Pierwszy Przegląd Kolęd i Pastorałek w Tropiszowie


8 stycznia odbył się Gminny Przegląd Kolęd I Pastorałek organizowany przez Centrum Kultury I Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach oraz Centrum Aktywności Społecznej Wsi Tropiszów. Nasze przedszkolaki również uświetniły uroczystość – zaśpiewały pastorałkę "Spójrz na Jezusa".

Jak kolędować to tylko w Tropiszowie, jak Tropiszów to w styczniu, gdy pada śnieg. Gdy mamy Tropiszów, śnieg i styczeń możemy zaczynać.
Gwarno, kolorowo i wesoło. Matka Boska przemyka z dzieciątkiem, anioły i diabły w dobrej komitywie. Okazało się przy okazji, że kilka znanych mi osób ma diabła za skórą. W tłumie dostrzegam pana gwiazdkę, bo jakoś się niesprawiedliwie utarło, ze pani gwiazdka ma być kobietą czy dziewczynką.
Lista zaproszonych gości jest długa i niesposób wszystkich wymienić. Zaczynają najmłodsi - przedszkolaki z Wawrzeńczyc. W białych sukieneczkach, w tanecznym geście wznoszą rączki w górę wołając- "Spójrz na Jezusa". Każdy ze słuchających też mimowolnie wznosi wzrok, porusza się rytmicznie. Radosna atmosfera udziela się wszystkim. Przedszkolaki z Igołomi akompaniują sobie na instrumentach perkusyjnych. Inni wykonawcy śpiewają solo, niektórzy w grupie. Jest muzykowanie z gitarą i niezwykły tercet.
Pojawia się gość specjalny- Anna Kukawska. Aktorka, znana z serialu, jako policjantka, obiecuje bezpieczną i dobra zabawę. Gość ujmuje swoja bezpośredniością i łatwością w nawiązywaniu kontaktu z publicznością. śpiewamy znane kolędy jakby nam towarzyszył ktoś znany od dawna. Wszystkich rozbawia pianista, który jako najbardziej znaną kolędę intonuje nieśmiertelne sto lat, znane raczej z innych uroczystości rodzinnych.
Chwila dla "reporterów" – Pan Wójt zachęca do wspólnego zdjęcia. Trzymamy w ręce pamiątkowy dyplom i jakoś żal, że na wspólne kolędowanie trzeba czekać rok…


Powrót