Magiczny spektakl


Dnia 22.11.2016r. dzieci z naszego Przedszkola wybrały się na wycieczkę autokarową do Krakowa do kina Kijów na koncert charytatywny pt. "Królewna śnieżka i Siedmiu Gnomów" w wykonaniu ponad 30 osobowego zespołu gwiazd i baletu Opery Lwowskiej. Koncert był zorganizowany przez Fundację Krzewienia Edukacji Kulturalnej,"OTWÓRZ SERCE". Cały zysk z koncertu jest przekazany na pomoc i rehabilitację dzieci poszkodowanych w wyniku działań wojennych na Ukrainie, w tym naszym rodakom. Powyższa inicjatywa ma na celu integrację Ukrainy z Unią Europejską, poznanie kultury Ukrainy, wzmocnienie przyjaźni między naszymi narodami, współpracy w sferze kulturalno- edukacyjnej i wymianie aktami dobrej woli -,"Polskie dzieci pomagają dzieciom Ukrainy". Patronat Honorowy nad tym przedsięwzięciem objął Ambasador Ukrainy w Polsce Pan Andrij Deszczycia, Mer Miasta Lwów Pan Andriy Sadovy, Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Jacek Krupa, Prezydent miasta Krakowa Pan Jacek Majchrowski oraz inni.
Występ baletu z Lwowa śmiało można nazwać wydarzeniem kulturalnym. Niezwykły rozmach, wielu wykonawców, przepiękne stroje to z pewnością coś, co warto zobaczyć. Miejsce też magiczne. Kino Kijów w odległych czasach znane było z wydarzeń kulturalnych. Pierwsze kino z efektami specjalnymi, niezwykłe premiery i pokazy. Jest jeszcze jeden ważny pretekst, aby obejrzeć przedstawienie. To koncert charytatywny, którego dochód zostanie przekazany dzieciom na Ukrainie. To daje wszystkim poczucie, że powinniśmy tu być. Zanim jednak usiądziemy na widowni wyjaśniamy dzieciakom:
"Wy też czasem występujecie, denerwujecie się, chcecie zagrać jak najlepiej, nie lubicie jak ktoś przeszkadza…". Odpowiedź jest oczywista i nie trzeba jej cytować, podczas przedstawienia przedszkolaki zachowują się wzorowo. Na scenie nie pada żadne słowo jak to w balecie. Jednak dzieciaki czują klimat i energię przedstawienia. Klaskają z przejęciem, skandują i intuicyjnie wyczuwają właściwy moment. śmieją się z zabawnych gagów krasnali. Na ich twarzach maluje się strach, gdy leśniczy prowadzi śnieżkę do lasu. Kiedy kłaniają się wykonawcy wszyscy wstają z miejsc. Wierzę, że dorosły Krzyś czy Asia wspomną po latach te chwile jako coś niezwykłego i baśniowego. Być może właśnie w takim momencie otwierają się salony niezwykłego piękna. Wrażliwości, która przenika nieuchwytna i przetrwa przez całe życie.
Opracowała Małgorzata Niemiec


Powrót