Przedstawienie jasełkowe


Nasze starsze przedszkolaki przygotowały przedstawienie jasełkowe, z którymi wystąpiły w przedszkolu a potem na IX Międzyszkolnym Przeglądzie Przedstawień Jasełkowych "Gloria" w Krakowie.

święta w hipermarkecie, czyli opowieść o kuszeniu bez pierzastych skrzydeł i bez rogów.
Mała dziewczynka, która zrozumiała, że Boże Narodzenie to urodziny Jezusa woła uradowana- to będzie tort??? Tak, w tym dniu prawie w każdym domu błyszczą lampki jak świeczki na torcie, jest ciasto na stole i tak jak na każdych urodzinach dostaje się prezenty. I choć nie ma trzech króli oraz żłóbka 25 grudnia jest, jak co roku w kalendarzu. Jednak zabawna anegdotka z małą dziewczynką jest inspiracją, aby tą starą historię opowiedzieć na nowo.
To nieprawda, że Jezus narodził się przeszło 2000 lat temu, on rodzi się wciąż na nowo. Rodzi się wszędzie, gdzie jesteśmy nawet w hipermarkecie. Dobro nie ma pierzastych skrzydeł, a zło to nie ogon i rogi. Dlatego pokuszenie nie jest łatwo rozpoznać. Są jednak pokuszenia, które warto wysłuchać. Dlatego tak łatwo pokusiliśmy się na udział w konkursie jasełkowym- "Gloria".
Na scenie jak o tej porze same promocje. Mikołaj już od listopada zaprasza na Boże Narodzenie w hipermarkecie. Każdy kupujący szuka okazji jednocześnie miota się- kupić czy nie. Słucha podszeptów.Postać ubrana na czarno kusi: spraw sobie przyjemność, drogi prezent to nic złego, trzeba nadążać za nowymi trędami. Obok inny głos, postać ubrana na biało-, po co ci nowy gadżet, wielkim darem jesteśmy sami, dajmy sobie cos cenniejszego- czas. Muzyka w tym spektaklu jest współczesna, obecna, na co dzień w radio czy w telewizji. Słowa przypominają wprost- idą święta, niech się otwierają serca. I dlatego w żłóbku nie ma dzieciątka jest wielkie czerwone serce ukryte wśród innych prezentów. Czeka aż ktoś je odnajdzie wśród innych upominków. Donośne alleluja śpiewają anioł z diabłem, kibic z dusigroszem. I dokonuje się coś, na co wszyscy czekają. Mały diabełek odrzuca czerwony szal, atrybut złej mocy. Anioł podaje mu elegancką marynarkę i z odświętną muszką na szyi zaprasza do dzielenia się opłatkiem. To symboliczna przemiana zła w dobro. Wszystko dzieje się bez błysku pioruna, cicho i niezauważalnie, jak w życiu.
Nasze wyróżnienie to również wyróżnienie dla oceniających, że w naszym być może nieco ekstrawaganckim przedstawieniu dostrzegli wartościowe i interesujące treści.


Powrót