Nasze palmy i palemki
29 marca w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty rękodzielnicze, na których dzieci wykonywały palmy wielkanocne. Palmy będą brać udział w gminnym konkursie, organizowanym przez Centrum Kultury i Promocji w Wawrzeńczycach. Gośćmi warsztatów były dwie mieszkanki naszej gminy pani Zofia Sasnal oraz pani Joanna Nowosielska.
Palma miała chronić przed burzą i zapewnić zdrowie przez cały rok, a zmieszana z ziarnem dawała urodzaj. Zasuszano ją, dodawano do naparu, wstawiano do wazonu i stawiano w oknie, a na koniec posypywano głowy jej popiołem. Zawsze wierzono w jej magię i siłę. To oczywiście palma wielkanocna, którą święcimy w ostatnią niedzielę przed świętami wielkanocnymi. Coraz rzadziej wykonuje się palmy samodzielnie a kupuje się gotową w hipermarkecie. Niestety magii i radości z jej wykonania nie sprzedają na dekagramy. Dlatego w naszym przedszkolu nie odmówimy sobie takiej frajdy. Nasza gmina obfituje w domorosłych artystów i jak tu nie wykorzystać tej niezwykłej siły kreatywności i wiedzy. Kiedy jak nie teraz i tutaj. Tutaj, bo najmłodsze pokolenie jest jak świeży pęd, który trzeba zaszczepić jak najszybciej by się przyjął. Teraz, bo kiedyś nie będzie co podtrzymywać.
Naszymi gośćmi byli: pani Zofia Sasnal oraz pani Joanna Nowosielska. Panie dały nam prosty przepis na palmę wielkanocną dużo chęci i wszystko kolorowe co nam wpadnie w ręce. Podstawą jest solidny kij bo grunt to mocny fundament. A więc do dzieła!!!
Kwiaty z bibuły należą do unikatowych gatunków, niespotykanych w przyrodzie. To wyjątkowy moment, kiedy możemy poprawić naturę. Gałązki bukszpanu to typowo świąteczne dodatki, których nie może zabraknąć. A potem to już czysty artyzm: pisanki faberge, kokardki i bibułkowe gałązki, esy floresy. Natura spleciona z abstrakcją w jedno. Na palmę wspina się cała łąkowa menażeria: żabki, zajączki, baranki, motylki itp. Tak bardzo stęskniliśmy się za wiosną, że nasza palma jest jak wiosenny totem.
Na czubku bocian woła do wszystkich: WESOŁYCH śWIąT!!!!
Opracowała Małgorzata Niemiec
Powrót