Przedszkolaki w Krainie Bajek


"W Pacanowie kozy kują
więc koziołek mądra głowa
błąka się po całym świecie,
aby dojść do Pacanowa...."


W środę 7 czerwca wybraliśmy się z dziećmi z grupy 4-5 latków na wycieczkę do Pacanowa. Celem naszej podróży było zwiedzenie Europejskiego Centrum Bajek im. Koziołka Matołka. Jest to miejsce edukacji, gdzie w formie zabawy i przy wykorzystaniu nowoczesnych technik multimedialnych zwiedzający przenoszą się w krainę bajek i baśni. Wokół budynku znajduje się kompleks ogrodów tematycznych, w których można podziwiać różnorodność świata roślinnego.
Nasze przedszkolaki w towarzystwie baśniowych przewodników przystąpiły do zwiedzania bajkowej krainy, gdzie czekały na nas liczne atrakcje. Po przejściu na drugą stronę mysiej dziury znaleŸliśmy się w sali balowej zamku, gdzie dzieci miały możliwość odgadywania bajek na podstawie rekwizytów ukrytych w skrytkach. Następnie za pomocą interaktywnej tablicy przenosiły palcem bohaterów bajek do państw europejskich, z których pochodzą. Kolejnym punktem zwiedzania była podróż ze stacji Pacanów zaczarowanym pociągiem, z którego okien podziwialiśmy przepiękne krajobrazy. Pociąg zmienił się w pojazd podziemny, w rakietę kosmiczną i statek podwodny, aż w końcu zawiózł nas pod bramę "zaczarowanego ogrodu", który otworzył się po odnalezieniu klucza do bramy. Oczarował nas świat gigantycznych, barwnych roślin, wśród których czuliśmy się mali niczym mrówki. Dzieci były zachwycone.
Tak dotarliśmy do zaczarowanej bramy w kształcie lustra, w którym odbijały się nasze twarze. Po wypowiedzeniu zaklęcia przeszliśmy przez sztuczną mgłę i znaleŸliśmy się w Skarbnicy Bajek, w której na bajkowych filarach umieszczono szklane kule. I w tym miejscu zakończyliśmy zwiedzanie wystawy.
Po tych licznych wrażeniach dzieci wesoło spędziły czas na placu zabaw. Aż trudno wprost uwierzyć, że w tym jednym miejscu można było przeżyć i zobaczyć tak wiele.
Opr. Katarzyna Wójcik


Powrót