuacje życiowe. Po rozmowie i wspólnym ustaleniu zasad bezpiecznego pieszego - pani policjant przedstawiła kilka scenek, w których wyczuliła dzieci na ostrożność w kontaktach z obcymi ludźmi. Dzieci z zainteresowaniem słuchały zaproszonych gości i zadawały czasem bardzo trudne pytania. Panie policjantki wyjaśniły wszystkie niejasności, pokazały wyposażenie policjanta, a nawet niektórym pozwoliły przymierzyć czapkę policyjną. Takie spotkania przyczyniają się do lepszego zrozumienia przepisów drogowych, a także do bezpieczniejszego zachowania się w sytuacjach codziennych.


PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE "KOCMOŁUSZEK" 7 XI
- W piątek gościliśmy teatr lalek "Bajka", który wprowadził przedszkolaków w świat fantazji. Celem tej bajki jest promowanie zdrowego odżywiania się oraz higieny własnej i otoczenia. Akcja rozgrywa się w bajkowej scenerii na zamku Księcia Brudasa. Na uwagę zasługują bogate treści dydaktyczne, piękne dekoracje, duże oryginalne kukiełki, profesjonalna oprawa muzyczna, wartka akcja i dialogi pełne humoru. Po przedstawieniu dzieci miały możliwość porozmawiania z aktorami i oglądania teatru od kulis.
Nasze przedszkolaki ze skupieniem oglądały spektakl i żywo reagowały na
humorystyczne scenki. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że nie będą zapominać
o przestrzeganiu higieny.


DODATKOWA OFERTA DLA NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW XI/XII
- Nasze przedszkole bierze udział w programie "Aktywizacja i wspieranie jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych w zakresie udzielania uczniom pomocy materialnej o charakterze edukacyjnym". Tytuł przedsięwzięcia brzmi: " Od myślenia do tworzenia - pokażmy dziecku świat". Program będzie realizowany w miesiącu listopadzie i grudniu 2008. W ramach tego programu nasze dzieci będą miały bezpłatne zajęcia z gimnastyki korekcyjnej i ceramiki, będą też uczestniczyć w bezpłatnym teatrzyku mikołajowym. Zapraszamy do udziału.


PROGRAM "PRZYJACIELE NATURY" OD XI
- Nasze przedszkole bierze udział w programie "Przyjaciele natury", który jest wspólną inicjatywą Fundacji Nasza Ziemia i firmy Tymbark - producenta soków Kubuś, jest objęty patronatem Ministerstwa Środowiska. Koordynatorem programu w naszym przedszkolu jest pani Anna Kusior, która wprowadza przedszkolaków w świat przyrody i ekologii. Program wprowadza dzieci w fascynujący i tajemniczy świat natury, budzi wrażliwość na piękno i szacunek do otaczającego świata.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 14 PAŹDZIERNIK 2008
- 14 października jest święto wszystkich pracowników oświaty, czyli wszystkich pań pracujących w przedszkolu. Przedszkolaki przygotowały się do święta, wykonały piękne laurki, nauczyły się okazjonalnych piosenek i wierszy. Wszystkim, którzy są związani z oświatą życzymy wytrwałości w pełnieniu swojej misji, sukcesów oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.


NOWY ROK SZKOLNY WRZESIEŃ 2008
- Rozpoczął się nowy rok szkolny 2008/2009, który wniósł do społeczności przedszkolnej kilka zmian. Nie ma już u nas dzieci 6-letnich ( zostały dla nich stworzone bardzo dobre warunki w szkole), dlatego zostały przyjęte wszystkie chętne dzieci młodsze. W tym roku po raz pierwszy mamy trzy odrębne oddziały dzieci młodszych: 3-latki, 4-latki i 5-latki. Każda z grup liczy po 25 dzieci. Cieszymy się, że młodsze dzieci dostały tą szansę i mogą rozpocząć wczesną edukację. Odrębne oddziały są komfortem dla rozwoju dziecka, które po zakończeniu trzyletniego cyklu edukacji w przedszkolu osiągnie pełną dojrzałość do podjęcia dalszej nauki.