Warsztaty regionalne dla przedszkolaków


Z regionalnymi wielkanocnymi tradycjami dekorowania jajek wielkanocnych oraz wykonywania ozdób świątecznych zapoznały się dzieci z grupy cztero i pięciolatków naszego przedszkola uczestniczące w tegorocznej edycji warsztatów rękodzielniczych. Warsztaty odbyły się 11 kwietnia 2017r. Uczestniczące w warsztatach przedszkolaki przyglądały się sposobom dekorowania wielkanocnego stołu, a szczególnie ozdabiania wielkanocnych jaj. Dzieci pilnie ćwiczyły wykonywanie regionalnych ozdób wsłuchujšc się w opowieści o dawnych czasach, jak wtedy obchodzono święta Wielkanocne.

Pisanki, pisanki jajka malowane
Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek…
Jedni je moczą w wywarze z cebuli, inni wydrapują na nich wzory, a jeszcze inni malują specjalnymi barwnikami… Pisanki mają cieszyć oko wielobarwnością i zachwycać swą niepowtarzalnością. Są przecież wiosenną forpocztą zapowiadającą nadejście nowej, chyba najpiękniejszej pory roku.
Czy sala przedszkolna może stać się na chwilę izbą regionalną? A czemu nie! Za chwilę miejsce zabaw zmieni całkiem swoje przeznaczenie.
W role ludowego twórcy wcieli się pani Asia Nowosielska, która już pomogła zająć nam pierwsze miejsce w gminnym konkursie na palmę wielkanocną. Kolorowy kawałek materiału i styropianowe jajko a za chwile powstaną prawdziwe cuda. Cała sztuka polegała na tym aby w nacięty owal wcisnąć kawałek tkaniny. Wymaga to cierpliwości nie lada, ale efekt końcowy jest tego wart. Kolorowa kokarda jest wyjątkowo eleganckim wykończeniem. Nawet jajko zakupione w cepelii nie ma tego "czegoś". A ono, gdy znajdzie się w koszyku to samego baranka rzuci na kolana. A błysk w oku mamy, gdy w sobotę wielkanocną pokaże jajo swojej sąsiadce i powie- "Wiesz, dzieciak zrobił w przedszkolu", jest bezcenny. Za wszystko inne możesz zapłacić w Hipermarkecie.

Opr. Małgorzata Niemiec


Powrót