Strażak to człowiek, który wchodzi tam skąd inni szybko uciekają…


W dniu 2 czerwca 2017 roku w Jednostce OSP w Wawrzeńczycach odbył się Dzień Dziecka dla Przedszkolaków z Wawrzeńczyc. W dniu swojego święta dzieci miały okazję zapoznać się ze specyfiką pracy strażaka i zagrożeniami z nią związanymi. Strażacy zaprezentowali pojazd bojowy oraz sprzęt znajdujący się na jego wyposażeniu.
PóŸna wiosna czerwieni się malinami i truskawkami. Dla przedszkolaka z Wawrzeńczyc ta pora roku mieni się także purpurą samochodu strażackiego. To właśnie o tej porze roku zostaliśmy zaproszeni w odwiedziny do remizy O.S.P w Wawrzeńczycach. Już z oddali swoje dzień dobry wyryczała nam syrena strażacka. Jak przed niezwykłymi gośćmi rozwinięto przed nami specjalny dywan z węży strażackich. To taki sprytny sposób na budowę przejścia w każdym miejscu i czasie. Już po chwili wąż staje się niezwykłą gąsienicą, trzymając się go mocno przechodzimy na druga stronę. Komendant przedstawia się krótko- "Jestem Artur i jestem tu szefem, tak jak Pani jest szefem w przedszkolu". Znajomość priorytetów i hierarchii to podstawowa zasada w straży. A przyjaŸń przedszkolaka z dorosłym jest niezwykłą nobilitacją samą w sobie. No a kto nie chciałby mieć sztamy z samym komendantem? Dyscyplina to podstawowa rzecz dla każdego druha. Dlatego dzieciaki uczą się reagować na proste polecenia: w dwuszeregu zbiórka, baczność, spocznij. Wydaje się że się tylko bawią, ale w ten sposób poznają zasady od których zależy ludzkie życie. Od pierwszego momentu wzrok dzieciaków przyciągają równiutko ułożone kurtki i hełmy strażackie. Komendant bezbłędnie odczytuje pragnienia maluchów i rozpoczyna się niezwykła rewia mody. W tym sezonie modna klasyka: czerwień, czerń i mieniące się odblaski. Każdą rzecz po przymierzeniu odkładamy oczywiście na miejsce. Sprzątanie zabawek w przedszkolu nie zawsze przebiega tak szybko jak odkurzanie remizy. Specjalny odkurzacz nie trzeba chyba dodawać, że po skończonej pracy musi zaparkować tam gdzie zawsze. Lśniące pyski dwóch pojazdów wydają się do nas uśmiechać. No i wszyscy wiemy- czerwone są najszybsze.
Druhna Magda i druh Arek pokazują nam wnętrza samochodów. Wiemy już, że ogromne nożyce nie służą do obcinania paznokci, a nosze to nie leżak do zrelaksowania się. Chociaż druh Artur wyraŸnie chwalił sobie komfort niezwykłego posłania. Wchodzimy do budynku na górę w dwóch rzędach trzymając się poręczy- tak z pewnością bezpieczniej. Podstawową zasadą każdego strażaka jest dbanie o bezpieczeństwo własne i innych. Życie to bezcenny dar, trzeba o nie dbać, by móc pomóc w razie potrzeby innym. W czasie tego spotkania zaskakuje różnorodność zadań, brak nudy i wciąż nowe wyzwania. Komendant wciąż sprawdza wiedzę na temat "Co mały strażak wiedzieć powinien…" Czasem próbuje zmylić, zaplątać, ale każdy przedszkolak wie, że taki test zaliczą czujni i uważni, nie daje się więc wywieŸć w pole. W utrwalaniu wiedzy pomagają postacie z bajek w filmowej kreskówce. Przy kolejno zadawanym pytaniu podnosi się "las rąk", komendant uważnie słucha każdego. Za prawidłową odpowiedŸ do małej rączki wędruje kolorowy odblask. To taki niezbędnik przedszkolaka podczas poruszania się po drodze. Kiedy kończy się nasz mini egzamin wszystkie przedszkolaki wyglądają jakby wracali z imprezy mikołajkowej z workiem prezentów pod pachą. A tam koszulka ze strażackim znaczkiem, książeczka, kredki. Acha jeszcze malowanka, którą trzeba ładnie pokolorować, bo Artur dał takie zadanie. Jest takie przysłowie, "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci". Ciekawe, więc, który z przedszkolaków przejmie hełm i sikawkę od swoich starszych druhów…
Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania tym, którzy wsparli niniejsze przedsięwzięcie tj.: Wójtowi Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce, Prezesowi 2OG2wDSPRP w Igołomi-Wawrzeńczycach, Sołtysom i Radom Sołeckim Wawrzeńczyce I i II, Firmie Strażaczki.pl, Firmie Arcelor Mittal POLAND, Druhom OSP Wawrzeńczyce.
W imieniu wszystkich dzieci serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.

Opr. Małgorzata Niemiec


Powrót